تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

همه تلاش ها برای ماندگار کردن آمریکا در سوریه؛

حزب جمهوریت خلق ترکیه، ماهیِ به قلاب افتاده‌ی آمریکا

حزب جمهوریت خلق به‌خوبی می‌داند که آمریکا برای ادامه حضور در سوریه و موفقیت در این کشور نیاز به حمایت ترکیه دارد و این فرصتی است تا این حزب با آمریکا معامله کند. حزب جمهوریت خلق در حال ارائه برنامه‌ای است تا تمام مشکلات ایجاد شده‌ی ترکیه با آمریکا را حل کند و ترکیه را متحد آمریکا در سوریه قرار دهد و هماهنگ با این کشور در منطقه حرکت کند.

حزب جمهوریت خلق ترکیه، ماهیِ به قلاب افتاده‌ی آمریکا

ائل / حمید قدسی آذر

این روزها اتفاقات عجیب‌وغریبی در حزب جمهوریت خلق (CHP) می‌افتد. اتخاذ سیاست‌های خلاف منافع ملی ترکیه و اظهارات قابل‌تأمل در این خصوص، دولت ترکیه را در وضعیت بدی قرار داده است.

حزب جمهوریت خلق تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا نظر آمریکا را به‌سوی خود جلب کند تا بتواند از طریق حمایت این کشور به حاکمیت اردوغان و حزب عدالت و توسعه پایان داده و در ترکیه به قدرت برسد. مثل همان کاری که حزب عدالت و توسعه در سال 2002 انجام داد و با جلب نظر و معامله با آمریکا به حاکمیت در ترکیه دست یافت.

در حالی که کشورهای منطقه متحد شده تا دست دخالت آمریکا از کشورهای منطقه به‌خصوص عراق و سوریه را قطع کنند، حزب جمهوریت خلق در حال نشان دادن چراغ سبز به آمریکاست تا با حمایت این کشور به قدرت برسد و مجری سیاست‌های آمریکا در منطقه شود.

آمریکا به بهانه داعش در سوریه حضور نظامی دارد. داعش در سوریه پاک‌سازی شد و بهانه‌ای برای حضور نظامی آمریکا در سوریه باقی نمانده است. اما حزب جمهوریت خلق تلاش می‌کند راهکاری ارائه دهد تا آمریکا در سوریه ماندگار شود.

حزب جمهوریت خلق به‌خوبی می‌داند که آمریکا برای ادامه حضور در سوریه و موفقیت در این کشور نیاز به حمایت ترکیه دارد و این فرصتی است تا این حزب با آمریکا معامله کند. حزب جمهوریت خلق در حال ارائه برنامه‌ای است تا تمام مشکلات ایجاد شده‌ی ترکیه با آمریکا را حل کند و ترکیه را متحد آمریکا در سوریه قرار دهد و هماهنگ با این کشور در منطقه حرکت کند.

بنابراین اگر حزب جمهوریت خلق در ترکیه به قدرت برسد نه‌تنها آمریکا خاک سوریه را ترک نخواهد کرد بلکه حضور نظامی بیشتری در سوریه خواهد داشت و به اشغال این کشور ادامه خواهد داد و به تلاش خود برای ایجاد دولت کُردی پ.ک.ک/پ.ی.د در سوریه ادامه خواهد داد.

در حالی که مرکب اظهارات مسئولان حزب جمهوریت خلق در مورد آمریکا خشک نشده بود، «تونجای اوزکان» یکی از نمایندگان این حزب ادعاهای قابل‌تأمل دیگری مطرح کرد: «دنیای جدیدی به رهبری ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در حال شکل‌گیری است، تغییرات در عربستان سعودی آغاز شده است و این کشور خیلی زود روابط دیپلماتیک و دوستانه خود با اسرائیل را آغاز خواهد کرد. ایران و ترکیه نیز از تغییرات در دنیای جدید در امان نخواهند بود. رجب طیب اردوغان و کادر سیاسی وی سرنگون خواهند شد و راه دیگری وجود ندارد!».

این نماینده حزب جمهوریت خلق اظهارت خود را با موضوع پرونده رضا ضراب تکمیل کرد: «فرانسه و آلمان به خاطر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاوان پس دادند و حالا نوبت دولت ترکیه است که به خاطر این نقض تحریم تاوان پس دهد!».

