تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از پشت پرده استعفای نمایشی عرب باغی:

رازهای افشا نشده از جنجال های ماه های اخیر در منطقه آزاد ارس / باز شدن پای نماینده معترض به جلسه کمیسیون اقتصادی خانه ملت

عرب باغی، مدیر عامل منطقه آزاد ارس به دلیل تنزل جایگاه مدیریتی مناطق آزاد کشور از سمت خود استعفا کرد که در گزارشی به جرئیات این استعفای نمایشی پرداخت شده است.

رازهای افشا نشده از جنجال های ماه های اخیر در منطقه آزاد ارس / باز شدن پای نماینده معترض به جلسه کمیسیون اقتصادی خانه ملت

به گزارش ائل، دیورز محسن عرب باغی، مدیر عامل منطقه آزاد ارس به دلیل آنچه که به تنزل جایگاه مدیریتی مناطق آزاد کشور عنوان شده بود از سمت خود استعفا کرد.

تنزل جایگاه مدیریتی یا حواشی سفر هیئت تحقیق و تفحص به ارس؟

عرب باغی در تشریح جزئیات این استعفای خود در گفتگو با خبرنگاران عنوان کرده بود که عدم رعایت مقررات منطقه آزاد ارس و تغییر جایگاه آن از معاونت نهاد ریاست جمهوری به زیرمجموعه وزارت اقتصاد باعث این استعفا شده است.

مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با عدم پذیرش این استعفا خواستار ادامه حضور عرب باغی بر کرسی مدیریت منطقه آزاد ارس شده بود.

بعد از این استعفا، گمانه زنی های متعددی در خصوص این موضوع صورت گرفت و نوک پیکان حدس و گمان ها به سمت حسن نژاد، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس رفت.

در ماه های اخیر حسن نژاد، مدیر عامل منطقه آزاد ارس را به تخلفات گسترده متهم کرده بود و برای مدتی بین این نماینده مجلس و عرب باغی تنش های لفظی پیش آمده بود و کار به جایی رسید که هیئت  ویژه تحقیق و تفحص از سوی مجلس شورای اسلامی برای بررسی جزئیات قراردادها و انتصاب های منطقه آزاد ارس به این منطقه تجاری سفر کنند.

بر اساس گزارشات رسیده از برخی منابع خبری، گویا این استعفا بی ارتباط با حسن نژاد نبوده و ظاهرا عرب باغی  دیروز برای پاسخ به سوال نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس، به کمیسیون اقتصادی  دعوت شده بود.

بر اساس اعلام این برخی منابع خبری گویا  حسن نژاد سوال خود  را پس گرفته بود اما  عرب باغی تاکید بر ارائه عملکرد چهارساله خود در کمیسیون اقتصادی داشت و ادعا می شود که ماجرای استعفا از همین موضوع کلید خورده است اما حسن نژاد، نماینده جلفا در مجلس هیچ موضعی در این خصوص اتخاذ نکرده است.

البته در صورتی که این ادعا درست باشد؛ این استعفا از سوی عرب باغی بیشتر نمایشی به نظر می رسد چرا که موضوع شفاف سازی عملکرد از ماه ها پیش توسط حسن نژاد مطرح شده بود و هیئت تفحص به منطقه سفر کرده بود و لزوما گزارش عملکرد چهارساله باید پیش از این به نمایندگان خانه ملت در همان سفر به منطقه آزاد ارس داده می شد.

آنچه که خود عرب باغی بر آن تاکید کرده؛ تنها مساله تنزل جایگاه مدیریتی است که آن را بعنوان یکی از دلایل اصلی بازدارنده برای عدم تحقق سیاست های کلان دولت در مسیر رونق و توسعه فعالیت های اقتصادی مطرح شده بود.

کناره گیری و بازگشت های عرب باغی هر دو سال یکبار

جنجال های پر سر و صدای اخیرذ در منطقه آزاد ارس که پای خانه ملت را نیز به موضوع باز کرد؛ راز افشا نشده مهمی در پشت پرده این استعفای نمایشی می تواند باشد و این احتمال را در اذهان عمومی متصور می کند که استعفا می تواند بهانه ای برای فرار از پاسخگویی باشد. 

عرب باغی که پیش از این سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مدیرعاملی کارخانه تراکتورسازی  تبریز را در کارنامه دارد؛ دو سال پیش نیز بدلایلی چون بیماری، احتمال حضور در انتخابات مجلس و یا اختلاف نظرهای سیاسی با مدیران دولتی تا آستانه کنار رفتن از مدیر عاملی منطقه آزاد ارس رفته بود و حتی نام جمشید تقی زاده، عضو غیرموظف هیئت مدیره منطقه آزاد ارس به عنوان گزینه جانشینی عرب باغی مطرح  و حتی حکم مدیریت او امضا شد که در اقدامی غیر منتظره، این حکم تنها پس از چند ساعت برگردانده شد و عرب باغی به کار خود در این سازمان ادامه داد.

با این استعفا و عدم پذیرش آن، تعداد کناره گیری و بازگشت های عرب باغی به کرسی مدیریت منطقه آزاد ارس کم کم بالا می رود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/7Rgv6N
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***

Error
Whoops, looks like something went wrong.