تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

آیا جنگ اصلی سوریه در راه است؟

ایران و بشار اسد در برابر شبه نظامیان کُرد آمریکا

آمریکا در نظر دارد شبه‌نظامیان ی.پ.گ را در شرق رود فرات از شمال سوریه تا جنوب این کشور مسلط کند تا هم بتواند کنترل مرزهای عراق و سوریه را در اختیار خود قرار دهد و ارتباط عراق با سوریه را قطع کند و هم ذخایر غنی نفت و گاز در شرق فرات را تصرف کند. جنگ اصلی در سوریه بین دولت سوریه و پ.ک.ک/پ.ی.د رخ خواهد داد و سرنوشت سوریه با پیروزی یا باخت در این جنگ مشخص خواهد شد.

ایران و بشار اسد در برابر شبه نظامیان کُرد آمریکا

ائل / حمید قدسی آذر

تحولات سوریه را نمی‌توان مستقل از تحولات عراق دانست. امپریالیسم و صهیونیسم برای تسلط و استعمار این دو کشور نقشه‌ها و استراتژی‌های معینی تدارک دیده‌اند. آمریکا، شبه‌نظامیان کُرد یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) را در سوریه سازمان‌دهی می‌کند تا خط رقه-ابوکمال و شرق رود فرات را تحت کنترل کامل خود قرار دهد. آمریکا در نظر دارد شبه‌نظامیان ی.پ.گ را در شرق رود فرات از شمال سوریه تا جنوب این کشور مسلط کند تا هم بتواند کنترل مرزهای عراق و سوریه را در اختیار خود قرار دهد و ارتباط عراق با سوریه را قطع کند و هم ذخایر غنی نفت و گاز در شرق فرات را تصرف کند. هدف دیگر آمریکا در مرز ترکیه و سوریه دنبال می‌شود. قرار است در مرز طولانی ۹۰۰ کیلومتری ترکیه با سوریه کریدور پ.ک.ک/پ.ی.د ایجاد شود.  بدین ترتیب ارتباط ترکیه با دنیای عرب قطع می‌شود و ترکیه از طرف جنوب تحت محاصره قرار می‌گیرد. آیا آمریکا به این اهداف خود دست می‌یابد؟ نباید فراموش کرد که امپریالیسم برای تحقق نقشه‌های خود بسیار صبور است و برنامه‌های بلندمدت طراحی می‌کند. تابلویی که در امروز با آن روبرو هستیم این است که مرزهای بین سوریه و عراق از طرف عراق به دست حکومت مرکزی عراق افتاده است اما وضعیت از طرف سوریه متفاوت است. مرزهای شمالی سوریه و عراق در کنترل پ.ک.ک/پ.ی.د قرار دارد. مرزهای میانی در کنترل داعش و قسمت کوچکی از مرزهای جنوبی در اختیار ارتش سوریه قرار دارد. پس دولت سوریه در مرزهای عراق به مشکل برخورد کرده است.هم‌اکنون آمریکا و شبه‌نظامیان کُردش فاصله بسیار کمی با تصرف گذرگاه مرزی ابوکمال-القائم بین سوریه و عراق قرار دارند.

لازم است که ایران و دولت سوریه برای مقابله با شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) یعنی حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) فکر اساسی بکنند چراکه اگر آمریکا از طریق پ.ی.د کنترل مرزهای عراق و سوریه را در اختیار بگیرد تمام دستاوردهای ایران در سوریه به خطر می‌افتد. اگر پ.ی.د بتواند به پیشروی‌های خود از شمال رود فرات تا جنوب سوریه را ادامه دهد و ارتباط عراق و سوریه را قطع کند مطمئن باشید که در آینده نه‌چندان دور کشور سوریه از بین خواهد رفت. دولت سوریه هیچ زمانی نخواهد گذاشت این اتفاق بیفتد چراکه موجودیت خود را از دست می‌دهد به همین خاطر جنگ میان دولت سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) اجتناب‌ناپذیر است. حتی ترکیه هم راضی به تشکیل دولت پ.ک.ک/پ.ی.د در جنوب مرزهای خود نخواهد بود و احتمال همکاری ترکیه و سوریه در این خصوص زیاد خواهد بود. همکاری ترکیه با سوریه برای حفظ تمامیت ارضی ترکیه از اهمیت به سزایی برخوردار است اما دولتمردان ترکیه بین یک دوگانه گیر افتاده‌اند: یا باید با آمریکا همراه باشند و راضی به تشکیل دولت حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در سوریه شوند که این به معنای تجزیه ترکیه در آینده خواهد بود و یا با ایران و سوریه همکاری کنند و در مقابل آمریکا بایستند و بحران اقتصادی و سیاسی آمریکایی را تحمل کنند که در این صورت باید توجه داشت که زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و حتی اجتماعی ترکیه در حد قابل‌توجهی در وضعیت تأثیرپذیری از سیاست‌های آمریکا قرار دارند و آمریکا اهرم‌های بسیار قابل‌توجهی برای فشار بر ترکیه دارد.

داعش گروهی بود که توسط امپریالیسم و صهیونیسم برای اهداف کوتاه‌مدت در عراق و سوریه تشکیل شد اما درواقع گروه مورد علاقه و مورد حمایت آمریکا، حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) است که سرمایه‌گذاری کلانی روی آن انجام داده است به‌طوری که سلاح‌هایی در اختیار این گروه‌ها قرار می‌دهد که حتی به بسیاری از کشورهای دوست خود در ازای دریافت پول این سلاح‌ها را نمی‌فروشد. بنابراین جنگ اصلی در سوریه بین دولت سوریه و پ.ک.ک/پ.ی.د رخ خواهد داد و سرنوشت سوریه با پیروزی یا باخت در این جنگ مشخص خواهد شد. دولت سوریه با وجود عدم مقابله با پ.ی.د ، کاملاً خطرات این گروه را درک کرده است، به طوری که فیصل مقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه و مغز متفکر سیاسی سوریه در این خصوص گفته است: «در یکی از این روزها با پ.ی.د رو در رو خواهیم شد و با آن‌ها خواهیم جنگید. زیرا پ.ی.د یعنی آمریکا. در آن روز سوریه‌ای‌ها مثل ویتنامی‌ها جسارت و شجاعت خود را به کل دنیا به اثبات خواهند رساند».

روسیه با اینکه همواره موضع حمایتی از پ.ی.د داشته است اما این روزها بر تهدید این گروه علیه منافع ملی خود در سوریه پی برده است. در حالی که در سال گذشته روسیه حملات هوایی ترکیه علیه پ.ی.د را محکوم می‌کرد و به ترکیه هشدار می‌داد که پ.ی.د را هدف قرار ندهد آن‌ها علیه داعش می‌جنگند؛ اما این روزها سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که داعش، پ.ی.د و آمریکا در حال همکاری با یکدیگر در دیرالزور و شرق فرات هستند. بدین ترتیب موضع روسیه هم علیه پ.ی.د مشخص شد و جبهه جدید ائتلاف آسیای غربی با همکاری سوریه، عراق، ایران، روسیه و ترکیه علیه پ.ک.ک/پ.ی.د، آمریکا و ناتو در حال شکل‌گیری است. با تشکیل جبهه ائتلاف آسیای غربی مجالی برای دخالت‌های ناتو و آمریکا در سوریه و عراق نخواهد ماند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/dojBcV
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***