حزب جمهوریت خلق از کجا به کجا رسیده است! این حزب که توسط مصطفی کمال آتاترک تأسیس شد برای استقلال ملی ترکیه علیه امپریالیسم مبارزه کرده بود اما هم‌اکنون در پی متحد شدن با آمریکاست و برای سرنگونی اردوغان و حزب عدالت و توسعه به آمریکا امید بسته است و حتی بی‌صبرانه منتظر موفقیت و پیروزی ترامپ در منطقه است.

بنا به اطلاعات محرمانه از منابع موثق، کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق، دیدار محرمانه‌ای با سفیر آمریکا در یکی از هتل‌های ترکیه داشته است که در این دیدار به خاطر اعتماد کامل و تسلیم مطلق بودن در برابر آمریکا با خود مترجم نبرده بود و به مترجم آمریکایی‌ها اعتماد کرده بود. این اتفاق یک ذلت در دیپلماسی ترکیه به‌حساب می‌آید اما هیچ‌کدام از اعضای حزب جمهوریت خلق کوچک‌ترین اعتراضی به این مسئله نکردند. حتی در روزها و ماه‌های اخیر تعداد دیدار مقامات این حزب با مسئولان آمریکایی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

لازم به یادآوری است که یکی از مسئولان سابق پنتاگون و مشاور کاخ سفید در سفری که در سال 2014 به ترکیه داشته بود تأکید کرده بود که «از حزب جمهوریت خلق برای آمریکا آبی گرم نمی‌شود اما این حزب را نباید از خودمان دور کنیم و بایستی همواره در کنار خود داشته باشم». شواهد نشان می‌دهد که آمریکا به این هدف خود رسیده است و حزب جمهوریت خلق به در دام قلاب آمریکا افتاده است. اما نباید فراموش کرد که آمریکا به هر ماهی که با قلابش بگیرد، غذا نمی‌دهد.

این روزها حزب جمهوریت خلق آن‌قدر گوش به فرمان آمریکا شده است که حتی دست به تصفیه اعضای خود هم زده است. اعضای ملی‌گرای این حزب از هر طریقی از جمله تصادف ساختگی و پرونده‌سازی در حال تصفیه شدن از این حزب هستند تا اعتماد کامل آمریکا جلب شود. حتی یکی از اعضای حزب جمهوریت خلق اعتراف تکان‌دهنده‌ای در این خصوص انجام داده است: «در حالی که آمریکا در حال انجام عملیات علیه ترکیه است، ما از آمریکا حمایت می‌کنیم و از ترسمان، جرئت اعتراض هم نداریم».

در حالی که پرونده رضا ضراب و اعترافات وی علیه دولت ترکیه به بحث روز دنیا تبدیل شده است و اردوغان را به اتهام پرونده پول‌شویی و دور زدن تحریم‌های مالی ایران به‌شدت زیر فشار قرار داده است، کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق هم‌زمان با افشاگری‌های ضراب و با هماهنگی آمریکا، خویشاوندان اردوغان را متهم کرد که میلیون‌ها دلار به‌طور غیرقانونی به حساب یک شرکت در «جزیره من» (Isle of Man) واریز کرده‌اند که یکی از جزایر زیر نظارت بریتانیاست و به‌عنوان بهشت فرارهای مالیاتی مشهور است. قلیچدار اوغلو اسنادی نیز منتشر کرده است که مدارک واریز پول از طرف پسر و برادر اردوغان به این حساب در ماه‌های دسامبر ۲۰۱۱ تا ژانویه ۲۰۱۲ هستند. رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق با ارائه این اسناد اردوغان را به پول‌شویی متهم کرد و خواستار برکناری وی است.

البته نباید فراموش کرد که در عملیات 17-25 دسامبر  سال 2013 هم همین عملیات علیه دولت ترکیه بود؛ آن زمان چهار وزیر دولت ترکیه مجبور به استعفا شدند، یک دنیا فیلم و عکس و صوت حاکی از فساد سازمان‌یافته علیه اردوغان  و نزدیکانش منتشر شد اما اردوغان از آن معرکه جان سالم به در برد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/MMWmwh
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***