تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

سعیدی در مراسم نهضت مطالبه گری در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان:

خدا لعنت کند کسانی را که مطالبه گری را جناحی و سیاسی کردند / توهمات عده ای باعث شد تا تدریس زبان مادری پشت گوش انداخته شود

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز اسکو و آذرشهر در مراسمی با عنوان نهضت مطالبه گری در محل دانشگاه شهید مدنی آذربایجان گفت:توهمات عده ای باعث شد تا تدریس زبان مادری پشت گوش انداخته شود.

خدا لعنت کند کسانی را که مطالبه گری را جناحی و سیاسی کردند / توهمات  عده ای باعث شد تا تدریس زبان مادری پشت گوش انداخته شود

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز اسکو و آذرشهر در برنامه ای با عنوان نهضت مطالبه گری در محل دانشگاه شهید مدنی آذربایجان گفت: نهضت مطالبه گری در زمان صدر اسلام هم بود واگر مسئولی راه کج را انتخاب کند، با عکس العمل مردم مواجه خواهد شد؛ اگر این جایگاه واقعی خودش در جامعه را پیدا کند، قطعا گره ها و مشکلات مردم حل خواهد شد.

خدا لعنت کند کسانی را که مطالبه گری را جناحی و سیاسی کردند

وی ادامه داد: ما باید به سمتی برویم که این مطالبه گری در جهت اصلاح کجی ها و معضلات و مشکلاتی که الان جامعه ما با این مشکلات دست به گریبان است؛ واینطور نباشد که در پشت صحنه و فقط با اغراض سیاسی و جناحی باشد.

سعیدی افزود: خدا لعنت کند کسانی را که مسائل سیاسی جناحی را به این شکل در کشوربنیان نهادند واین بدعت غلط و کج را گذاشتند والان هر مشکل مهم کشور را که مطرح می کنیم ، فرد مطرح کننده این مشکل منتسب به هر طرف باشد، می گویند این سیاسی است.

وجود فضای سیاسی باعث شد تا کسی به مستندات ما در مورد استیضاح وزیر راه توجه نکند

وی با اشاره به جریان استیضاح وزیر راه و شهرسازی، تصریح کرد: ما تقریبا در حدود هزار صفحه و به طور مستند مطالبی را آماده کرده بودیم؛ فضایی را ایجاد کردند و گفتند که این حرکت سیاسی است؛ و وجود همین فضا باعث شد که اصلا کسی به حرف های ما گوش ندهد.

ابزارهای نظارتی مجلس ناقص است

سعیدی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه با توجه به داشتن ابزارهای مختلف از جمله استیضاح، طرح سوال ، تحقیق و تفحص و...، تاکنون در این مدت حضور در مجلس از کدام یک از این ابزارها استفاده کرده است؛ گفت:همانگونه که اشاره کردید مجلس شورای اسلامی یک تعداد ابزارهای نظارتی در اختیار دارد ولی بخشی از این ابزار ها ناقص است یعنی ما از نظر قانونی مشکلات ساختاری داریم.

وی ادامه داد: بطور مثال در موضوع سوال از وزیر اگر ما در عملکرد وزیر و وزارت خانه تحت پوشش وی و یا در دستگاه هاای اجرایی مرتبط با وزارت خانه ایراد و اشکالی از نظر اجرای قوانین دیدیم، اول تذکر دهیم که این تذکر در ابتدا به صورت شفاهی است بعد بصورت کتبی سپس در قالب سوال از وزیرو در آخر هم استیضاح است.

گوش دستگاه اجرایی از تذکرات پر است و  توجهی هم نمی کند

این نماینده مجلس با بی فایده دانستن این تذکرات،گفت: گوش دستگاه اجرایی از این تذکرات پر است و هیچ توجهی هم نمی کنند؛ اما سوال از وزیر گام سوم یک نماینده مجلس است که از وزیر سوال می کند که چرا این تخلف انجام گرفته است و... که وزیر ابتدا می آید و در کمیسیون تخصصی به این سوال پاسخ می دهد؛ که اگر نماینده از پاسخ وزیر قانع شد، موضوع به اتمام می رسد ولی اگر قانع نشد سوال به صحن علنی مجلس می آید و همان سوال در صحن علنی قرائت می شود و وزیر از خودش دفاع می کند و نماینده در مورد سوالش توضیح می دهد ونهایتا اگر نماینده قانع شد که موضوع تمام می شود ولی اگر بازهم قانع نشد، برای سوال از وزیر رای گیری می دهد.

