تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

تحلیل اختصاصی ائل:

آمریکا سلاح‌های خود را به سمت ترکیه نشانه گرفته‌ است/ کوبانی همانند کرکوک آزاد خواهد شد

آمریکا از یک‌طرف از پرونده رضا ضراب، بحران اقتصادی و حمایت از پ.ک.ک برای تهدید و فشار علیه ترکیه استفاده خواهد کرد و از طرف دیگر به دنبال محکم کردن پای خود در ترکیه از طریق سیاسی است. اگر ارتش بشار اسد به کوبانی حمله کند پ.ک.ک/پ.ی.د به وضعیت پیشمرگه‌های بارزانی دچار می‌شوند و بدون جنگ فرار می‌کنند.

آمریکا سلاح‌های خود را به سمت ترکیه نشانه گرفته‌ است/ کوبانی همانند کرکوک آزاد خواهد شد

یادداشت اختصاصی ائل / حمید قدسی آذر

آمریکا در عراق و سوریه در یک وضعیت دشوار قرار دارد. کریدور کُردی در شمال سوریه در حال شکست خوردن است و آمریکا برای عدم شکست در سوریه بر ترکیه فشار می‌آورد تا تسلیم شود و راضی به تشکیل دولت پ.ک.ک در شمال سوریه شود. آمریکا از یک‌طرف از پرونده رضا ضراب در این راستا استفاده می‌کند و از طرف دیگر جنگ اقتصادی علیه ترکیه را تشدید می‌کند. در حالی که نرخ تورم در ترکیه در ماه گذشته به بالای 14 درصد رسیده است، امروز نیز دلار به بالاترین قیمت خود یعنی 3.9 لیر رسیده است. آمریکا خوب می‌داند که جامعه ترکیه نسبت به متغیرهای اقتصادی به‌شدت حساس و تأثیرپذیر است، به همین خاطر می‌خواهد از طریق اقتصادی دولت ترکیه را به اصطلاح خودش به راه بیاورد، همان کاری که در سال‌های 2000 و 2001 انجام داد، به‌طوری که درنتیجه بحران اقتصادی سال 2001 حزب بولنت اجویت (DSP) که در انتخابات پیشین 22 درصد رأی آورده بود در سال 2002 تنها توانست نزدیک به 2 درصد آرای مردم ترکیه را جلب کند. بولنت اجویت در دوران نخست‌وزیری خود از هرگونه عمليات نظامي عليه عراق مخالفت کرده بود.

آمریکا چندین سال است که به تجهیز پ.ک.ک در عراق و سوریه ادامه می‌دهد. سلاح‌های آمریکا در پایگاه نظامی تل‌عفر فرود می‌آید. بخشی از این سلاح‌ها به سوریه می‌رود و در اختیار پ.ی.د قرار می‌گیرد و بخش دیگر آن در عراق و ترکیه مورد استفاده پ.ک.ک قرار می‌گیرد. در آخرین عملیات تروریستی پ.ک.ک در ترکیه که منجر به جان باختن 8 نظامی این کشور شد استفاده از سلاح‌های جدید آمریکایی توسط پ.ک.ک به اثبات رسید. در این عملیات تروریستی از جنگ‌افزار ای‌تی ۴ (AT4) که آمریکا به پ.ک.ک داده است استفاده شد. اکنون پرده‌ها افتاده است و آمریکا سلاحش را به‌سوی ترکیه نشانه گرفته است و اقدامات کودتای نافرجام 15 جولای خود را ادامه می‌دهد.

آمریکا از پرونده رضا ضراب، بحران اقتصادی و حمایت از پ.ک.ک برای تهدید و فشار علیه ترکیه استفاده می‌کند. افزایش تعداد جان‌باختگان نظامیان ترکیه بر اثر حملات تروریستی در هفته‌های اخیر مؤید این مطلب است.

آمریکا از یک‌طرف از تمامی اهرم‌های فشار خود حتی از طریق سلاح علیه ترکیه استفاده خواهد کرد و از طرف دیگر به دنبال محکم کردن پای خود در ترکیه از طریق سیاسی است. آیا موفق خواهد شد؟

موفقیت آمریکا خیلی سخت است. زیرا آمریکا هم در عراق و هم در سوریه در حال شکست خوردن است. پ.ک.ک نیروی زمینی آمریکا در عراق و سوریه محسوب می‌شود و جنگ با پ.ک.ک جنگ با آمریکاست. نیروهای مسلح ترکیه در هفته گذشته مناطق قندیل، سینات-هفتانین، قارا، متینا، آواسین-باشیان، زاپ و هاکورک در شمال عراق را توسط جنگنده‌های خود بمباران و مواضع و مهمات پ.ک.ک را امحاء کرد.

عفرین، سنجار و شمال شرقی سوریه هم در هدف بعدی نیروهای مسلح ترکیه قرار دارد که البته با هماهنگی دولت‌های عراق و سوریه مواضع پ.ک.ک/پ.ی.د را بمباران خواهد کرد.

آیا آمریکا مستقیماً وارد جنگ با ترکیه می‌شود؟

در محافل داخلی ترکیه صحبت از جنگ آمریکا علیه ترکیه است. آمریکا هیچ موقع به‌صورت مستقیم با ترکیه رو در رو نمی‌شود، زیرا هزینه سنگینی به آمریکا تحمیل می‌کند. به همین خاطر آمریکا تلاش می‌کند تا از طریق مزدوران داخلی خود در ترکیه علیه این کشور اقدام کند.

کوبانی همانند کرکوک آزاد خواهد شد

شاهدان عینی از کوبانی (عین العرب) اعتراف می‌کنند که زندگی در این شهر بسیار دشوار شده است و امورات مردم به سختی می‌گذرد. پ.ک.ک/پ.ی.د دختران و پسران بالای 13 سال را به زور به سربازی می‌برد. همه مردم ناراضی هستند. اما چون آن‌ها سلاح دارند کسی نمی‌تواند اعتراض کند. اگر ارتش بشار اسد به این شهر حمله کند پ.ک.ک/پ.ی.د به وضعیت پیشمرگه‌های بارزانی دچار می‌شوند. کوبانی، تل ابیاد و ... همانند کرکوک بدون مقاومت تسلیم نیروهای بشار اسد می‌شوند و پ.ک.ک/پ.ی.د بدون جنگ فرار می‌کنند. هیچ‌یک از مردم این مناطق از آن‌ها حمایت نمی‌کنند و با خوشحالی از نظامیان بشار اسد استقبال می‌کنند و هر کسی از خانه‌اش پرچم سوریه را برافراشته می‌کند.

منطقه بوی پیروزی می‌دهد. آمریکا و متحدانش در وضعیت بدی در منطقه قرار گرفته‌اند، ائتلاف آسیای غربی در وضعیت پیروزی قرار دارد. آمریکا و متحدانش این مسئله را به‌خوبی می‌دانند و سلاح‌های خود را به سمت ایران  و ترکیه نشانه گرفته‌اند. دنیا و منطقه وارد دوران جدیدی شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/AMJ1fg
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***