تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری تشریح کرد:

تدبیر دولت برای فعال کردن واحدهای مشکل‌دار تولیدی و صنعتی در آذربایجان شرقی

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی گفت: این استان از قطب های صنعت فولاد کشور بوده و ۲۰ درصد تولیدات فولاد را به خود اختصاص داده است و با تولید حدود ۳۰ درصد از تولید قطعات خودروسازی از قطب های مهم تولید خودرو و قطعات آن در کشور به حساب می آید.

تدبیر دولت برای فعال کردن واحدهای مشکل‌دار تولیدی و صنعتی در آذربایجان شرقی

به گزارش ائل حمید هاشم زاده در گفتگو با ایرنا، با بیان اینکه هم اکنون بیش از 4 هزار واحد صنعتی دارای پروانه و مجوز در این استان فعالیت دارد، افزود: حدود 45 درصد از صنایع شیرینی و شکلات کشور در این استان قرار داشته و تولیدات این واحدها به 80 کشور دنیا صادر می شود.

وی اظهار کرد: آذربایجان شرقی به عنوان استانی کاملا صنعتی در کشور شناخته می شود و دارای بیش از 50 شهرک صنعتی است و این شهرک ها با برخورداری از زیرساخت های لازم در توسعه صنعتی آن نقش بسزایی ایفا می کند.
هاشم زاده با اشاره به قابلیت های بالای استان در بخش صنعت و وجود کارخانجات مادر از جمله تراکتورسازی، ماشین سازی و پتروشیمی ادامه داد: براساس آخرین ارزیابی مرکز آمار، بخش صنعت 39.7 درصد از سهم اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه کمبود نقدینگی واحدهای صنعتی اولین مشکل این واحدها است، گفت: تکنولوژی استفاده شده در صنایع استان اغلب قدیمی و فرسوده بوده و در اسرع وقت نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.
حمید هاشم زاده افزود: محدودیت منابع و نبود تکنولوژی پیشرفته در واحدهای صنعتی استان موجب شده تا محصول تولیدی آنها رقابت پذیری پایینی نسبت به تولیدات سایر کشورها داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه بیشتر واحدهای استان کوچک و متوسط است، اظهار کرد: این واحدها به لحاظ ساختاری در مواقع بروز بحران بیشترین ضرر را متحمل می شود و در دوران تحریم نیز با بیشترین آسیب مواجه شدند.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی یادآوری کرد: بروکراسی اداری و قوانین دست و پاگیر دستگاه های اجرایی از دیگر مشکلات بخش صنعت در استان بوده و باید این قوانین برای رفع موانع تولید و رونق اقتصادی حذف شود.
هاشم زاده، ادامه داد: ساختار سفت و سخت سیستم بانکی و کمبود منابع بانکی به علت داشتن مطالبات زیاد از دولت های گذشته موجب شده تا واحدهای صنعتی استان به راحتی نتوانند کمبود نقدینگی خود را از طریق دریافت تسهیلات جبران کنند.
وی ضعف مدیریت واحدهای صنعتی و نبود مشاور اقتصادی و عملیاتی در آن ها، بهره مندی کم از دانش روز دنیا و نبود بازار فروش را از چالش ها و مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان اعلام کرد.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی گفت: با سیاست های تنش زدایی دولت در چهار سال گذشته و ایجاد امنیت و ثبات در سیاست، راه برای سرمایه گذاری خارجی و نوسازی ماشین آلات واحدهای صنعتی باز شده است.
هاشم زاده افزود: برگزاری جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استان ظرفیت قانونی برای رسیدگی به مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی و تسریع در رفع آن ها بوده و موجب حل بسیاری از مشکلات واحدها شده است.
وی بازدیدهای میدانی مسئولان ارشد استان از فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی و برگزاری کارگروه رفع موانع تولید در یکایک شهرک های صنعتی، برگزاری جلسات تخصصی در استانداری، پرداخت های مستقیم از طریق استمهال بدهی های بانکی و اجرای طرح رونق تولید را از جمله اقدام های انجام شده برای حل مشکلات بخش صنعت اعلام کرد.
هاشم زاده اظهار کرد: طرح رونق تولید از سال گذشته با هدف حفظ و تثبیت اشتغال، تامین سرمایه در گردش واحدها و راه اندازی واحدهای نیمه تمام تولیدی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی آغاز شده است و امسال نیز با رویکرد کمک به اجرا و اتمام طرح ها به ویژه در بخش گردشگری اجرا می شود.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: پارسال بیش از 11 هزار و 170 میلیارد ریال از محل طرح رونق تولید، پرداخت مستقیم بانک ها و استمهال بدهی ها برای تامین نقدینگی واحدها در بخش صنعت و کشاورزی پرداخت شده است.
هاشم زاده افزود: امسال حدود 200 هزار میلیارد ریال برای طرح رونق تولید، 100 هزار میلیارد ریال برای بازسازی و نوسازی واحدها و 200 هزار میلیارد ریال نیز برای طرح های اشتغالزایی در سطح کشور در نظر گرفته شده است که با لحاظ سهم 4.3 استان از اقتصاد کشور مبلغ در نظر گرفته شده برای استان 21 هزار و 500 میلیارد ریال می شود.
وی گفت: علاوه بر این اعتبار از محل پرداخت مستقیم، استمهال بدهی ها و اعتبارهای بودجه ای و تکلیفی دستگاه ها نیز تسهیلاتی برای تامین نقدینگی واحدهای تولیدی پرداخت می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/S3biHx
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***