تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

با وجود بحران‌های جدی پیش روی اردوغان؛

بررسی آخرین وضعیت و چگونگی شانس به قدرت رسیدن احزاب سیاسی در ترکیه

حزب حاکم ترکیه با بحران‌های جدی روبرو است، آیا این حزب که با بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۲ به قدرت رسید با بحران اقتصادی از قدرت ساقط می‌شود؟ یکی از عوامل عدم موفقیت حزب اوپوزیسیون این است که منتظر هستند اردوغان و حزب عدالت و توسعه حرفی بزنند یا کاری انجام دهند و آن‌ها حمله کنند و عکس آن را بگویند و انجام دهند.

بررسی آخرین وضعیت و چگونگی شانس به قدرت رسیدن احزاب سیاسی در ترکیه

ائل / حمید قدسی آذر

در تحولات این روزهای ترکیه، دو موضوع اساسی مطرح است. اولی وجود بحران در منطقه است که ترکیه را با نیروی زمینی آمریکا (پ.ک.ک و فتو) در سوریه و داخل کشور درگیر کرده است و دومی داغ شدن فضای  انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در این کشور است. تمام احزاب سیاسی ترکیه وارد فضای انتخاباتی شده‌اند و در حال آماده شدن برای انتخابات و سیستم جدید ریاست‌جمهوری‌ هستند که در همه‌پرسی 16 آوریل با رأی مثبت مردم ترکیه تصویب شد.

بنابراین لازم است که آخرین وضعیت احزاب سیاسی ترکیه در این دوران حساس تاریخ ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم.

حزب عدالت و توسعه (AKP):

حزب حاکم ترکیه با بحران‌های جدی روبرو است. این حزب با تغییر سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای خود آماج حملات آمریکا قرار گرفته است. حزب عدالت و توسعه مشغول مجبور کردن شهرداران و روسای حزبی به استعفا است تا با کادر جدیدی در انتخابات حاضر می‌شود و به عبارتی دیگر مشغول پاک‌سازی عناصر تشکیلات فتح‌الله گولن در درون حزب است. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه، روزانه چند ساعت سخنرانی انجام می‌دهد که به‌صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه پخش می‌شود. اردوغان کاخ ریاست جمهوری ترکیه را به مرکز فعالیت‌های حزب خود قرار داده است.

حزب عدالت و توسعه برای انجام فعالیت‌های انتخاباتی خود با مشکل اساسی  مواجه است. این حزب برای این دوره از انتخابات حرف جدیدی برای گفتن ندارد و مجبور است از تاکتیک‌های گذشته خود استفاده کند که ممکن است در این انتخابات کارساز نباشد. حزب عدالت و توسعه نیاز به گفتمان جدیدی دارد اما در افق آن‌ چیز جدیدی دیده نمی‌شود. بحران اقتصادی در ترکیه به اوج خود رسیده است و مشخص نیست تا چه مدت ادامه خواهد داشت. آیا حزب عدالت و توسعه که با بحران اقتصادی در سال 2002 به قدرت رسید با بحران اقتصادی از قدرت ساقط می‌شود؟ آنچه مشخص است حزب عدالت و توسعه در حال حاضر در فرم ایده‌آل خود قرار ندارد.

حزب جمهوریت خلق (CHP):

حزب جمهوریت خلق با «راهپیمایی عدالت» تحرکات جدیدی در فضای سیاسی ترکیه آغاز کرده بود که متوقف شد و حتی نتایج آن راهپیمایی علیه این حزب تمام شد. نظرسنجی‌های معتبر نشان می‌دهد که آرای این حزب نسبت به انتخابات 7 ژوئن و 1 نوامبر 2015 کاهش یافته است.

یکی از عوامل عدم موفقیت در این حزب این است که منتظر هستند اردوغان و حزب عدالت و توسعه حرفی بزنند یا کاری انجام دهند و آن‌ها حمله کنند و عکس آن را بگویند و انجام دهند. حزب جمهوریت خلق برای فردای ترکیه نمی‌جنگد بلکه با دیروز ترکیه کلنجار می‌رود. آن‌ها برای رسیدن به قدرت به آمریکا و اتحادیه اروپا امید بسته‌اند و این مسئله را پنهان نمی‌کنند. فرمول به قدرت رسیدن حزب جمهوریت خلق این‌گونه ترسیم شده است: «ترامپ پیروز می‌شود، اردوغان شکست می‌خورد و از قدرت ساقط می‌شود، ما به قدرت می‌رسیم».

