تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از نوستالوژی های دهه شصتی ها از جشن انقلاب در مدارس:

به یاد دهه های فجری که طعم و مزه دلچسب تری داشتند/ تزئین هایی که خاطرات دلچسب را رقم می زد

امروز و در روزهایی که در دهه فجر سال ۹۶ هستیم یاد و خاطره نوستالژی های روزهای خوب مدرسه کامم را شیرین کرد اما به ناگاه به این فکر فرو رفتم که دانش آموزان این روزهایمان چه نوستالژی هایی برای ۱۰ سال بعد با خود خواهند داشت؟!

به یاد دهه های فجری که طعم و مزه دلچسب تری داشتند/ تزئین هایی که خاطرات دلچسب را رقم می زد

ائل/ میناسادات حسینی؛

یادم می آید آن زمان که در مقاطع راهنمایی و دبیرستان تحصیل می کردم، شاگرد تنبل یا زرنگ بودن هیچ توفیری نداشت، همه ما مشتاقانه منتظر ایام الله دهه فجر بودیم، شور و شوق عجیبی وجود داشت که در قالب کلمات نمی توان وصفشان کرد.

کافیست از دانش آموزان دهه 60 و اوایل 70 بپرسید، آن زمان با خیل عظیمی از خاطرات شیرین آن دوران مواجه خواهید شد.

از تدارک روزنامه دیواری های رنگارنگ بگیر تا آماده شدن برای سرود خوانی در کلاس های درسی که به بهانه جشن های دهه فجر تا 10 روز احتمال تعطیلی شان می رفت و بعد از آن هم آماده شدن برای شرکت در راهپیمایی هایی که رنگ و بوی دیگری داشت.

همه این ها شاید نوستالژی هایی خوشمزه باشند که با مرورشان لبخند بر گوشه لبانمان می نشینند.

امروز و در روزهایی که در دهه فجر سال 96 هستیم یاد و خاطره نوستالژی های روزهای خوب مدرسه کامم را شیرین کرد اما به ناگاه به این فکر فرو رفتم که دانش آموزان این روزهایمان چه نوستالژی هایی برای 10 سال بعد با خود خواهند داشت، شاید دلخوشی ها تغییر یافته باشند اما باور کنیم طعم و مزه دلخوشی های ما دلچسب تر بودند و ملموس تر.

بچه های دهه شصت، طلایه داران نسل اول انقلاب هستند، و جشن های دهه فجر و پیروزی انقلاب و گرفتن سالگرد برای انقلابی که انفجار نور بود، قسمت بزرگی از خاطرات شیرین کودکی مان را رقم زده، اما نمی دانم چرا با فاصله گرفتن از سال های انقلاب، این جشن ها نیز رنگ و روی خود را باخته اند، در حالی که رفته رفته باید این جشن ها از قوام بیشتری برای شناساندن ماهیت انقلاب برخوردار شوند.

با همه نداری ها و پول های خردی که جمع می شد برای گرفتن شیرینی و میوه و وسایل تزئین کلاس تا کلاس هایی که برای گرفتن جشن تعطیل می شد، همه و همه در یاد همه ما مانده است، همه مایی که آن دوران را نفس کشیدیم و زندگی کردیم و البته در کنار همه این دلخوشی ها انقلاب را هم شناختیم، آن هم در لابلای همه کاغذدیواری هایی که با وسواس تمام به جمع آوری مطالبش می پرداختیم و شعرهای انقلابی که با ولع حفظشان می کردیم و معانی شان را می فهمیدیم.

امروز و در گیر و دار همه وابستگی ها و مشکلات یاد آن ایام دلم را شاد کرد، امیدوارم همه مان برای لحظات سختمان بهانه هایی برای شادی دل هایمان داشته باشیم.

انقلاب شکوهمند ما در آستانه چهلمین سالگرد خود نیاز به تبیین بیشتری دارد، نباید این ضرورت انکارناپذیر را فراموش کرد، آن هم در میان این همه دلمشغولی و مشکلاتی که همه مان را به خود درگیر کرده است. فرزندان ما باید بدانند مادران و پدرانشان برای چه چیزی انقلاب کردند.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/eGeD26
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***