تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

روایتی از زخم های یکساله بازماندگان زائران پرسوخته:

گلایه های درد آلود از دستگاه قضایی، دولت و وکیل الدوله های بهارستانی / چرا عده ای نمی خواهند مقصران حادثه قطار مرگ شناسایی و محاکمه شود؟

یک سال از حادثه تلخ قطار تبریز - مشهد گذشت و هنوز مقصران حادثه شناسایی نشده است. ائل در گزارشی پای درد دل های بازماندگان این فاجعه نشسته است.

گلایه های درد آلود از دستگاه قضایی، دولت و وکیل الدوله های بهارستانی / چرا عده ای نمی خواهند مقصران حادثه قطار مرگ شناسایی و محاکمه شود؟

به گزارش ائل، پنجم آذرماه سال گذشته بود که در پی برخورد قطار مسافربری تبریز- مشهد با قطار سمنان- مشهد در ایستگاه هفت‌خوان دامغان 48 نفر از مسافران قطار تبریز جان باختند و بیش از 100 نفر دیگر زخمی شدند و آذربایجان در اندوهی بزرگ فرو رفت. بعد از این حادثه تلخ، پرونده‌ای در دادگستری سمنان تشکیل و مراحل رسیدگی قضایی به این پرونده آغاز شد.

 استعفای فرمایشی و استیضاح نافرجام

مسئولین دولتی علل مختلفی از جمله یخ زدن ترمز قطار بدلیل برودت هوا و یا سهل انگاری در سیستم مدیریت کنترل ایستگاه را عامل این حادثه عنوان کردند و حتی استیضاح آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در مجلس نیز کلید خورد اما بعد از لابی های صورت گرفته، برخی نمایندگان امضای خود را پس گرفته و استیضاح رای نیاورد و وزیری که هیچ پاسخی برای علل این حادثه نداشت؛ مجددا به کار خود ادامه داد.

بدنبال این حادثه پورسید آقایی، مدیر عامل وقت راه آهن جمهوری اسلامی به جای پاسخگویی به استعفا بسنده کرد اما با روی کار آمدن نجفی در شهرداری تهران، وی به سمت معاون شهردار و مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران منصوب شد.

دو روز پس از این حادثه، دادستان عمومی و انقلاب سمنان با اشاره به دستگیری 4 نفر از عوامل مقصر در سانحه قطار در هفت‌خوان سمنان گفت: خطای انسانی این 4 نفر محرز بوده و ممکن است در ادامه روند تحقیقات افراد دیگری دستگیر شوند.

اما با توجه به شکایات صورت گرفته علیه اشخاص حقیقی و حقوقی، پرونده با قرار عدم صلاحیت دادسرای سمنان، جهت رسیدگی به دادسرای تهران ارسال شد.

اکنون بعد از گذشت یکسال از این اتفاق ناگوار، گویا هیچ نتیجه ملموسی از پیگیری های صورت گرفته بدست نیامده و تنها شرکت بیمه بوده که به تعهد خود در خصوص پرداخت دیه عمل کرده و از سوی نهادهای دولتی و قضایی عملکرد قابل ارائه ای دیده نمی شود.

شکایت هایی که به جایی نرسیده است

مجید نقوی، پدر حامد نقوی از جانباختگان این حادثه قطار در گفتگو با خبرنگار ائل می گوید: تاکنون سه بار به دادسرای تبریز رفته و طرح شکایت کرده ایم و هر بار یک فرم برای ما دادند که آن را پر بکنیم و به ما گفتند که این فرم فقط برای تعلق گرفتن دیه می باشد و شخص یا نهاد خاصی نیست که شما مستقیما از آن شکایت کنید و ما هم چندین بار اعتراض کردیم که ما می خواهیم عوامل این حادثه را بشناسیم و علت این آتش سوزی را بپرسیم اما توجهی نشد.

سیاسی کاری پزشکیان و جناحی کردن فاجعه

این پدر داغدار همچنین ضمن انتقاد از بی توجهی دولت به   اقدامات صورت گرفته از سوی نمایندگان مجلس اشاره و می افزاید: آقای فرهنگی، نماینده مردم تبریز به خود من گفت که " ما می خواستیم این عزیزان را شهید اعلام کنیم ولی آقای پزشکیان(نماینده تبریز در مجلس) کاری کرده اند که این جریان حادثه قطار به یک مسئله جناحی تبدیل شده است و مخالف شهید اعلام کردن این عزیزان بودند چرا که ممکن بود این قضیه برای دولت مشکلات و حواشی ایجاد بکند."

شاه راه، برادر یکی دیگر از جان باختگان این حادثه به خبرنگار ائل می گوید: درست است که ما از بیمه دیه را دریافت کردیم ولی هرگز مقصران اصلی ماجرا مشخص نشدند و حتی شکایت هم کردیم که ماسمالی کردند و تمام شد.