کارت های زرد به وزرا هیچ تاثیری نداشتند

وی ادامه داد: گاها اینگونه می گویند که مجلس به فلان وزیر کارت زرد داد؛ درحالیکه این کارت ها هیچ تاثیری ندارند؛ مثلا در دولت یازدهم وزیر راه سه تا کارت زرد گرفت و وزیر اقتصاد هم کارت زرد گرفت ولی این کارتها هیچ تاثیری نداشتند؛ پس قانون ناقص است و باید در قانون اساسی این نواقص اصلاح شود که اگر مجلس از پاسخ وزیر قانع نشد وهنوز به مرحله استیضاح نرسیده است، مجلس باید چه ساز وکاری را در پیش گیرد.

سعیدی با انتقاد از طولانی شدن زمان رسیدن سوال به کمیسیون، گفت: گاها بدلیل تعدد سوالات آنقدر زمان زیادی طول می کشد تا نوبت سوال مورد نظر برسد که حتی وزیر هم عوض می شود.

اسناد ورود برنج های آلوده را به یکی از خبرگزاری ها دادم

وی با اشاره به سوال از وزیر جهاد کشاورزی به دلیل ورود برنج های آلوده، گفت:اسناد این موضوع در دست خود بنده بود که  به یکی از خبرگزاری ها دادیم و بعد از انتشار این اسناد سر و صدا شروع شد و برخورد با افراد متخلف هم آغاز شد؛ و یا سوال از وزیر اقتصاد بود بخاطر ورود فردی بنام آقای دری اصفهانی که این فرد متهم به جاسوسی در تیم مذاکره کننده هسته ای بود؛و بعنوان یکی از مشاوران اصلی و تاثیرگذار تیم مذاکره کننده بوده است که الان در داخل زندان است و دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه هر دو بخشی از اطلاعات را در این مورد در مصاحبه شان اعلام کردند؛ سوال های بعدی از وزرای راه و شهرسازی، کشور در مورد شوراهای اسلامی شهرو روستا وبخصوص در مورد شورای شهر تبریز.


این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: با وجود اینکه تاکنون سوالات متعددی از وزرا پرسیده شده است، ولی بنده خودم اصلا راضی نیستم.

طبق گزارش نوبخت 85 درصد بودجه کشور، صرف هزینه های جاری دولت می شود

این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا مجلس به پرداخت بدهی های چند هزار میلیاردی دولت که بزرگترین بدهکار کارآفرینان و بخش خصوصی است فکری نمی کند؛ابراز کرد: الان اگر ما بودجه مصوب سال 96 را در نظر بگیریم، و طبق گزارشات رسمی که آقای نوبخت در مجلس دادند، حدود 85% بودجه کشور، صرف هزینه های جاری دولت می شود که البته این گزارش رسمی خود آقای نوبخت است در حالیکه طبق گزارشات غیر رسمی این میزان به مراتب بالاتر است.

وی ادامه داد: بنابراین با 15درصد باقی مانده ما باید هم به توسعه کشور، عمران کشور، پروژه های نیمه تمام و... بپردازیم ؛ در حالیکه آقای نوبخت خودشان در مجلس آمدند و قول دادند که بودجه کشور را عملیاتی و دولت را چابک می کنند و چابک سازی دولت را در دستور کار خود قرار می دهند؛ خوب ما می بینیم که این قول آقای نوبخت در چهار سال قبل عملی نشده است؛ امسال دولت با همکاری مرکز پژهش های مجلس طرحی را آماده کرده اند که در مبنای این طرح می خواهند بودجه را عملیاتی کنند و هزینه های جاری را کاهش دهند یعنی این 85درصد یک مقدار پایین بیاید.

این نماینده در مورد بدهی 120هزار میلیاردی دولت، بیان داشت: با این 15 درصد باقی مانده از بودجه شما انتظار دارید دولت بتواند بدهی ها را صاف کند؟ بدهی هایی به تامین اجتماعی یا بیمه و سایر بدهی ها را از کجا پرداخت کند؟

دولت بدلیل کسری بودجه توان پرداخت بدهی های خود را ندارد

وی تصریح کرد: مجلس دولت را مکلف کرده است که در سال جاری 10 هزار میلیارد از بدهی های خود را پرداخت کند که تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است؛ چرا که با یک کسری بودجه مواجه است.

