تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

حکایت تلخ کامی های هر روز یک دریاچه؛

امیدهایی که ناامید می شوند!/ نگینی که دیگر نمی درخشد

بودجه ۹۷ هم شاهد غربت دریاچه ارومیه بود، وقتی روح الله حضرت پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از بی توجهی دولتمردان به این دریاچه در بودجه سال ۹۷ نالید و گفت: هیچ ردیفی در بودجه ۹۷ برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص نیافته است.

امیدهایی که ناامید می شوند!/ نگینی که دیگر نمی درخشد

به گزارش ائل، حکایت دریاچه ارومیه، این نگین فیروزه آذربایجان، حکایت امروز و دیروز و فردا نیست، سالهاست که هشدار مرگ آن هر روز به گوشمان می رسد و افسوس که روز به روز این هشدارها به واقعیت نزدیک تر می شوند و نیست گوش شنوایی برای این ندا که " ای که دستت می رسد، کاری بکن!"

فصل پاییز گذشت، زمستان هم دو ماهش مانده، ولی نه از بارش های فراوان خبری است و نه از تدبیرهایی که رنگ و بوی امیدمان را پررنگ تر کند.

بودجه 97 هم شاهد غربت دریاچه ارومیه بود، وقتی روح الله حضرت پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از بی توجهی دولتمردان به این دریاچه در بودجه سال 97 نالید و گفت: هیچ ردیفی در بودجه 97 برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص نیافته است.

در لایحه بودجه 97 هیچ ردیف بودجه‌ای دریاچه ارومیه در نظر گرفته نشده است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور در سال 92 اظهار داشت: اگرچه در همان سال‌ها اعتباراتی را نیز به این مهم اختصاص داد، اما در لایحه بودجه 97 هیچ ردیف بودجه‌ای دریاچه ارومیه در نظر گرفته نشده است.

وی با انتقاد صریح از هزینه کرد بودجه دریاچه ارومیه در مسیری غیر از احیای آن افزود: بخشی از بودجه دریاچه ارومیه را آقای کلانتری در ماده 10 و توسعه صندوق ملی آورده و بخش دیگر آن را نیز در سایر حوزه‌ها تقسیم کرده است، بنابراین مشخص نیست بودجه‌هایی که به احیای این دریاچه تخصیص یافته بود در کجا هزینه شده است.

حفره هایی که بلای جان شده اند

بماند که امسال حفره ها بلای جان این دریاچه و مناطق حوزه آبریز آن شده اند و سایه بارش ها را از سرشان کم کرده اند، اما بی مهری ها به این نگین فیروزه ای سالهاست که وجود دارد و علی رغم تمامی زنگ خطرها، تاکنون اقدام موثری در جهت احیای دریاچه ارومیه صورت نگرفته است.

در همین ارتباط، کانال هواشناسی آذربایجان به عنوان قدیمی ترین مرکز اختصاصی و مردم نهادِ غیر دولتیِ هواشناسی، در مطلبی نوشت: همانگونه که مستحضر هستید، اقلیم آذربایجان مدتیست که همسو با سایر نقاط کره زمین و البته با شدّتی بیشتر دچار تغییراتی شده است ؛ از جمله این تغییرات می توان به جمعه تلخ ، رکوردشکنی اردیبهشت خشک، تابستان گرم و تداوم گرما، رکوردشکنی نیمه اول مهر ماه و بالاخره رکوردشکنی گرما در دی ماه سال جاری اشاره کرد.

جدای از این مباحث، از زمستان سال قبل شاهد اتفاقاتی از نظر بارشی و به خصوص عملکرد سیستم های برفی و زمستانه در پاره ای مناطق بودیم ، که سال پیش با عدم عملکرد سیستم های جوّی در کلانشهر تبریز و حفره ای شدن این شهر ، بسیار مشهود گشت و سیستم ها حتی از ابری کردن هوای تبریز عاجز بودند!

امسال اما؛ این قضیه رنگ و بویی دیگر به خود گرفته و با رفع مشکل تبریز ، شهرها و مناطق دیگری از جمله اورمیه و شهرهای حوضه آبریز جنوبی دریاچه اورمیه دچار عدم بارش و به خصوص عدم بارش برف از سیستم های جوّی شده اند ؛ به طوری که بسیاری از این شهرها از جمله اورمیه ، امسال از برف بی نصیب بوده است.