مهدی رزمی، برادر سیامک و ناصر دو جان باخته این سانحه دلخراش در گفتگو با خبرنگار ائل با بیان اینکه در طول این یکسال علی رغم شکایت، حتی یک دادگاه هم تشکیل نشده است؛ تصریح می کند: تنها خواسته دولت این بوده که ما رضایت دهیم و حق و حقوق خود را دریافت کنیم ولی ما اصلا به دنبال گرفتن دیه نبودیم بلکه دنبال مسببان این حادثه هستیم که متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته و فقط دولت و استانداری بر این پافشاری دارند که رضایت دهید و دیه را دریافت کنید.

وی اذعان می کند: ازجانب دولت و قوه قضاییه خیلی اهمال کاری صورت می گیرد و نمی دانیم که چه دستان پشت پرده ای وجود دارد که اجازه نمی دهند دادگاه تشکیل شود.

قهرمانی که در این حادثه مصیبت بار پدر و عموی خود را از دست داده در خصوص روزهای بعد از این سانحه به خبرنگار ائل می گوید: بعد از گذشت یکسال از این فاجعه تلخ و دردناک هیچ اقدامی از جانب دولت مبنی بر رسیدگی به مشکلاتمان صورت نگرفته است و از نحوه رسیدگی به شکایت توسط قوه قضاییه گلایه داریم.

این جوان داغدار تاکید می کند: ما می خواهیم عوامل این حادثه تلخ مشخص شود و اصلا نتوانستیم از شخص یا نهاد خاصی شکایت بکنیم.

محمدیان که داغ بزرگی را در این فاجعه تحمل کرده و قطار حامل زائران امام رضا(ع)، همسر، دو فرزند نونهال، مادر و مادر همسر خود را از دست داده به خبرنگار ائل می گوید: از مسئولین دولتی به هیج وجه راضی نیستم و اصلا نمی دانم که به چه علت نمی خواهند برای این فاجعه بزرگ و تلخ دادگاه تشکیل شود و به همین خاطر گفته ام که تا آخر ادامه خواهم داد و به هیج عنوان پا پس نمی کشم.

این پدر داغدیده با تاکید بر اینکه تنهاترین خواسته اش تشکیل دادگاه است؛ می افزاید: من هرگز حاضر نیستم دیه ای را دریافت بکنم تا دادگاهی تشکیل نشود؛ من می خواهم مسببان و مقصران اصلی این حادثه را که منجر به کشته شدن خانواده من شده اند، بشناسم.

وی از عملکرد پزشکیان، نماینده مردم تبریز درمجلس شورای اسلامی انتقاد کرده و اذعان می کند: انگار آقای پزشکیان نماینده مردم تبریز در مجلس نیستند و گویا که فقط نماینده خودش است و من اصلا ایشان را بعنوان نماینده خودم در مجلس شورای اسلامی قبول ندارم و این گلایه تنها از طرف من نیست بلکه حرف بسیاری از این خانواده های داغدار هست.

مختاری، پدر یکی دیگر از جان باختگان حادثه تلخ قطار تبریز - مشهد در گفتگو با خبرنگار ائل ضمن انتقاد از عملکرد دستگاه قضایی و دولت می گوید: متاسفانه تاکنون در قوه قضاییه هیچ کس به مشکلات ما رسیدگی نمی کند و با توجه به اینکه شکایت های حقوقی و کیفری را انجام داده ایم ولی اصلا به پرونده های ما رسیدگی نشده است.

این ها بخشی از درد دل های بازماندگان این فاجعه دلخراش بود که یک سال از آن گذشته و هنوز مرهمی برای این زخم جانکاه گذاشته نشده است. بدون شک هرساله این ایام برای مردم آذربایجان و ایران تداعی کننده مصیبت بزرگ از دست دادن زائران امام رئوف خواهد بود اما در صورت شناسایی و محاکمه مقصران آن، می توان کمی به داغ مصیبت دیدگان التیام بخشید.

کاش دهقان فداکار دیگری بود تا سه قوه مردود نمی شدند

با در نظر گرفتن اظهارات خانواده های جان باختگان، به عملکرد سه قوه در برخورد با این سانحه نمی توان نمره قابل قبولی داد و انتظار می رفت حداقل دستگاه قضا در پیگیری عاملان و محاکمه آنها اقدام جدی تری انجام می داد و از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی هم با رای بالایی به مخالفت خود از استیضاح آخوندی رای داد که در نوع خود تامل برانگیز بود و دولت هم که عملکرد ملموسی در مواجهه با این مصیبت نداشت.

این روزها در سالگرد این حادثه تلخ، ریز علی خواجوی معروف به دهقان فداکار هم دار فانی را وداع گفت تا این تقارن یادآور این نکته باشد که کاش در روز حادثه در ایستگاه هفت خوان دامغان، باز هم دهقان فداکاری بود تا با آتش زدن لباس خود؛ مانع آتش سوزی قطار می شد.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/YZ6A1x
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***