تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

معاون وزیر علوم:

پژوهش ها کاربردی و ماموریت گرا می شود /۱۸ دانشگاه ایرانی در لیست برترین‌های دنیا

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: کاربردی و ماموریت گرا کردن پژوهش از اولویت های این وزارت خانه است و در این راه باید دانشگاه ها به وزارت علوم کمک نمایند.

پژوهش ها کاربردی و ماموریت گرا می شود /۱۸ دانشگاه ایرانی در لیست برترین‌های دنیا

به گزارش ائل به نقل از فارس، وحید احمدی امروز در نشست هم اندیشی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با روسا و معاونان پژوهشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان آذربایجان شرقی، روند علمی و برنامه های کلان توسعه علم و فناوری را رو به جلو عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به اسناد بالادستی و جهت گیری های موجود در جهان، دانشگاههای ما به دنبال مراکز نوآوری، رشد، کارآفرینی و ... هستند که همه اینها، نوید حرکت رو به جلو را می دهد.

وی افزود: اگر در سال های گذشته، شاهد رشد کمّی در بحث تولیدات علمی بودیم، اما امروز در کنار آن، رشد کیفی را نیز شاهد هستیم، به طوری که اگر تا سال قبل، تنها یک یا دو دانشگاه در پایگاه های معتبری همچون لایدن و تایمز رتبه برتر را کسب می کردند، الان تعداد این دانشگاه ها به ۱۸ رسیده است.

احمدی همچنین به مقایسه تولیدات علمی و مقالات نسبت به سال های قبل پرداخت و گفت: اگر میزان تولید مقالات برتر در ۲۰۱۲ زیر ۷ دهم درصد بود، الان این مقدار به 9/2 رسیده و از نظر رشد کمّی مقالات هم از ۸ دهم درصد به ۲/۲ رسیده ایم که بسیار مطلوب است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری های کاربردی و  ماموریت گرا کردن پژوهش را از اولویت های این وزارت عنوان کرد و متذکر شد: اگر دانشگاه ها اساتید را موظف به تدوین برنامه‌های ۳ و یا ۵ ساله کنند و با تعریف امتیازاتی از قبیل ترفیع، برنامه های آنها را پیگیری کنند، در آینده نزدیک، بسیاری از پایان نامه ها کاربردی تر خواهد بود.

احمدی همچنین اصلاح آموزش و افزایش مهارت‌افزایی دانشجویان را یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت علوم عنوان کرد و گفت: در همین راستا، با تعریف دوره های مهارت آموزی و آموزش های آزاد در کنار دوره تحصیلی، می‌توان توانمندی‌های دانشجویان را برای کاریابی بعد از فراغت از تحصیل بالا برد.

جایگاه ایران در تولید علمی در وضعیت مناسبی قرار دارد

رئیس دانشگاه تبریز نیز در این نشست، جایگاه ایران را در تولیدات علمی مطلوب عنوان کرد و گفت: ایران اسلامی توانسته است در حوزه های علم و فناوری روند رو به رشدی را طی کند، بطوریکه در تولید علم در منطقه و جهان اسلام، ایران رتبه نخست را داراست و در شتاب علمی نیز در سطح جهان، جایگاه بسیار خوبی داریم.

محمدرضا پور محمدی یادآور شد: در سال‌های اخیر، وزارت علوم، تلاش های زیادی را برای پیشرفت علمی دانشگاه‌ها انجام داده است و به نوعی ریل گذاری از مرحله مقاله نویسی به سمت تولیدات علمی و تبدیل به محصول و ثروت انجام گرفته است.

وی آینده رشد علمی کشور را بسیار روشن خواند و افزود: باید در نظر داشت که شتابزدگی در سرعت علمی زیاد هم مقبول نیست؛ چرا که پیشرفت های علمی زمان بر هستند و در کنار شتاب علمی نباید از اولویت‌های دیگر غافل شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/z1pdkQ
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***