تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش مشروح ائل از مراسم دومین سالگرد شهدای نارداران در تبریز و اردبیل:

تاکید مجمع دفاع از آذری زبان ها بربهبود شرایط اسلام گرایان جمهوری آذربایجان / امام جمعه تبریز: تدوام راه شهدا عامل خنثی سازی نقشه های اسرائیل در کشورهای همسایه است / حجت الاسلام نظری: نمی توان صدای عدالت خواهی را با اقدامات واهی خفه کرد

شب گذشته همزمان با شهادت امام حسن عسکری (ع) مراسم باشکوه گرامیداشت دومین سالگرد شهدای مظلوم قصبه نارداران جمهوری آذربایجان در شهرهای تبریز و اردبیل برگزار شد.

تاکید مجمع دفاع از آذری زبان ها بربهبود شرایط اسلام گرایان جمهوری آذربایجان /  امام جمعه تبریز: تدوام راه شهدا عامل خنثی سازی نقشه های اسرائیل در کشورهای همسایه است / حجت الاسلام نظری:  نمی توان صدای عدالت خواهی را با  اقدامات واهی خفه کرد

به گزارش ائل همزمان با شب شهادت امام حسن عسکری (ع) مراسم باشکوه گرامیداشت دومین سالگرد شهدای مظلوم قصبه نارداران جمهوری آذربایجان در شهرهای تبریز و اردبیل برگزار شد.

در تبریز این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین هاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و همچنین جمعی از شخصیت های فرهیخته علمی و فرهنگی و خیل عظیم مردم تبریز در مسجد امام صادق (ع) ولی عصر برگزار شد.

پیوند صدای مردم تبریز با صدای مردم شیعه جمهوری آذربایجان / نمایش استقامت مثال زدنی شیعیان نارداران

حجت الاسلام غفارزاده امام جماعت مسجد امام صادق (ع) ضمن خیرمقدم به میهمانان شرکت کننده در مراسم با تبیین حادثه خونین نارداران و با تشکر از مردم جمهوری آذربایجان به دلیل پایبندی به آموزه های اسلامی، حمایت کامل مردم تبریز را از آنان اعلام و اظهار داشته و گفت: ما در اینجا جمع شده ایم تا صدایمان را با صدای مردم شیعه جمهوری آذربایجان پیوند بزنیم و یکی کنیم.

پس از سخنان وی، کلیپی از مداحی اخیر حاج مهدی رسولی مداح برجسته زنجانی در خصوص جمهوری آذربایجان که با تصاویر حضور بی نظیر مردم این کشور در مراسمات ماه محرم این کشور مزین شده بود به نمایش درآمد.


شعرخوانی مجری برنامه ابراهیم عبدی در خصوص استقامت مثال زدنیمردم مسلمان آذربایجان و گرامیداشت شهدای نارداران از دیگر بخش های مراسم بود، که به مورد اجرا درآمد.

تشریح اقدامات ضددینی دولت جمهوری آذربایجان توسط حجت الاسلام برگی

سخنران اصلی این مراسم حجت الاسلام برگی خطیب تبریزی بود که وی در ابتدای بیانات خود شهادت امام حسن عسگری (ع) و سالروز شهادت شهدای نارداران را در آستانه اربعین حسینی در سال ۱۳۹۴ تسلیت گفت.

Image title


حجت الاسلام برگی ضمن اشاره به جایگاه برجسته سیاسی و مذهبی شهرک نارداران و تشریح حادثه خونین نارداران از اقدامات سرکوب گرانه و ضددینی دولت جمهوری آذربایجان شدیدا انتقاد کرد.

در ادامه مراسم، مداح شاخص اهل بیت(ع)، عبدالله دادشی اردبیلی به نوحه سرایی در سوگ شهادت امام حسن عسگری (ع) و شهدای نارداران پرداخت که با استقبال شدید مردم حاضر در مراسم مواجه گردید.

در حاشیه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: تدوام راه شهدا باعث ثبات امنیت در منطقه و عامل خنثی سازی نقشه های اسرائیل در کشورهای همسایه است.