حزب حرکت ملی‌گرا (MHP):

حزب حرکت ملی‌گرا به‌صورت جدی با کاهش قدرت مواجه شده است. دولت باغچلی رهبر این حزب با دنباله‌روی از اردوغان در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه، نزدیکان و حامیان خود را از دست داد.

حزب حرکت ملی‌گرا به خاطر اتخاذ سیاست‌های باغچلی با ریزش آرای خود مواجه است و در حال حاضر مشغول برنامه‌ریزی برای به دست آوردن آرای از دست داده خود است.

اگرچه این حزب در ماه‌های اخیر سیاست‌های اصولی در راستای منافع ملی ترکیه اتخاذ کرده است اما اشتباهات گذشته دست از سر این حزب برنمی‌دارد و اگر خبرهایی در مورد استعفای اعضای اصلی حزب حرکت ملی‌گرا شنیده شود نباید تعجب کرد.

حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP):

این حزب کُردی که از آن به‌عنوان شاخه سیاسی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نام برده می‌شود هم در کوه‌ها، هم در دشت‌ها و هم در شهرها قافیه را به دولت ترکیه باخته است. این حزب به‌گونه‌ای تضعیف شده است که قدرت لازم برای حمایت از رهبران، شهرداران و نمایندگان زندانی شده خود ندارد. همه چشم امید این حزب به آمریکا و اتحادیه اروپا دوخته شده است.

حزب خوب (İYİ):

هرج‌ومرج در حزب خوب (İYİ) موج می‌زند و استعفاهای درون‌حزبی در این حزب خیلی زود آغاز شده است. در آخرین تحولات این حزب، انتخاب جنجالی «سلدا تاندوغان دمیریل» یکی از اعضای سازمان آمریکایی «موقوفه ملی برای دمکراسی (NED)» به‌عنوان مشاور ارشد «مرال آکشنر» رهبر این حزب انجام گرفت. امید اوزداغ معاون حزب خوب (İYİ) و بسیاری از اعضای اصلی حزب به این انتخاب اعتراض دارند و از تاندوغان دمیریل به‌عنوان عضو رده 99 از 200 نفر اعضای مؤسس حزب نام می‌برند و انتخاب وی را نادرست می‌دانند.

حزب خوب (İYİ) وابستگی خود به ناتو را به اثبات رسانده است. این حزب نه‌تنها در مقابل اقدام ناتو در استفاده از عکس اردوغان و آتاترک به‌عنوان سیبل تیراندازی در رزمایش ناتو، سکوت کرد بلکه مرال آکشنر رهبر این حزب سخنانی در حمایت از ناتو مطرح کرد.

 حزب سعادت (SP):

حزب سعادت چراغ خاموش و زیربنایی حرکت می‌کند. این حزب از وقتی که «تمل کاراملا اوغلو» را به‌عنوان رهبر خود انتخاب کرده است جانی دوباره گرفته است. بازگشت اعضای سابق حزب سعادت از حزب عدالت و توسعه آغاز شده است. حزب عدالت و توسعه نگرانی زیادی بابت سرازیر شدن آرای حزبش به حزب سعادت دارد، به همین خاطر پست و موقعیت اعضایی که به حزب سعادت نزدیک هستند ارتقاء داده است.

حزب وطن:

این حزب با وجود عدم راه‌یابی به مجلس در انتخابات گذشته، تأثیر زیادی در صحنه سیاسی داخلی و خارجی ترکیه داشته است. این حزب در صف اول مبارزه با اتهام نسل‌کشی ارامنه، تشکیلات فتح‌الله گولن و پ.ک.ک قرار دارد. حزب وطن نقش زیادی در آشتی و نزدیکی دولت ترکیه و روسیه با یکدیگر داشت و همچنین تلاش‌های زیادی برای عادی‌سازی روابط ترکیه با بشار اسد آغاز کرده است. این حزب روابط بسیار خوبی با ایران، روسیه، چین و کشورهای اوراسیا دارد و خطرناک‌ترین حزب علیه آمریکا محسوب می‌شود. حزب وطن در بحران همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق طرفدار اتحاد ترکیه، ایران و عراق علیه بارزانی بود و در پرونده رضا ضراب در کنار دولت ترکیه قرار دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/JLHpnb
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***