تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

قطار وعده های توخالی دولت با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تبریز تکمیل شد:

وضعیت موهوم فرهنگستانی که به بنیاد فرهنگ و ادب و هنر مبدل گشت / از وعده رسم الخط ترکی تا تزریق بودجه بدون تبیین محتوای فرهنگی

قطار وعده های دولتی ها در مورد فرهنگستانی که به بنیاد فرهنگ و ادب و هنر تبدیل شد؛ با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تبریز تداوم یافت و صالحی در جمع خبرنگاران به آماده سازی زمینه ها برای فرهنگ رسم‌الخط ترکی آذربایجانی اشاره کرد.

وضعیت موهوم فرهنگستانی که به بنیاد فرهنگ و ادب و هنر مبدل گشت / از وعده رسم الخط ترکی تا تزریق بودجه بدون تبیین محتوای فرهنگی

به گزارش ائل، شاید وعده تاسیس فرهنگستان زبان ترکی توسط روحانی در سفر انتخاباتی سال 92 به تبریز را بتوان در کنار وعده احیای دریاچه ارومیه، مهترین وعده های رئیس دولت تدبیر و امید به مردم آذربایجان قلمداد کرد.

تنزل وعده انتخاباتی بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید

بعد از روی کار آمدن روحانی در سال 92  وعده تاسیس فرهنگستان زبان ترکی بر سر زبان ها افتاد و اهالی فرهنگ آذربایجان خواستار عملی شدن این قول روحانی بودند.

پس از ماه ها کش و قوس و اظهارات گوناگون، سرانجام این وعده به تاسیس بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان تنزل یافته و در سفر هیات دولت یازدهم به آذربایجان شرقی در اردیبهشت ماه سال 94 این بنیادی که هنوز از محتوای آن خبری در دست نبود؛ در یکی از خانه های تاریخی تبریز افتتاح شد.

بعد از گذشت قریب به سه سال از راه اندازی فیزیکی این بنیاد، هنوز از محتوای فرهنگی تولید شده در این محل که بتواند معرف فرهنگ غنی آذربایجان باشد؛ خبری نیست و اگر بگوییم این بنیاد بیشتر حالت فرمالیته به خود گرفته؛ بیراهه نرفته ایم.

سفر سه روزه سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آذربایجان شرقی که در اواخر هفته گذشته صورت گرفت؛ بهانه مجددی برای پرداختن به این موضوع مهم شد که البته خود وزیر در خصوص این موضوع مورد سوال قرار گرفت.

فرافکنی و از زیر کار در رفتن مسئولین

احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری استان خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اهمیت فرهنگستان زبان‌ آذربایجانی و ترکی، خواستار توجه جدی به مساله فرهنگ برای جلوگیری از نسخه های وارداتی و زهرآلود فرهنگ از سوی دشمنان شد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید همانند فرهنگستان زبان فارسی یک مرجعیت زبان ترکی آذربایجانی هم داشته باشیم؛ علت عدم عملی شدن وعده رئیس جمهور برای تاسیس این فرهنگستان را  فرافکنی و از زیر کار در رفتن مسئولین عنوان کرد.

یادآور می شود که شبهه قوم گرایی در صورت تاسیس فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی از جمله القاهایی بود که از سوی برخی ها داده می شد که بیگی در همان جلسه شورای اداری خطاب به وزیر فرهنگ، با بی پایه و اساس خواندن این موضوع، ایجاد فرهنگستان ترکی آذربایجان را مایه وحدت توصیف کرد.

اما قطار وعده های دولتی ها در مورد فرهنگستانی که به بنیاد فرهنگ و ادب و هنر تبدیل شد؛ با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تبریز تداوم یافت و صالحی در جمع خبرنگاران به آماده سازی زمینه ها برای فرهنگ رسم‌الخط ترکی آذربایجانی اشاره کرد و مدعی شد که کلید آن از سال گذشته زده شده و رسم‌الخط ، دانشنامه و دایره المعارف آماده شده است.

صالحی همچنین از جلسه با چهار استاندار شمالغرب کشور و هیات امنای بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان برای برنامه های این بنیاد تقریبا مسکوت خبر داده که همه و همه نشان از بلاتکلیفی این نهاد بعد از سه سال از تاسیس آن می باشد.

سوالاتی که در ذهن پرسشگران بوده و باقی است؟

صالحی کمکی که وزارت فرهنگ به طور خاص در سه سال به بنیاد خواهد داشت را یک 1.5 میلیارد تومان عنوان کرده و این بنیاد را فرصتی برای معرفی هنر آذربایجان با مشارکت مردمی دانست اما غافل از آنکه تبیینی در خصوص محتوای فرهنگی آن ارائه شود.

موضوع مردمی شدن بنیاد از جمله محورهای کلیدی در سخنان وزیر فرهنگ بود؛ در صورتی که هنوز مردم از جزئیات و کارایی آن بی اطلاع هستند و از همان زمان افتتاح دفتر بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در ذهن های پرسشگر رسانه ای و فرهنگی سوالاتی شکل گرفت که کار این بنیاد چیست و متولیان و گردانندگان آن چه کسانی هستند؟

به نظر می رسد دولت تدبیر و امید همانند وعده توخالی دیگر خود به مردم آذربایجان، یعنی احیای دریاچه بحران زده ارومیه، در جامه عمل پوشاندن به این وعده فرهنگی خود نیز ناکام مانده و بیشتر بازی سیاسی برای جلب آرای مردمی بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/oB2e94
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***