تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از الگوگیری شورای پنجم تبریز از بدعت نامبارک شورای چهارم:

مردم در مسیر نامحرم شدن برای شورانشینان / به راه افتادن جلسات غیر علنی علی رغم شعارهای شفافیت

شورای پنجم نیز که زمان روی کار آمدن تاکید بر شفافیت داشت؛ در برخی مقاطع خود را از مردم جدا دانسته و مذاکرات مربوط به انتخاب شهردار و انتخابات اعضای کمیسیون ها و اخیرا بررسی لایحه تعرفه عوارض محلی را پشت درهای بسته صورت گرفت.

مردم در مسیر نامحرم شدن برای شورانشینان / به راه افتادن جلسات غیر علنی علی رغم شعارهای شفافیت

به گزارش ائل، جلسات شورای شهر تبریز بعنوان پارلمان محلی برای تصمیم گیری مسائل شهری، بطور منظم هر هفته یکشنبه ها و با حضور خبرنگاران تشکیل می شود.

زنده شدن امیدها برای برچیدن جلسات غیرعلنی

در برخی مقاطع در زمان شورای چهارم، شاهد غیرعلنی شدن تعدادی از جلسات می شدیم که البته با مخالف تنی چند از اعضای شورا روبرو می شد اما هیئت رئیسه اصرار بر عدم حضور خبرنگاران و مردم می کرد.

اغلی در این جلسات، تصمیمات مهمی در مسایل بودجه گرفته می شد و هیچ گونه اطلاع رسانی در این خصوص صورت نمی گیرد و تا به امروز شفافیتی از عملکرد شورا در جلسات غیرعلنی در دسترس نیست.

با روی کار آمدن شورای پنجم و تغییرات گسترده در اعضای آن که اکثرا از طیف اصلاح طلب بودند؛ بر شفافیت و گزارش دهی بر مردم تاکید می شد و امیدها را برای ریشه کن کردن جلسات محرمانه و غیرعلنی زنده کرد؛ تا جایی که در یکی از جلسات نیز، از طریق پیج اینستاگرام شورا، جلسه بصورت زنده پخش و دسترسی عموم شهروندان به محتوای جلسه میسر گشت.

همچنین شکور اکبرنژاد، رئیس شورای پنجم شهر تبریز بارها در جلسات بر شفافیت و ارائه گزارش به کردم تاکید کرده است.

اما شورای پنجم نیز در برخی مقاطع خود را از مردم جدا دانسته و مذاکرات مربوط به انتخاب شهردار و انتخابات اعضای کمیسیون ها، پشت درهای بسته صورت گرفت.

اما این پایان کار نبود و شورای پنجم نیز در مسایل مهم که مربوط به مباحث مالی می شود؛ مردم و رسانه ها را نامحرم می داند بطوری که در جلسه اخیر روز یکشنبه این هفته، حین بررسی لایحه تعرفه عوارض محلی شهرداری در سال 97 تمام خبرنگاران به بیرون از صحن هدایت شدند و جلسه پشت درهای بسته شکل گرفت.

رسانه‌ پل ارتباطی میان مردم و مسئولان است


بی شک آگاهی بخشی جامعه یکی از وظایف ذاتی رسانه‌هاست و رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی میان مردم و مسئولان و خبرنگاران زبان گویای مردم هستند. خبرنگاران می توانند سوالات برخاسته از اذهان عمومی را با حضور در جلسات مطالبه کنند و اطلاع رسانی و شفاف سازی آنها می تواند راهگشای رفع بسیاری از مشکلات شهری باشد.

عدم اطلاع رسانی از شفافیت لوایح شورا،  یکی از مصادیق تجارب تلخ شورای چهارم است که گویا شورای پنجم تبریز نیز ادامه دهنده این راه می شود و این در حالی است که طبق قانون اصل بر علنی بودن جلسات شوراست و همه جلسات باید علنی برگزار شود.

در خصوص غیر علنی شدن جلسات تنها یک تبصره وجود دارد که طبق ماده ۱۱ آئین نامه اجرایی تشکیلات شورا در صورتی که تقاضای کتبی شهردار و نیز فرماندار و یا بخشدار ذیربط و موافقت اکثریت مطلق اعضا حاضر می‌تواند جلسه غیرعلنی تشکیل شود.

پرهیز از عوامفریبی، توجیهی برای فرار از مردم / آیا بررسی لایحه بودجه  97 هم پشت درهای بسته خواهد بود؟

در شورای چهارم که شمار جلسات غیرعلنی قابل توجه بود؛ برخی موافقان این نوع جلسات محرمانه بر این باور بودند که حضور خبرنگاران و مردم در جلسات شورا موجب می شود تا اعضای شورا صحبت های عوامفریبانه و تبلیغاتی داشته باشند؛ در صورتی که اعضای شورا همانگونه که در جریان تبلیغات قول‌های زیادی برای جذب آرای مردمی می‌دادند را باید در تصمیمات و نظرات خود را در معرض افکار عمومی قرار دهند و نیازی به عوافریبی نیست.

این رویه ای شورای پنجم در محرمانه کردن جلسات برخلاف شعارهای خود که بر شفافیت تاکید داشته؛ می باشد و نباید به بهانه های واهی و توجیه های غیرقابل قبول، مردم را از تصمیمات خود بی خبر بگذارند چرا که دانستن حق مردم است و امید است این رویه نامطلوب در بررسی بودجه سال 97 در صحن علنی شورا تکرار نشود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/S3cr3M
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***