قوانین نظام مالیاتی و گمرکات باید اصلاح گردد

سعیدی با اشاره به قوانینی که دولت باید در اصلاح آن حرکت کند، گفت: قانون نظام مالیاتی و قانون گمرکات باید اصلاح گردد؛ حالا در این مسیر کارهایی را شروع کرده اند ولی اصلا کافی نیست. طبق گزارشی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مجلس ارائه داد، میزان قاچاق کالا را از 24 به 12 میلیارد دلار کاهش داده اند؛ حرف ما این است که اگر از 24 به 12 رسیده است، بایستی شاخص ها این را نشان دهند؛ که عبارت اند از رونق در صادرات، حل بخشی از مشکل اشتغال در کشور،حل بخشی از معضلات تولید و... باید شاخصه های مختلف نشان دهند که بله این آماردرست است؛ چرا که 12 میلیارد دلار عدد کمی نیست؛ و اگر بتوانند در عرض یک سال 12 میلیارد دلار کاهش دهند، الان باید یک انقلاب اقتصادی در کشور در شرف وقوع باشد؛ پس کجاست و چرا ما تاثیرش را نمی بینیم؟بنده ادعایم این است که این کاهش پیدا نکرده است و قاچاق همچنان از مبادی وارد می شود و اینکه چگونه و چطور می آید جای سوال دارد.

وی ادامه داد: ما این ادعا را نداریم که عمدی در کار است؛ ما می گوییم کسانی که قاچاق ها را وارد کشور می کنند، راه ها را بلد شده اند و ما باید این راه ها را شناسایی کنیم و ببندیم؛ یک عده از این مبادی های ورود کاملا رسمی هستند و اینکه بعضی ها می خواهند با القای اینکه بعضی از بنادر وجود دارند که متعلق به نهادی خاص است که از طریق آنها کالای قاچاق وارد می شود، این یک دروغ محض است.


یک سرمایه گذار بخش خصوصی برای سرمایه گذاری حدود هزار امضا از سیستم اداری جمع کرده بود

سعیدی با تاکید بر  اصلاح نظام اداری، خاطر نشان کرد: یکی از سرمایه گذاران بخش خصوصی می گفت که در عرض چند سال اخیر چیزی در حدود هزار امضا از همین سیستم اداری فعلی گرفته است تا سرمایه گذاری کند؛ حالا برخی می گویند که ما ریسک سرمایه گذاری را کاهش دادیم و زمان را به حدود سه الی شش ماه آوردیم؛که بنده می گویم که از شش ماه بالاتر است.

آخوندی غایب اصلی زلزله کرمانشاه بود و مجلس هم حساس شد

وی در پاسخ به سوالی در مورد غیبت و کم کاری آخوندی، وزیر راه در ماجرای زلزله کرمانشاه و اینکه وزیر گفته است که قیم مردم نیست، گفت: درمورد حرفی که آقای وزیر زده اند که قیم مردم نیستند باید خودشان پاسخ گو باشند که علت این حرف چیست؛ در مورد بحث زلزله هم در فضای مجازی و رسانه ای هم دیدیم که ایشان غایب اصلی زلزله بودند،مجلس هم حساس شد و کمیسیون عمران ورود پیدا کرد و سپس تذکرات صریح و فشارهای زیادی از جانب نمایندگان به آقای وزیر وارد شد؛ و ایشان نفر اولی بودند که باید ورود می کردند؛چند وزارت خانه هستند که در ارتباط مدیریت بحران در کشور مسئول هستند؛ وزارت کشور که مجری اصلی ماجرا است و وزارت خانه های راه، بهداشت هم نقش اصلی دارند و باید همان روز اول می رفتند و به مشکلات مردم در همان روز اول رسیدگی می کردند.


در حادثه زلزله  بعضی از وزارت خانه ها نمره مردودی می گیرند / کم کاری وزیر راه باعث کند شدن جریان کمک رسانی شد

این نماینده مجلس ادامه داد: اگر قرار باشد در حادثه زلزله به وزارت خانه نمره دهیم، بعضی از وزارت خانه ها نمره زیر ده می گیرند؛ و این کم کاری وزیر راه باعث کند شدن جریان کمک رسانی شد و اگر نیروهای نظامی ارتش، سپاه، ناجا و بسیج در همان ساعات و روزهای اولیه نبودند، و اگر دستورفرماندهی معظم کل قوا نبود، واقعا ما با مشکلات عدیده ای در آن مناطق زلزله زده مواجه می شدیم.

