تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بررسی دستاورهای علمی جمهوری اسلامی در گفتگوی ائل با استاد دانشگاه:

پرغو: در دروان پهلوی مگر یک روستایی می توانست وارد دانشگاه شود؟ / دشمنان با دیدن موفقیت های علمی ایران، عصبانی هستند

پرغو در گفتگو با ائل در خصوص دستاورهای علمی جمهوری اسلامی گفت: در دروان پهلوی مگر یک روستایی می توانست وارد دانشگاه شود؟

پرغو: در دروان پهلوی مگر یک روستایی می توانست وارد دانشگاه شود؟ / دشمنان با دیدن موفقیت های علمی ایران، عصبانی هستند

محمد علی پرغو، جانباز دوران دفاع مقدس و عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گفتگو با خبرنگار ائل بمناسبت دهه فجر در خصوص مقایسه فضای حاکم بر دانشگاه ها در زمان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، گفت: دانشگاه های عصر پهلوی محل تحصیل کسانی بودند که از خانواده های اشرافی  و آن کسانی که از لحاظ مالی و جایگاه سیاسی در جایگاه خاصی قرار داشتند و اکثرا فرزندان این اشخاص در دانشگاه ها تحصیل می کردند و  ترکیب جمعیتی خرده پا و روستایی که آنچنان از وضع مالی مناسبی برخوردار نبودند، نمی توانستند وارد دانشگاه ها شوند.

با انقلاب عظیم فرهنگی، محور عدالت در تحصیل و پیشرفت برای همگان، اصل قرار گرفت 

وی ادامه داد: در آن زمان عدالت در تحصیل در دانشگاه ها رعایت نمی شد ولی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی درِ دانشگاه به روی کسانی که توانایی تحصیل علم در دانشگاه ها داشتند، باز شد و یک انقلاب فرهنگی عظیم در دانشگاه ها به وجود آمد و به این وسیله همه ناعدالتی ها و دست اندازی آموزشی که در دانشگاه ها ایجاد شده بود اصلاح شد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یک عده در دانشگاه ها برای خودشان یک مأمن امنی ایجاد کرده بودند که الحمدلله با پیروزی انقلاب اسلامی و تعیین جایگاه عدالت در دانشگاه ها با محوریت اسلام توسط امام خمینی (ره) و دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی ایران، این مسئله نیز از بین رفت و در واقع محور عدالت در تحصیل و پیشرفت برای همگان اصل قرار گرفت.

وی افزود: آماری که ما از دانشگاه ها داریم، بعد از انقلاب به طور ناباورانه ای رشد کرد و دانشگاه ها باز شد و کسانی که می توانستند و لایق تحصیل در دانشگاه ها بودند توانستند وارد دانشگاه ها شوند و نظام اسلامی تمام همت خود را همانند سایر حوزه های سیاسی، اقتصادی و... که قصد همراهی ملت را داشتند، در دانشگاه ها هم این سیاسیت اجرایی شد و اکثریت جوانان توانستند با شرکت در کنکور به دانشگاه ها ورود پیدا کرده و شایستگی خودشان را در عرصه ی عمل به منصه ظهور برسانند و به همین دلیل در دانشگاه ها روز به روز تعداد دانشجویان زیاد شد.

بعد از انقلاب اسلامی، افکار وابسته گرایی در دانشگاه ها پاک سازی شد

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز خاطر نشان کرد: بعد از انقلاب اسلامی اساتید گرانقدر و بزرگواری در دانشگاه ها شروع به فعالیت کردند که دل در گروی اسلام و تمدن ایرانی – اسلامی داشتند و فضای دانشگاه ها از وجود کسانی که قصد ایجاد فضای آلوده برای فکر و فرهنگ جامعه اسلامی داشتند و می خواستند افکار وابسته گرایی در ذهن دانشجویان ایجاد کنند، پاک سازی شد.

علی رغم جنگ نابرابر و وجود تحریم ها، رشد علمی نظام اسلامی روز به روز پرشور تر بوده است

وی افزود: الحمدلله بعد از انقلاب اسلامی با وجود جنگ های نابرابر بین جمهوری اسلامی و سایر قدرت ها اعم از دفاع مقدس و تحریم ها، نظام اسلامی روز به روز پر شورتر ، علمی تر و با تلاش تر پیش رفته اند و هر سال شاهد تلاش های ارزشمند و جهادگونه ی دانشگاهیان عزیز در این جبهه علمی- فرهنگی بوده ایم و حقیقتا هم اساتید و هم دانشجویان با عشق و علاقه و اعتقاد جهت استقلال مملکت و مبارزه با هرگونه استعمارگری و تسلط دیگران بر کشور، تلاش می کنند که کشور را از زاویه های مختلف به ثبات امن برسانند و این امنیتی که در امور فنی و تکنیکی پیدا می کردیم، دشمنان اسلام را روز به روز مأیوس تر می کند.