Image titleابراز نگرانی از ایجاد محدودیت ها و شکنجه ها برای رهبران اسلامی آذربایجان

در بخش پایانی مراسم نیز بیانیه مجمع دفاع از آذری های مسلمان جهان به مناسبت دومین سالگرد حادثه خونین شهدای نارداران قرائت شد. در بخشی از این بیانیه آمده است:


"در سال های گذشته به اندازه کافی اتفاقات تلخ روی داده است و بسیاری از افراد باایمان و مومن دچار وضعیت ناگواری شده اند و فعالان و رهبران اسلامی که بازداشت شده اند هنور در زندان های مخوف به سر می برند. ما درخواست داریم که برای بهبود شرایط آنها و یا آزادی آنان از زندان اقدامات اساسی صورت گیرد. علی الخصوص محدودیتها، شکنجه ها و اعمال فشارهایی که برای حاج محسن صمداف، حاج طالع باقر اف، حاج آبگل سلیمان اف و سایر اسلام گرایان اعمال می شود باعث ایجاد نگرانی جدی شده است. البته آزادی کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی یک قدم مهم و اساسی تلقی می شود."

Image title


همچنین مراسم دیگری به همین مناسبت در اردبیل با حضور پرشور اقشار مختلف مردم ولایت مدار این شهر در امامزاده سید صدرالدین برگزار گردید.

روایتی از شور و شوق حسینی مردم جمهوری آذربایجان با بیرق حسینی با وجود تهدیدات جانی


حجت‌الاسلام نظری، استاد حوزه و دانشگاه تبریز که سخنران اصلی این مراسم بود طی سخنانی اظهار داشت: حمله به اسلام، قرآن و شیعیان نتیجه افکار تمدن غرب علیه اسلام و پیامبر اسلام بوده و همانطور که بعد از ایران بزرگترین کشور شیعه جمهوری آذربایجان است و آمریکا و غرب برنامه‌هایی برای سرکوب شیعه در این کشور انجام داده اند.

این استاد دانشگاه تبریز  با بیان اینکه جمهوری آذربایجان  پس از ایران دومین کشور شیعه جهان است؛ خاطرنشان کرد: حکومتی که ۸۵ درصد آن را شیعیان تشکیل می دهد وظیفه دارد از قرآن حفاظت و از پیامبر و اهل بیت (ع) آن دفاع نماید نه اینکه بیرق امام حسین (ع) را جمع و عزادارن و سوگواران  آن حضرت را با بهانه های واهی  دستگیر کنند اما مسابقات مستهجن و غیر اخلاقی موسیقی یورویژن را در این کشور برگزار و از  رژه همجنسبازان   که  حتی ترکیه نیز از  قبول آن امتناع  نمود استقبال نماید .

وی افزود:  مسئولین جمهوری آذربایجان باید در نظر داشته باشند که نمی توان صدای عدالت خواهی را با این گونه اقدامات واهی خفه نمود، زیرا امسال در سامرا خود به عینه مشاهده کردم که مردم جمهوری آذربایجان علی رغم این همه تهدیدات امنیتی و جانی چگونه در این شهر حضور یافته و با سر دادن شعارهای حسینی و با در دست داشتن پرچم جمهوری آذربایجان و بیرق امام حسین(ع) چه شور و شوقی را نسبت به اهل بیت(ع) از خود بروز داده و محبت خود را به اهل بیت (ع) نشان می دادند.

مقامات باکو از گذشتگان درس عبرت بگیرید / فشارها  علیه دینداران جمهوری آذربایجان، نقشه‌  رژیم کودک کش صهیونیستی است

حجت الاسلام نظری  با بیان اینکه هنوز درد و یاد شهدای قره باغ در دل مردم باقی مانده و زنده است؛ گفت: آیا می خواهی با روحانیت مقابله کنی؟ حداقل از گذشتگان درس عبرت بگیرید که عاقبتشان به تباهی و نابودی کشیده شد؟

وی تاکید کرد: فشارهای صورت گرفته بر علیه دینداران جمهوری آذربایجان با هدایت و نقشه‌های رژیم صهیونیستی  در این کشور بوده و این رژیم کودک کش  می‌خواهد جمهوری آذربایجان را نیز به فساد کشیده و پرچم اسلام و شیعه را در این کشور پایین آورند.

در پایان این مراسم، حاضران با مداحی کربلائی قادر ساعی به سوگواری پرداختند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/FLLHKH
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***