در حادثه تروریستی مجلس به پزشکیان گفتم من پاسدار بودم و بگذارید اسلحه در دست بگیرم و با این تروریست ها درگیر شوم

سعیدی در پاسخ به سوال در مورد حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی، گفت: وقتی که درهای مجلس را بستند که نمایندگان در امنیت باشند،من به آقای پزشکیان گفتم که  قبلا پاسدار بودم و بگذارید ما بیرون رفته و اسلحه در دست بگیرم و با این تروریست ها درگیر شوم(تشویق دانشجویان حاضر در سالن)

وی در پاسخ به سوال دیگری درمورد بسیج دانشجویی ونحوه توزیع بودجه فرهنگی، تصریح کرد: من خودم چندین سال فرمانده بسیج بوده ام و در بسیج خدمت کرده ام و کارکرد بسیج را کاملا می دانم؛ بسیج برای کشور یک ضرورت است واگر بسیج نبود مطمئن باشید در هشت سال دوران دفاع مقدس شکست خورده بودیم.

توهمات و سنگ اندازی های عده ای باعث شده تدریس زبان مادری پشت گوش انداخته شود

 نماینده مردم تبریز، اسکوو آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه تاکنون چه کارهایی در راستای حفظ و تقویت زبان مادری انجام داده است ؛اذعان داشت: ما در عرض چند سال گذشته اصرارمان بر این بود که زبان و ادبیات نه تنها زبان و ادبیات خودمان، بلکه سایر قوم ها، چه اشکالی دارد در مدارس تدریس شود و اصلا مشکلی نیست.

به وزارت اقتصاد نامه نوشتیم از نمادهای آذربایجان در اسکناس ها استفاده کند

وی ادامه داد: یک تعداد هستند که توهماتی دارند و این توهمات باعث شده است که سنگ اندازی کنند و پشت گوش بیندازند؛ وحتی در بعضی موضوعات ساده هم مانده اند؛ ما یک نامه ای به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نوشتیم که چه اشکالی دارد در کنار نماد های سایر شهرها که در اسکناس ها چاپ می شود، نمادها تاریخی آذربایجان هم چاپ کنید؛چرا که آذربایجان در دوران مشروطیت ودر وحدت ملی نقش مهمی داشته است؛ و خود مردم آذربایجان بودند که تفاله های حزب توده را از اینجا بیرون انداختند؛ مردم آذربایجان همیشه آن کسانی را که برای اشغال آمده بودند، بیرون انداختند.

سعیدی ادامه داد: من نمی دانم به چه علت این اجازه داده نمی شود؛ و هیچ نگرانی از بابت تدریس زبان در مدارس نباید وجود داشته باشد و بارها به مسئولین گفتیم که اصلا نترسند؛که البته متاسفانه در دانشگاه با وجود تدریس این زبان، استقبال خوبی از جانب دانشجویان نشده است.

مسیر توسعه ما در اروپا و آمریکا نیست

 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص محرومیت زدایی و توسعه بیان داشت: حرف ما این است که مسیر توسعه ما در اروپا و آمریکا نیست؛ راه رسیدن به مسیر توسعه در داخل کشور است و ما ظرفیت های بسیار خوبی را داریم که اگر از این ظرفیت ها و فرصت ها بخوبی استفاده کنیم، نیازی به توتال نداریم.


وی درپاسخ به سوالی در مورد نحوه عملکرد مجلس شورای اسلامی در مبارزه با فساد و برخورد با نفوذی ها، گفت: نفوذی ها در همه جا هستند حتی دربین دانشجوها؛ و این تلقی غلطی است که نماینده مجلس باید به نفوذی ها رسیدگی کند؛ لذا با نفوذی ها باید دستگاه مسئول یعنی وزارت اطلاعات برخوردکند و وزارت اطلاعات مسئول این کار هست وقطعا پیگیر این موضوع هستند.

منورالفکرهای تحت تاثیر القائات دشمنان، نفوذی های با واسطه هستند

این نماینده مجلس ادامه داد: ما دونوع نفوذی داریم ؛ یک عده هستند که در برخی نهادها نفوذ کرده اند و وظیفه شناسایی این افراد بر عهده وزارت اطلاعات است  ولی یک نوع نفوذی هم داریم که به تعبیرمقام معظم رهبری خودشان نفوذی نیستند و از طریق ده ها واسطه این ماموریت را انجام می دهند که مشکل ما این واسطه ها هستند؛ این نفوذی هایی که در کشور مشکل ایجاد می کنند،بصورت مستقیم نفوذی های دشمن نیستند و درواقع این افراد منورالفکرها و روشن فکرهایی هستند که تحت تاثیر القائات جریانانی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مخالف نظام اسلامی هستند، این افراد تحت تاثیر اینها تصمیم می گیرند.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/ZxmnFp
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***