تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

با افزایش فشار اقتصادی و سیاسی و حمایت از گروه‌های تروریستی؛

بغض و کینه آمریکا و اروپا علیه ترکیه تا فروپاشی این کشور تمام‌شدنی نیست

آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ترکیه‌ای که دهه‌ها دنباله‌روی آن‌ها بود دشمنی بی‌سابقه‌ای اتخاذ کرده‌اند. آن‌ها با افزایش فشار اقتصادی و سیاسی و حمایت از گروه‌های تروریستی که چندین دهه علیه دولت و ملت ترکیه عملیات تروریستی انجام داده‌اند، بغض و کینه خود را نسبت به ترکیه به اثبات رسانده‌اند.

بغض و کینه آمریکا و اروپا علیه ترکیه تا فروپاشی این کشور تمام‌شدنی نیست

ائل / حمید قدسی آذر

در چند سال اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ترکیه‌ای که دهه‌ها دنباله‌روی آن‌ها بود دشمنی بی‌سابقه‌ای اتخاذ کرده‌اند. آن‌ها با افزایش فشار اقتصادی و سیاسی و حمایت از گروه‌های تروریستی که چندین دهه علیه دولت و ملت ترکیه عملیات تروریستی انجام داده‌اند، بغض و کینه خود را نسبت به ترکیه به اثبات رسانده‌اند.  

قدرت‌های غربی در خصوص ایجاد فشار اقتصادی و نظامی علیه ترکیه با یکدیگر متحد شده‌اند و این مسئله قابل‌تأمل است. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که هر حرکتی که آمریکا علیه ترکیه آغاز می‌کند، اتحادیه اروپا با دنباله‌روی از آمریکا، همان مسیر را علیه ترکیه ادامه می‌دهد.

گروه‌های تروریستی حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، داعش و تشکیلات فتح‌الله گولن تحت حمایت قدرت‌های غربی هستند. آمریکا فتح‌الله گولن، رئیس تشکیلات فتو را در پنسیلوانیا حمایت می‌کند و در سوریه از گروه‌های تروریستی پ.ک.ک و پ.ی.د هرگونه حمایت نظامی و تسلیحاتی را انجام می‌دهد و این روزها با استفاده از فشار اقتصادی و پرونده رضا ضراب، حملات سیاسی و اقتصادی علیه ترکیه را شدت بخشیده است.

آمریکا در حال سازمان‌دهی شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه است تا زمینه برای تجزیه سوریه و تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه را فراهم کند و این به معنای دشمنی آشکار آمریکا با متحد منطقه‌ای خود یعنی ترکیه است. آمریکا مستقیماً در مقابل ترکیه قرار نمی‌گیرد بلکه شبه‌نظامیان کُرد شمال سوریه را علیه ترکیه مسلح می‌کند و با مستشاران نظامی خود به آنان آموزش نظامی می‌دهد و به آن‌ها برای دشمنی با ترکیه جسارت می‌دهد و در واقع نیروی نظامی علیه ترکیه تربیت می‌کند. آمریکا شمال سوریه را عملاً تسلیم شبه‌نظامیان کُرد حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) کرده است. این گروه‌های تروریستی توسط آمریکا به سلاح‌های پیشرفته تجهیز شده‌اند و توسط مستشاران آمریکایی در حال آموزش نظامی هستند. ترکیه بارها اعلام کرده است که شبه‌نظامیان کُرد پ.ی.د و پ.ک.ک گروه‌های تروریستی و دشمن ترکیه هستند اما حمایت آمریکا از این گروه‌ها علی‌رغم اعتراض‌های مکرر ترکیه ادامه دارد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای به دست آوردن دل ترکیه ادعا کرده است که واشنگتن حمایت تسلیحاتی از شبه‌نظامیان کُرد پ.ی.د را قطع خواهد کرد و سلاح‌هایی که قبلاً به آن‌ها داده‌اند را پس خواهد گرفت. اما آمار و ارقام رسمی آمریکا، عکس ادعاهای ترامپ را ثابت می‌کند. آمریکا در بودجه سال 2018 خود، کمک تسلیحاتی 5 هزار اسلحه اتوماتیک AK-47 را به پ.ی.د تصویب کرده است. ترکیه اعتماد خود به آمریکا را با رفتارهای متناقض واشنگتن از دست داده است. طبق نظرسنجی‌های معتبر در ترکیه، 84 درصد مردم ترکیه نه‌تنها آمریکا را دوست کشور خود نمی‌دانند بلکه آن را دشمن می‌دانند.

رفتارهای متناقض از طرف هر یک از دولتمردان آمریکایی صدای بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه را هم درآورده است، به‌طوری که وی در سخنانی اظهار داشت: «مخاطب ترکیه، رئیس‌جمهور آمریکاست. سخن ترامپ برای ما سند است. اگر ساختارهای نظامی آمریکا متفاوت با ترامپ حرکت می‌کند مشکل ایجاد می‌شود. اگر قرار باشد هر ساختاری در دولت یک کشور ساز خود را بزند، اداره آن کشور با مشکل مواجه می‌شود».

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم در این خصوص گفته است: «ترکیه در مسائل داخلی آمریکا دخالت نمی‌کند اما پنتاگون به دستورات ترامپ عمل نمی‌کند و این مسئله به ترکیه هم مربوط می‌شود. چون سلاح‌هایی که پنتاگون به گروه‌های تروریستی در سوریه ارسال می‌کند ترکیه را تهدید می‌کند. رئیس‌جمهور کشور بزرگی مثل آمریکا بایستی به حرف و قول خود عمل کند».

پنتاگون در آخرین اظهارت خود در این خصوص اعلام کرده است: «آمریکا هر نوع سلاح‌های سنگینی که ترکیه را تهدید کند از پ.ی.د پس خواهد گرفت». اینکه آمریکا به حرف و قول خود عمل کند گذشت زمان نشان خواهد داد اما مقامات آمریکایی بارها به ترکیه قول داده‌اند سلاح‌هایی که به پ.ی.د داده‌اند را پس خواهند گرفت اما در عمل به هیچ‌یک از قول‌های خود عمل نکرده‌اند.

علاوه بر آمریکا، اتحادیه اروپا هم از گروه‌های تروریستی مخالف دولت ترکیه حمایت آشکار انجام می‌دهد. اتحادیه اروپا به اعضای پ.ک.ک و تشکیلات فتح‌الله گولن امتیاز پناهندگی اعطا می‌کند. «جیل دوکر شوف» هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم به‌صراحت اعلام کرده است که تشکیلات فتح‌الله گولن را به‌عنوان گروه تروریستی نمی‌داند و فکر نمی‌کند که در آینده نزدیک، نظر اتحادیه اروپا در مورد این تشکیلات عوض شود.

بنابراین اتحادیه اروپا دشمنی آشکار خود با ملت و دولت ترکیه را نشان داده است و نه‌تنها تشکیلات فتح‌الله گولن را گروه تروریستی ندانسته است بلکه برای حفاظت از جان بسیاری از افراد کلیدی این تشکیلات در اروپا، محافظ شخصی هم در اختیارشان قرار داده است و هیچ‌گونه قدمی برای تسلیم این افراد به ترکیه برنمی‌دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/mzocdc
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***