ما به عنوان یک مرجع مردمی، سال قبل بارها در مورد قضیه حفره ها هشدار دادیم ، ولی متاسفانه هیچ گوشی صدای ما را نشنید؛ یک بار دیگر از مسئولان ذیربط خواهشمندیم با یک بررسی دقیق و علمی، علت نهایی و دقیق این فعل و انفعالات را اعلام کنند.
حرف و حدیث هایی بوده و هست؛ از جمله تاثیر خشکیدن دریاچه اورمیه ، ساطع شدن برخی گازها از بستر خشکیده ی دریاچه، تشعشعات بلور نمک، کمبود تغذیه رطوبتی حول محور دریاچه اورمیه، دخالت انسانی، پارازیت، بارورسازی در ترکیه، تغییرات اقلیمی و ... که هیچ کدام را نه می توان تایید و نه می توان تکذیب کرد ؛ چرا که یک تحقیق و بررسی علمی و بزرگ می طلبد تا بحث تغییرات اقلیمی و عدم عملکرد سیستم های جوّی حول محور حوضه آبی جنوبی دریاچه اورمیه به طور کاملاً موثق و علمی روشن گردد.

آنچه که مشهود است؛ اقلیم آذربایجان دچار مخمصه شده و هر لحظه ممکن است این اقلیمِ بیمار و زخمی ، دست به اقدامات انتحاری و ناگهانی برای خود ترمیمی بزند و مسبب حوادثی شود ، که در این مورد هم هیچکس نمی تواند یک نظر نهایی و جمع بندی علمی دهد ، لذا با این روند و روال ، تمام این حرف ها ، حدیث ها و هشدارها به احتمالاتی تبدیل می شوند که وقوع یا عدم وقوع آن ها دست خداوند خواهد بود.

دولت دریاچه ارومیه را به حال خود رها کرده است

نماینده فعلی مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی که پیشتر استاندار آذربایجان شرقی نیز بود بیش از دیگران به پیامدهای خشکی دریاچه ارومیه به مردم این استان آگاه است بنابراین در این ارتباط می‌گوید: این روزها دریاچه ارومیه به حال خود رها شده است و برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه جزیره‌ای و فاقد پیوست اجتماعی است و اساساً برنامه‌ای که به بهانه احیای دریاچه ارومیه برای محدودسازی فعالیت کشاورزان ساکن این مناطق انجام شده مشکلی را تا کنون حل نکرده است.

احمد علیرضا بیگی تصریح کرد: تاکنون اقدامات مؤثری در جهت احیای دریاچه ارومیه صورت نگرفته و وضعیت این دریاچه نسبت به سال‌های قبل بحرانی‌تر شده است.

نخستین نشانه­‌های خشکی دریاچه ارومیه بعد از سال 1376

نماینده مردم ارومیه با اشاره به اینکه کل آب دریاچه ارومیه یک میلیارد مترمکعب نمی­‌شود، افزود: دریاچه ارومیه در سال 1376 با حدود 32میلیارد متر‌مکعب در بالاترین تراز آبی خود قرار داشت و نخستین نشانه­‌های خشکی دریاچه ارومیه بعد از سال 1376 شروع شد.

دریاچه ارومیه قابل احیاست

وی با تاکید بر اینکه دعواهای مقصریابی مشکلی از دریاچه ارومیه حل نمی‌کند، اظهار داشت: دریاچه ارومیه قابل احیاست؛ دریاچه ارومیه آب زیادی نمی­‌خواهد و با مدیریت صحیح قابل حل است و برای احیای آن نیاز به همت عمومی ملت و دولت دارد.

بهادری گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه باید از حالت مدیریتی خارج شود و باید به مرحله اجرا وارد شد و متاسفانه ستاد احیای دریاچه ارومیه در تهران متمرکز شده­‌اند.

قصه تلخ این دریاچه سر دراز دارد، باید منتظر ماند و دید آیا درمانی به این بیمار در حال احتضار می رسد یا نه؟!...

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/PKjPyy
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***