تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ائل گزارش می دهد؛

راه ها و بیراهه های فضای مجازی؛ مسئله اینست/ از اعتیادهای اینترنتی تا طلاق های عاطفی به یُمن وجود شبکه های اجتماعی!

تشخیص ضرر و زیان های دنیای مجازی در محیط خانواده و به تبع آن اثرات مخرب آن در جامعه و خانواده ها مهمترین عناصر تشکیل دهنده آن هستند به راحتی امکان پذیر نیست.

راه ها و بیراهه های فضای مجازی؛ مسئله اینست/ از اعتیادهای اینترنتی تا طلاق های عاطفی به یُمن وجود شبکه های اجتماعی!

ائل/ میناسادات حسینی؛

سالهاست که واژه فضای مجازی نقل محافل ما شده است. از پیر و جوان گرفته تا کودکانمان نیز با این فضای هزار رنگ و هزار دَر آشنایی دارند.

تکنولوژی پیشرفت کرده است و این می تواند زندگی بشر را تحت الشعاع قرار داده و باعث آرامش انسان ها در شرایط گوناگون شود.

دنیای مجازی در مواردی مانع حضور فیزیکی انسانها در محیط های مختلف می شود و به نوعی در وقت و هزینه صرفه جویی می کند، اما متاسفانه در کنار فواید و مزیت های زیاد این فناوری که مهمترین آن دسترسی سریع و آسان به داده ها است ، تخریب ونابودی آهسته و بدون سر و صدای فضای اینترنت اثرات جبران ناپذیری را به همراه می آورد که تا سالها جامعه و خانواده را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

تشخیص ضرر و زیان های دنیای مجازی در محیط خانواده و به تبع آن اثرات مخرب آن در جامعه و خانواده ها مهمترین عناصر تشکیل دهنده آن هستند به راحتی امکان پذیر نیست.

به بهانه این موضوع گشتی در میان مردم تبریز می زنیم تا از نزدیک با نظراتشان آشنا شویم.

به فضای مجازی معتاد شده ام!

احمد، جوان دانشجوی 22 ساله ایست که در گفتگو با خبرنگار ائل می گوید: من دور از خانواده ام هستم و در خوابگاه زندگی می کنم، فضای مجازی مرا سرگرم می کند تا اندکی از فضای غم آلود دوری از خانه و خانواده دور شوم.

وی ادامه می دهد: اما در کنار این سرگرمی، آسیب هایی نیز متوجه من و امثال من کرده است، همچون اینکه نمی توانم با فراغ بال به درس و مشقم برسم و همواره دغدغه حضور در شبکه های اجتماعی را دارم و انگار به نوعی به این فضا معتاد شده ام!

از بودن در فضای مجازی لذت می برم

مریم، دختر نوجوان 16 ساله ایست که در گفتگو با خبرنگار ائل با بیان اینکه از بودن در فضای مجازی لذت می برد، می گوید: خانواده ام خیلی از اینکه در شبکه های اجتماعی هستم و مدام سرم در گوشی و لب تاپ است، نگران هستند ولی من نگرانی آن ها را درک نمی کنم، چون خودم از اینکه در جمع های شلوغ نیستم و می توانم با افرادی که دوست دارم در ارتباط باشم، لذت می برم.

از وی درباره اوضاع تحصیلی اش و اینکه اهل درس و مشق است، می پرسم، می خندد و می گوید: مگر آنها که درست خواندند چکار کردند که من چکار کنم!!!

فرزندانم از من دور شده اند

به سراغ زنی میانسال می روم که همراه با دختر نوجوانش در حال خرید هستند، وی به خبرنگار ما می گوید: فضای مجازی، فرزندان ما را از ما دور کرده است.

وی ادامه می دهد: فرزندانمان با ما حرف نمی زنند و تمام وقتشان را در اینترنت های شبانه و روزانه و تعرفه های دیگر که می توانند به راحتی از آن ها استفاده کنند، می گذارنند، من از بچه هایم دور شده ام و این تمام غصه من در زندگی ام است.

وی تاکید می کند: ما هیچ نظارت و کنترلی نمی توانیم بر روی فرزندانمان داشته باشیم، آنها مدت ها سرشان در گوشی شان است و معلوم نیست به چه تصاویر و فیلم هایی نگاه می کنند و چیزهایی که می خوانند محتوایشان چیست؟!

