تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از چند و چون وعده و وعید های مسئولین برای برج خلعت پوشان:

از امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای بازسازی اثر ملی تبریز تا حفظ شرایط علمی و تخصصی/ تبریز ۲۰۱۸ بهانه ای برای بازآفرینی اثر هویتی آذربایجان

برج خلعت پوشان تبریز برجی منشوری شکل از دوره صفویه که در زمان قاجار، در این مکان هدیه شاهان قاجار را به دوش حاکمان آذربایجان می انداختند که این روزها غباربی توجهی به خود گرفته بود که به بهانه تبریز ۲۰۱۸ با وعده های مسئولین برای بازسازی روبرو شده است.

از امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای بازسازی اثر ملی تبریز تا حفظ شرایط علمی و تخصصی/ تبریز ۲۰۱۸ بهانه ای برای بازآفرینی اثر هویتی آذربایجان

به گزارش ائل، برج خلعت پوشان تبریز برجی منشوری شکل از دوره صفویه که در زمان قاجار، در این مکان هدیه شاهان قاجار را به دوش حاکمان آذربایجان می انداختند و به همین دلیل به خلعت پوشان معروف شده است.  این برج سه طبقه دارد که طبقه سوم آن بدون سقف است. آخرین مراسم خلعت پوشانی که در این محل انجام شد مربوط به سال ۱۳۳۰ و در زمان صمدخان مراغه ای بوده است.

این اثر تاریخی و هویتی آذربایجان  این روزها غباربی توجهی به خود گرفته بود که به بهانه تبریز 2018 با وعده های مسئولین برای بازسازی روبرو شده است.

امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه،برای بازسازی برج خلعت پوشان

خلعت پوشان در طول سالهای متمادی تحت تملک دانشگاه تبریز بوده که در بازدید اخیر شهردارتبریز و مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در راستای بازسازی این اثر  تاریخی برای رویداد تبریز 2018 مرتضی آبدار، مدیر کل میراث فرهنگی اذربایجان شرقی اظهار داشت: این مجموعه، به عنوان یکی از آثار تاریخی مهم شهر تبریز  به ثبت ملی نیز رسیده و با بلاتکلیفی‌ مواجه است؛ با این حال، بازدید گروهی از مجموعه خلعت‌پوشان شرایط مناسبی فراهم آورده تا این باغ و بنای تاریخی، هر چه سریع‌تر در برنامه‌های گردشگری تبریز 2018 لحاظ شود.

وی با بیان این‌که بهره‌برداری گردشگری از خلعت‌پوشان  یکی از مطالبات اجتماعی است؛ گفت: با امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین دانشگاه تبریز و شهرداری و میراث فرهنگی استان تا دو ماه آتی، بخش‌های موردنیاز باغ را مرمت خواهد  شد؛ همچنین محوطه‌سازی و نحوه حضور گردشگران نیز با اجرای مطالعات لازم صورت می‌گیرد.

آبدار در حاشیه این بازدید، دستورات لازم را برای مرمت گچ‌بری‌های تاریخی سقف و کف نامناسب و همچنین بازسازی کنگره‌های زیبای برج که در سال‌های اخیر تخریب شده است را صادر کرده بود.

قائم‌مقام دانشگاه تبریز: خلعت پوشان به عنوان مرکز تخصصی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت

حمیدرضا قاسم‌زاده، قائم‌مقام دانشگاه تبریز نیز در این بازدید با ابراز خرسندی از بازدید شهردار تبریز و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اظهار داشت: خلعت‌پوشان یک اثر مهم تاریخی است و طبیعی است که عموم شهروندان و گردشگران، علاقمند بازدید از آن باشند.

وی اضافه کرد: با امضای تفاهم‌نامه سه جانبه در آینده نزدیک، بازسازی و محوطه‌سازی اثر آغاز شده و باغ به عنوان یک مرکز تخصصی در معرض دید عموم قرارخواهد گرفت.

قاسم‌زاده با اشاره به این‌که تجربه مشابه بهره‌برداری از این قبیل مجموعه‌ها در کشور، موفق بوده است؛ اظهار امیدواری کرد: خلعت‌پوشان در قالب یک پارک تخصصی، برای بهره‌مندی اساتید، دانشجویان و عموم گردشگران فراهم شود.

شهین باهر: خلعت پوشان با حفظ شرایط علمی و تخصصی احیا می گردد

 ایرج شهین‌باهر، شهردار تبریز نیز ضمن بازدید از بخش‌های مختلف باغ و برج تاریخی خلعت‌پوشان  در جریان نحوه نظارت و نگهداری این مجموعه تاریخی قرار گرفت.

شهردار تبریز در حاشیه این بازدید، با اشاره به این‌که باغ خلعت‌پوشان در تملک دانشگاه تبریز است؛ خاطرنشان کرد: این باغ یکی از میراث هویتی تبریز است و با هماهنگی ایجاد‌شده بین شهرداری تبریز، میراث فرهنگی استان و دانشگاه تبریز، مقرر شده شرایط گشایش و استفاده عموم گردشگران از آن فراهم شود.

وی اضافه کرد: این مجموعه تخصصی، باغ تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز است؛ از این رو، تفاهم‌نامه‌ای جمع‌بندی خواهد شد که به موجب آن باغ، با حفظ شرایط علمی و تخصصی، هر چه سریع‌تر در برنامه‌های گردشگری تبریز 2018 قرار گیرد.

شهین‌باهر تاکید کرد: پارک‌ها و بوستان‌های شهر، باید با حفظ وضعیت اصیل خود در خدمت شهروندان باشند و حدالامکان، سازه‌های مصنوعی و الحاقی در پارک‌ها ایجاد نشود.

شهردار تبریز ادامه داد: این موضوع، به خصوص در مورد مجموعه‌ تاریخی خلعت‌پوشان بیشتر حایز اهمیت است؛ اما با این حال، یک سری اقدامات برای مناسب‌سازی و سهولت استفاده گردشگران در این مجموعه لازم است که امیدواریم با امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه، هر چه‌ سریع‌تر زمینه اجرای این اقدامات فراهم شود.

امید است این اثر ارزشمند تاریخی که کم کم رو به فراموشی است در لابلای وعده های مسئولین خاک نخورد و حداقل تبریز 2018 بهانه ای برای بازآفرینی حساسیت و اهمیت این برج شود تا هویت و تمدن آذربایجان به ایران و جهانیان به خوبی شناسانده شود.

باید منتظر شد تا دید در این ایام کم باقی مانده تا شروع رویداد تبریز 2018 چه سرنوشتی در انتظار خلعت پوشان تبریز خواهد بود و قضاوت را به روزهای پیش رو می سپاریم.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/QJpce8
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***