تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

حجت الاسلام همایونی در گفتگو با ائل:

احیای ولایت فقیه مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است

حجت الاسلام همایونی در گفتگو با ائل به تبیین دستاوردهای فرهنگی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

احیای ولایت فقیه مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است

حجت الاسلام اصغر همایونی در گفتگو با ائل در مورد دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: یکی از مهم ترین دستاوردی که امام راحل عملی کردند، بحث احیای ولایت فقیه بود چون که برخی از فقها در غیبت کبری به صورت نظری به این موضوع پرداخته بودند پرداخته بودند.

وی ادامه داد: طبق نظر فقهای شیعه اعم از معاصرین و سلف تمامی مسائل فرهنگی، اقتصادی و... زمانی مشروعیت دارند که حکومت، حکومت اسلامی باشد و در رأس این حکومت ولی فقیه باشد.

این خطیب مذهبی تبریز با اشاره به حوادث تاریخ و بحث مشروعیت و مقبولیت ولایت و امامت حضرت علی(ع)، گفت: بعد از پیامبر(ص) علی بن ابی طالب(ع) چه خانه نشین می شد و چه در رأس حکومت قرار می گرفت، در هر دو حالت امام بود ولی از طرف مردم مقبولیتی نداشت و در آن شرایط نمی شد حکومت کرد و در طول تاریخ هم ما می بینیم که مشروعیت فقها وجود داشت ولی مقبولیت وجود نداشت.

وی با ذکر آیه ای از قرآن کریم در مورد صحبت های اخیر رییس جمهور درمورد مشروعیت حکومت واکنش نشان داد و گفت: متاسفانه شبهاتی در این مورد مطرح می شود و اخیرا هم رییس جمهور محترم گفته اند که مشروعیت از طرف مردم است، خیر اینگونه نیست و مشروعیت از جانب خدا است. « أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ ».

حجت الاسلام همایونی خاطرنشان کرد: متاسفانه در این ایام مبارک دهه فجر می بینیم که برخی افراد شبهات دیگری را مطرح می کنند و می گویند که امام خمینی(ره) مبتکر ولایت فقیه بود. من در اینجا فقط به یک نمونه اشاره می کنم. مرحوم شیخ حسن نجفی در جلد 16 کتاب جواهرالکلام – که الان تمامی مراجع در درس خارج فقه خودشان از این کتاب ارزشمند که بزرگترین موسوعه فقهی است ، استفاده می کنند – صراحتا نوشته است که هرکس ولایت فقیه و ولی فقیه را انکار کند، لذت و طمع فقه امام صادق(ع) را اصلا نفهمیده و نچشیده است.

وی در پایان گفت: وقتی که اصل درست باشد و در رأس آن ولایت فقیه وجود داشته باشد، سایر مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی نیز مشروعیت پیدا خواهند کرد و وقتی این موضوعات مشروعیت پیدا کردند و طبق نظر فقها اگر در این حکومت شخصی پیدا شود که منکر بحث ولایت فقها شود، یقینا این فرد چه در مسائل فرهنگی قدم بگذارد چه در مسائل اقتصادی و... ، شرعا آن حقوقی که می گیرد ، اشکال دارد.


اخبار مرتبط:

سعیدی در گفتگو با ائل: برچیده شدن وابستگی، اولین و محوری ترین دستاورد انقلاب اسلامی بود

رئیس دانشگاه تبریز در گفتگو با ائل:رشد چشمگیر جمعیت دانشگاهی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

بیگی: جدایی بحرین از خاک ایران در نتیجه عملکرد مجلس دوره شاهنشاهی بود

حقیقت پور: به یک کشور تاثیرگذار در منطقه تبدیل شدیم

شبستری خیابانی در گفتگو با ائل: عزت و ایستادگی ملت ایران بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت

پرغو: در دروان پهلوی مگر یک روستایی می توانست وارد دانشگاه شود؟

حجت الاسلام برگی: ثمره دین محور بودن فرهنگ را در جنگ ۸ ساله دیدیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/W8BXHB
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***