کاش فرهنگ استفاده از تکنولوژی را دریافت کنیم

وی بیان می کند: ای کاش قبل از ورود تکنولوژی ها به کشور، با فرهنگ استفاده از آنها، ما را آموزش دهند تا شاهد این همه معضل اجتماعی به سبب حضور این تکنولوژی ها در خانواده ها نباشیم.

پسرم همسرش را به خاطر شبکه های اجتماعی طلاق داد

به سراغ مردی می روم که روبروی دکه روزنامه فروشی در حال خواندن روزنامه هاست، وی در گفتگو با خبرنگار ائل و در واکنش به موضوع مطرح شده، می گوید: چند ماه قبل پسرم به خاطر شکاکی هایش نسبت به همسر جوانش از وی طلاق گرفت و اکنون نیز دچار افسردگی شده است.

وی توضیح می دهد: پسرم به خاطر حضور مدوام همسرش در شبکه های اجتماعی و پنهان کاری هایی که می کرد و وظایفی که نمی توانست به آنها عمل کند، از وی جدا شد و کانون گرم خانواده شان با وجود یک دختر بچه 3 ساله از هم پاشید.

گاهی مضرات فضای مجازی بیشتر از مزایای آن است

آقای نجاتی به ابراز تاسف از اعتیادی که جوانان به اینترنت و شبکه های اجتماعی پیدا کرده اند، گفت: قبول داریم استفاده از فضای مجازی فواید زیادی هم دارد اما گاه آسیب هایش به حدی خانمان سوز می شود و انسان می خواهد قید فوایدش را هم بزند!

چشم و هم چشمی هایی که به خاطر فضای مجازی زیاد می شوند

اسماعیل، تازه دامادی است که در گفتگو با خبرنگار ائل در واکنش به این موضوع می گوید: به سبب وجود این فضا فکر می کنم چشم و هم چشمی ها هم در جامعه مان زیاد شده است، به گونه ای که همسر من مدام در اینترنت و در همین فضای غیر واقعی به دنبال غیرممکن هایی است که من از پسشان برنمی آیم ولی انتظارات خانم روز به روز در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه، مشخص نیست برخی افراد در این فضا به دنبال چه چیز هستند، اظهار می کند: در درست بودن مطالب و عکس های به اشتراک گذاشته هیچ اعتمادی نیست ولی انسان ها به راحتی گول می خورند و در بسیاری موارد نیز کتکشان را نیز!

آسیب های فضای مجازی باید از دغدغه های اصلی دولت ها باشد

روح الله پیری، یکی از کارشناسان آسیب های اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ائل، گفت: فکر می کنم یکی از دغدغه های اصلی دولت ها در هر کشور باید مقابله با آسیب های فضای مجازی باشد.

وی ادامه داد: نمی تواند آسیب های غیرقابل جبران بسیار این فضا را نادیده گرفت، چون شاهد از بین رفتن بنیان های جامعه در این فضا هستیم.

این کارشناس آموزشی افزود: آموزش وپرورش به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی بیشترین تاثیر تربیتی را بر روی یکایک افراد جامعه دارد به شرطی که به موقع و به جا، بتواند کارکرد جامعه پذیری و در کنار آن پیشگیری از آسیب های اجتماعی را بدون هیچ وقفه ای به شکلی مناسب به انجام رساند.

فیلتر کردن و سیاه نمایی دوای درد ما نیست

وی بیان کرد: اکنون فیلتر کردن دوای درد ما نیست، چنانچه دیدیم در چند هفته گذشته افراد برای حضور در فضای مجازی فیلترها را پشت سر گذاشتند و با استفاده از فیلترشکن ها در این فضاها باز هم حضور فعال داشتند.

وقتی بیراهه ها مسیر را مشخص می کنند

وی تاکید کرد: به اعتقاد من افرادی که مدام از فضای مجازی استفاده می کنند، به مرور منزوی و گوشه گیر می شوند و نمی توانند حضور موثری در جامعه خود داشته باشند، اهداف حضور در این فضا باید مشخص باشد و وقتی هدفی از حضور نیست، بیراهه ها مسیر را مشخص خواهد کرد.

پیری در پایان گفت: خانواده ها می توانند نقش بسزایی در این فضا داشته باشند، نظارت همراه با همراهی می تواند کارساز باشد، به فکر سیاه نمایی نباشید، چون من معتدقم نتیجه معکوس خواهد داشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/DUmwx2
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***