تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

رئیس دانشگاه تبریز در گفتگو با ائل:

رشد چشمگیر جمعیت دانشگاهی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی / به برکت جمهوری اسلامی به جایگاه های بزرگ علمی دست پیدا کردیم

پورمحمدی در گفتگو با خبرنگار ائل بمناسبت دهه فجر و پیرامون دستاوردهای علمی بعد از انقلاب اسلامی، گفت:به برکت جمهوری اسلامی به جایگاه های بزرگ علمی دست پیدا کردیم.

رشد چشمگیر جمعیت دانشگاهی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی / به برکت جمهوری اسلامی به جایگاه های بزرگ علمی دست پیدا کردیم

محمدرضا پورمحمدی در گفتگو با خبرنگار ائل بمناسبت دهه فجر و پیرامون دستاوردهای علمی بعد از انقلاب اسلامی، گفت: بعد از حفظ استقلال و جمهوری اسلامی وامنیت که مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند، بزرگترین موفقیت جمهوری اسلامی در حوزه یعلم و فناوری می باشد.

وی ادامه داد: شاید اگر به چهل سال قبل برگردیم، ما در کل مجموعه  دانشجویی کشورجمعا 50 یا 60 هزار دانشجو داشتیم ولی اکنون نزدیک 4میلیون و 800 هزار نفر دانشجو داریم.

به خوداتکایی پژوهشی و مرجعیت علمی تبدیل شدیم

رئیس دانشگاه تبریز تصریح کرد: زمانی بود که بزرگترین دوره تحصیلی در دانشگاه ها دوره ی کاردانی و کارشناسی بود در حالیکه اکنون در اکثر رشته های علمی ، دوره ی دکترا و پسا دکترا دایر است. در  زمان شاهنشاهی در حوزه  تولید علم هیچ اسمی از ایران برده نمی شد ولی اکنون از نظر سرعت تولید علم در دنیا در رتبه  اول قرار داریم و در بحث سهم تولید علم در منطقه و در جهان اسلام در سال های مختلف رتبه های اول و دوم را داشته ایم.

وی در ادامه مقایسه وضعیت علمی قبل و بعد از انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: زمانی بود که اکثر مردم برای کسب علم و دانش به کشورهای غربی می رفتند ولی اکنون نه تنها ما خودمان در آموزش و پزوهش به سطح خود اتکایی رسیده ایم، بلکه به مرحله ای قدم می گذاریم که به درجه مرجعیت علمی برسیم که از سایر کشور های برای درس خواندن به کشور ما بیایند؛ به طوریکه اکنون بیش از 25 هزار نفر دانشجوی خارجی در ایران تحصیل می کنند.

به برکت جمهوری اسلامی به جایگاه های بزرگ علمی دست پیدا کردیم

پورمحمدی تاکید کرد: در بحث پیشرفت های علمی در حوزه  فناوری های هسته ای،سلول های بنیادی،انرژی های پاک و تجدید شونده، نانو، مهندسی پزشکی و در کل در جدید ترین شاخه های علمی ما حرف اول را می زنیم و اگر ما در گذشته بنا به شرایط موجود دربعضی از علوم با کشورهای دیگر فاصله داشتیم، در علوم جدید پا به پای دنیای پیشرفته و دنیای غرب جلو می رویم.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: در نتیجه از نظر توفیقات جمهوری اسلامی در حوزه علم و فناوری امروز اگر بخواهیم از قوی ترین حوزه ها نام ببریم، باید از علم و دانش و فناوری نام ببریم و ما با افتخار می توانیم بگوییم که به برکت جمهوری اسلامی ایران توانسته ایم از نظر علمی در دنیا به جایگاه های بزرگی دست پیدا بکنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/hRn243
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***