تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

فشار اقتصادی به‌عنوان پاشنه آشیل برای سرنگونی اردوغان؛

رضا ضراب، اسم رمز برای حملات سیاسی علیه اردوغان و روابط ترکیه و آمریکا

رضا ضراب اعتراف کرد که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر وقت ترکیه، مجوز دور زدن تحریم‌های ایران را صادر کرده بود. آمریکا مصمم است برای جبران شکست‌های خود در ترکیه و منطقه، با استفاده از فشار اقتصادی به‌عنوان پاشنه آشیل اردوغان و پرونده رضا ضراب، اردوغان را در صحنه سیاسی ترکیه سرنگون کند و سپس مهره مورد علاقه خود را در انتخابات ترکیه به پیروزی برساند.

رضا ضراب، اسم رمز برای حملات سیاسی علیه اردوغان و روابط ترکیه و آمریکا

ائل / حمید قدسی آذر

رضا ضراب به اسم رمزی برای حملات و ضدحملات سیاسی در داخل ترکیه و روابط ترکیه و آمریکا تبدیل شده است. سرانجام بعد از چندین ماه بحث و جنجال، محاکمه رضا ضراب در آمریکا آغاز شده است. طبق پیش‌بینی‌ها رضا ضراب در نقش اعتراف کننده ظاهر شده است و همکاری‌اش با آمریکا تثبیت شد. یعنی ضراب از این به بعد به‌عنوان نیروی آمریکا به‌حساب خواهد آمد.

ضراب قبل از محاکمه، هفت اتهام خود شامل توطئه، نقض تحریم‌های آمریکا، کلاه‌برداری بانکی، پول‌شویی و دادن رشوه به زندانبان برای گرفتن الکل و استفاده از تلفن همراه را به FBI اعتراف کرده بود و این اعترافات را این روزها در دادگاه فدرال نیویورک بیان می‌کند. شواهد نشان می‌دهد که اعترافات ضراب سر بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی ترکیه را به باد خواهد داد، از جمله وزیران، همسران، فرزندان، مسئولان اطلاعاتی و ...

هر روزی که از محاکمه می‌گذرد اسامی جدیدی فاش می‌شود. حتی نام بلال اردوغان پسر رئیس جمهور ترکیه هم وارد پرونده ضراب شده است. این محاکمه به‌صورت سیستماتیک توسط آمریکا پیش می‌رود. آمریکا مصمم است که از طریق محاکمه ضراب دولت ترکیه را هدف قرار دهد. رضا ضراب، سه بانک بزرگ ترکیه به نام‌های «هالک بانک»، «بانک زراعت» و «واکیف‌ بانک» را متهم کرد که به‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، با او همکاری کرده‌اند. وی سپس اعتراف کرد که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر وقت ترکیه، مجوز دور زدن تحریم‌های ایران را صادر کرده بود. اردوغان هم در تازه‌ترین اظهارات خود به این اتهام این‌گونه پاسخ داد: «ما هیچ تعهدی به آمریکا ندادیم، دنیا فقط آمریکا نیست و ما در زمینه تجارت و انرژی با ایران رابطه داریم».

از همان روزهای نخست محاکمه ضراب، تنش و جنجال ایجاد شد. رضا ضراب از همان اول، وزیران دولت ترکیه و «هاکان آتیلا» معاون «هالک بانک» ترکیه را که در سالن دادگاه حضور داشت متهم به دریافت رشوه کرد و مبالغ پرداختی رشوه به آن‌ها، از جمله پرداخت رشوه 50 میلیون یورویی به «ظفر چاغلایان»، وزیر اقتصاد وقت ترکیه برای انتقال طلای ایران را تقدیم دادگاه کرد. به اعتراف ضراب پول نفت و گاز ایران از طریق «هالک‌ بانک» به طلا تبدیل شده و از آنجا برای فروش و تبدیل به پول نقد به دبی فرستاده می‌شد. هاکان آتیلا در حالی که اتهامات خود را نپذیرفت، رضا ضراب و سلیمان اصلان مدیرکل سابق «هالک بانک» را متهم اصلی این پرونده دانست.

سلیمان اصلان اسم کلیدی در این پرونده محسوب می‌شود و یکی از افراد تحت تعقیب آمریکاست که در روزهای آینده خیلی در موردش شنیده خواهد شد.

حزب حاکم عدالت و توسعه از یک طرف حزب مخالف را متهم به همکاری با ضراب کرده است و از طرف دیگر به این نتیجه رسیده است که رضا ضراب به‌صورت سازمان‌دهی شده از ترکیه فراری و به آمریکا فرستاده شده است. به همین خاطر دولت ترکیه تحقیقات علیه عاملان این عملیات را آغاز کرده است.

رضا ضراب قبل از سفر به آمریکا و دستگیر شدن در این کشور، به اطلاعاتی در خصوص عملیات نیروهای اطلاعاتی ایران علیه خود دست یافته بود. به همین منظور از «احمد داود اوغلو» نخست‌وزیر وقت ترکیه درخواست کمک کرده بود اما نتوانسته بود حمایت نخست‌وزیر وقت ترکیه را جلب کند. به همین خاطر برای حفظ جان خود، از طریق نیروهای اطلاعاتی فتح‌الله گولن با FBI ارتباط برقرار کرده بود و در خانه‌های امن ترابیای استانبول با آن‌ها ملاقات کرده و آن‌ها وی را اقناع کردند که به آمریکا سفر کند.

«مصطفی شن‌تورک» رئیس کمیسیون قانون اساسی ترکیه اعلام کرده است که از همه کسانی که در فراری دادن و یا اهمال‌کاری در مورد رضا ضراب دست داشته‌اند پرونده بازجویی باز شده است و متهمان را مجازات خواهیم کرد.

بحران روابط بین ترکیه  و آمریکا با آغاز محاکمه رضا ضراب به اوج خود رسیده است. آمریکا مصمم است برای جبران شکست‌های خود در ترکیه و منطقه، با استفاده از فشار اقتصادی به‌عنوان پاشنه آشیل اردوغان و پرونده رضا ضراب، اردوغان را در صحنه سیاسی ترکیه سرنگون کند و سپس مهره مورد علاقه خود یعنی عبدالله گل را در انتخابات ترکیه به پیروزی برساند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/jyN7Yg
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***