تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

در گفتگوی مشروح ائل با دانشجوی بسیجی مطرح شد:

تربیت نیروی تراز انقلاب و نقش آفرینی در فضای دانشگاه، رسالت های اصلی بسیج دانشجویی است / دانشجوی بسیجی علم را ابزاری برای رفاه مردم و اقتدار کشورش می بیند نه برای کسب درآمد و شهرت

بمناسبت قرار گرفتن در هفته بسیج، گفتگویی با دانشجوی بسیجی سیدعرفان حسینی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز داشته ایم که در محوریت رسالت این تشکل و تشریح فضای دانشگاهی با معیارهای فرهنگ بسیجی صورت گرفته است.

تربیت نیروی تراز انقلاب و نقش آفرینی در فضای دانشگاه، رسالت های اصلی بسیج دانشجویی است / دانشجوی بسیجی علم را ابزاری برای رفاه مردم و اقتدار کشورش می بیند نه برای کسب درآمد و شهرت

ائل / صابر عیسی پور

 بسیج حنجره ‌ای است سوزان بر ای سرودن حماسه ‌های سترگ و خورشیدی است تابناک برای شب ‌های سرد و تاریک و وحشت ‌زا و بسیج دانشجویی یکی از مهترین و بنیادی ترین شاخه های اسن شجره طیبه و تشکل انقلابی است. 

بمناسبت قرار گرفتن در هفته بسیج، گفتگویی با دانشجوی بسیجی سیدعرفان حسینی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز داشته ایم که در محوریت رسالت این تشکل و تشریح فضای دانشگاهی با معیارهای فرهنگ بسیجی صورت گرفته است که مشروح آن بشرح ذیل می باشد:


ائل: ماموریت و رسالت اصلی بسیج دانشجویی چیست؟

بسیج دانشجویی نباید اجازه دهد افرادی  فضای دانشگاه را به سمت منافع و اهداف جناحی و شخصی خود ببرند

حضرت امام خمینی(ره) در پیامی که در تشکیل بسیج دانشجویی صادر کردند؛ تربیت نیروی تراز برای انقلاب اسلامی و نقش آفرینی در فضای سیاسی، فرهنگی اجتماعی و علمی دانشگاه را از وظایف اساسی عنوان می کنند این دو وظیفه مهم را بسیج دانشجویی باید ایفا کند.

نقش آفرینی در فضای سیاسی دانشگاه این است که بسیج دانشجویی دانشجویان، اساتید و کارکنان را در محلی که به فرموده امام(ره) مبدا همه تحولات است(یعنی دانشگاه)  رشد دهد و اجازه ندهد فضای دانشگاه از مسیر انقلاب اسلامی خارج شود.

بسیج دانشجویی نباید اجازه فعالیت به افرادی دهد که می خواهند فضای دانشگاه را به سمت منافع و اهداف جناحی و شخصی خود ببرند و در اینجا باید نقش آفرینی درست داشته باشد.

در خصوص تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی می توان گفت که با توجه به اینکه اکثریت افرادی که قرار است در آینده در سطوح مختلف جامعه نقش آفرینی کنند؛ خروجی دانشگاه هستند بنابراین بسیج دانشجویی که بستر آن دانشگاه است باید سعی کند در همین منشا خروج این افراد را به سمت تراز انقلاب اسلامی شدن هدایت کند لذا نباید صرفا یک پزشک، مهندس، معلم یا پرستار در دانشگاه تربیت شود بلکه باید در کنار تخصص، مومن و انقلابی نیز باشد.

ائل: فرهنگ بسیجی و عزم جهادی چقدر در لایه های مدیریتی و تحصیلی دانشگاه ها جریان دارد؟

فرهنگ بسیجی و عزم جهادی در دانشگاه ها وجود ندارد / روز به روز شاهد تنزل فرهنگی در دانشگاه ها هستیم

به نظرم خیلی کم وجود دارد و واگر هم باشد بر اساس قاعده نیست بلکه یک سری افراد مستثنی در بین مدیران و کارمندان وجود دارند که شخصا فرهنگ بسیجی و عزم جهادی دارند و روح حاکم بر لایه های دانشگاهی ما بسیجی نیست؛ در برخی دانشگاه ها از جمله علوم پزشکی، فضا به شدت به سمت رانت بازی و کسب منافع شخصی است.

در دانشگاه ها یا منافع شخصی دنبال می شود و یا اینکه فضا بصورت کارمندی است و نگاه جهادی وجود ندارد و روز به روز شاهد تنزل فرهنگی در دانشگاه ها هستیم و از نظر علمی هم در بهترین حالت، درجا می زنند یا با رشد ثابتی حرکت می کنند.


ائل: رابطه بین فرهنگ بسیج و علم چیست؟

 ارتقا دادن فضای علمی کشور توسط دانشجوی بسیجی، لبیک به خواسته رهبری است

علم یکی از مولفه های جامعه و فرد است و علوم اقتدارآفرین بای هر ملتی باعث پیشرفت می شود و دانشجوی بسیجی هم بعنوان شخصی که افق های بلند کشورش را می بیند طبعا باید از ابزار علم به بهترین شکل استفاده کند؛ بنابراین نگاه دانشجوی بسیجی به صرفا بخاطر علم بودن آن نیست بلکه علم برای پیشرفت کشور و رفاه مردم و اقتدار کشورش را دنبال می کند و در دانشگاه می تواند بهترین ایفای نقش را داشته باشد تا موجب ارتقای علمی دانشگاه شود و برخلاف برخی از دانشجویان و شخصیت های علمی دیگر که نگاه آنها به علم ابزاری برای کسب درآمد، شهرت یا جایگاه است؛ این نگاه در دانشجوی بسیجی وجود ندارد. دانشجوی بسیجی وقتی می خواهد دانشگاه را ارتقا دهد؛ نگاه شخصی و ابزاری ندارد.

مقام معظم رهبری بعنوان عالی ترین شخص خط دهنده به بسیج و بسیج دانشجویی، تاکید بر علم دارند لذا برای یک دانشجوی بسیجی از نظر ولایی و لبیک گفتن به حرف رهبری، پیشرفت و رشد علمی جایگاه ویژه ای دارد.


ائل: تفاوت های اساسی دانشجوی بسیجی با دیگر دانشجویان را در چه می بینید؟

به روز بودن اطلاعات و اقدام به موقع و رشد چند بعدی، دانشجوی بسیجی را از سایر دانشجویان تمییز می کند 

اولین تفاوت در عنصر زمانی و مکانی است یعنی اینکه دانشجوی بسیجی در لحظه باید اطلاعات کامل از فضای کشور و شهر و دانشگاه داشته باشد و بتواند این اطلاعات را به بقیه دانشجویان منتقل کند تا مبادا دانشجویان درگیر فضای رسانه ای دشمنان شوند.

دومین تفاوت اساسی در اقدام به موقع است یعنی اینکه دانشجوی بسیجی در زمان و مکان، اقدام به موقع نیز داشته باشد و دانشجوی بسیجی اینجور نیست که فقط درس بخواند و کاری با رویدادها ندارد بلکه در زمان خود، کار لازم را انجام می دهد.

ویژگی دیگر دانشجوی بسیجی این است که تک بعدی نیست یعنی صرفا فقط در رشته تحصیلی خود رشد نمی کند بلکه چند بعدی است و در تمامی عرصه ها رشد می کند و تبدیل به شخصیت تراز برای کشور و انقلاب اسلامی می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/oAuMkE
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***