دشمنان با دیدن موفقیت های علمی ایران، عصبانی هستند

این جانباز دوران دفاع مقدس با اشاره به پیشرفت های علمی در حوزه های نانو ، هسته ای و...  تصریح کرد: امروز که به این پیشرفت ها نگاه می کنیم، می بینیم که طراحی ها و برنامه ریزی هایی که امام خمینی(ره) و دست اندرکاران نظام در این محور طراحی و تدبیر کردند، انصافا تیز هوشانه و دوراندیشانه بوده است و به همین دلیل اکنون با عنایت مسئولین و تلاش ارزشمند اساتید گرانقدر و دانشجویان عزیز شاهد هستیم که دانشگاه ها در جایگاه بسیار مهم و ارزشمندی قرار گرفته اند و دشمنان اسلام با دیدن این اساتید پای در رکاب، روز به روز عصبانی تر می شوند همانگونه که از اول انقلاب تا بحال عصبانی بوده اند و خواهند بود.

وی ادامه داد: دانشجویان گرامی که امروز به عنوان مطالبه گران کشور عزیزمان حاضر و ناظر هستند و زبان گویای علم و دانش این مملکت محسوب می شوند روز بروز آگاه تر و آشنا تر و در حقیقت سیاسی تر می شوند.

در دروان پهلوی مگر یک روستایی می توانست وارد دانشگاه شود؟

این استاد دانشگاه با اشاره به دوران پهلوی، خاطرنشان کرد: مگر می شد در آن زمان یک فرد روستایی که شایستگی و لیاقت درس خواندن در دانشگاه ها را داشت، وارد دانشگاه شده و به مقاطع عالی برسند. در صورتی که امروز شاهد هستیم اکثر اساتید گرانقدر ما که در علوم مختلف دانشگاهی و آکادمیک جهانی شاخصه های مهم علمی را دارا هستند، کسانی هستند که از داخل قشر دست پایین این جامعه بودند و بالا آمده و خودشان را اثبات کرده اند. که اینها ارزش ها و رویکرد انقلاب اسلامی را نشان می دهد که با وجود هجمه هایی که در کشور بود امروز شاهد پیشرفت در علوم مختلف هستیم.

پیشرفت های حوزه نظامی، هسته ای و نانو حاصل سال ها نبرد در عرصه علمی است

وی ادامه داد: این پیشرفت هایی که در حوزه علوم نظامی، نانو ، هسته ای و ... داشته ایم، یک روزه اتفاق نیفتاده است و این حاصل همان تفکراتی است که رزمندگان ما در میدان های نبرد نشان می دادند که هم در عرصه ی عمل و هم در عرصه ی فکر و اندیشه و آینده سازی و آینده نگری بود.

خوی استکباری دشمنان اجازه نمی دهد پیشرفت های دانشمندان مار را باور کنند

این جانباز دفاع مقدس افزود: امروز شاهد فضایی هستیم که دشمن استکبار و شیطان صفت از دیدن این پیشرفت ها و اعتقادات دانشمندان مان عصبانی است و خوی استکباری دشمن اجازه نمی دهد که این ها را باور کند و یک کشوری که روزی در اختیار آنها بود و هرکاری که می خواستند انجام می دادند و سیاست شان را بر حکومت دیکته می کردند.

وی در پایان تصریح کرد: باید به کسانی مثل مقام معظم رهبری که در اوایل انقلاب در شورای انقلاب فرهنگی نقش بسیار موثر و مفیدی داشتند، آفرین گفت و طراحی که صورت گرفت بسیار عالمانه بود که این ها با یک آینده نگری درست تصمیماتی گرفتند که امروز شاهد این موفقیت ها وشگفتی های علمی دانشمندان مان در دنیا هستیم که این ثمره ی برنامه های نظام جمهوری اسلامی ایران است که با رویکرد بسیارارزشمند اسلامی است که ما استقلال کشورمان را وابسته به تفکرات ناب فرزندان این آب و خاک است که با تبعیت از مبانی اصیل اسلامی توانستند جایگاه علمی کشور را به این مرتبه عظیم برسانند.


اخبار مرتبط:

سعیدی در گفتگو با ائل: برچیده شدن وابستگی، اولین و محوری ترین دستاورد انقلاب اسلامی بود

رئیس دانشگاه تبریز در گفتگو با ائل:رشد چشمگیر جمعیت دانشگاهی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

بیگی: جدایی بحرین از خاک ایران در نتیجه عملکرد مجلس دوره شاهنشاهی بود

حقیقت پور: به یک کشور تاثیرگذار در منطقه تبدیل شدیم

شبستری خیابانی در گفتگو با ائل: عزت و ایستادگی ملت ایران بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/zP1BPp
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***