تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ائل گزارش می دهد؛

موانعی که ازدواج را پیر می کند/ مدرک تحصیلی، تنها دارایی پسران نسل امروز

آمارهایی که از ازدواج ها نشان داده میشود، نوسانات و تناقضاتی دارد که شاید کمتر کسی توجه کند، یک روز آمار هایی از ازدواج سنین پایین میدهند و ظلم خطاب میکنند ولی فقط در حد یک حرف باقی می ماند و یک روز آمار هایی از افزایش سن ازدواج ارائه میدهند که دل هیچکس نمیسوزد.

موانعی که ازدواج را پیر می کند/ مدرک تحصیلی، تنها دارایی پسران نسل امروز

ائل/ پریسا حق پرست؛

گاهی زنگ بحران ها آنقدر آرام زیر پوسته شهر به صدا در می آیند که صدایش سالها بعد به گوش میرسد، وقتی که دیگر هیچکس قادر نیست کاری کند و فقط افسوس پای کار می آید.

این روزها که آوازه جرایم ریز و درشت به گوشمان میرسد، صدای همان زنگ هایی است که چند سال قبل به صدا در آمده ولی ما گوش نسپردیم تا مبادا حرفهایی که میزنند تلخ باشد و بر مزاجمان سازگار نباشد.

آمارهایی که از ازدواج ها نشان داده میشود، نوسانات و تناقضاتی دارد که شاید کمتر کسی توجه کند، یک روز آمار هایی از ازدواج سنین پایین می دهند و ظلم  خطاب می کنند ولی فقط در حد یک حرف باقی می ماند و یک روز آمارهایی از افزایش سن ازدواج ارائه می دهند که دل هیچکس نمی سوزد.

موانعی که ازدواج را پیر میکند

برای تکمیل گزارشم با دختری همصحبت می شوم که به تازگی طمع مادر شدن را چشیده و  در خصوص ازدواجش می گوید: اصولا هر دختری این تجربه را داشته که از سن 18 سالگی به بعد صدای زن های فامیل در بیاید که دختر فلانی دارد وقت ازدواجش می گذرد ولی آنها هیچکدام دلیلی نمی شد که من به همه خواستگار هایی که می آمدند فکر کنم و ازدواج کنم، در مقابل همه شماتت ها هیچوقت انتظار نداشتم  با بهانه های مسخره تا 33 سالگی مجرد بمانم و زخم ها را به دل بگیرم، ولی بلاخره ازدواج کردم  و سر و سامان گرفتنم باعث شد مهر سکوت بر دهان برخی زده شود.

ادامه تحصیل اجباری برای فرار از شماتت ها

دلیلش را برای ازدواج نکردن می پرسم که می گوید: من هم مثل همه هم سن و سالهایم میخواستم لباس عروس را  تا سن 25 سالگی به تن کنم ولی موقعیت جور نبود، مشکلم یا شغلشان بود، یا فرهنگ خانوادگیشان و یا هم قیافه...

برای آنکه مردم سوال پیچم نکنند  تا کارشناسی ارشد درس خواندم و هر قدر تحصیلاتم بالاتر می رفت، توقعم از همسرم بیشتر میشد و این مسائل باعث شد تا 29 سالگی به دنبال فرد بسیار ایده آل باشم ولی حرف های برخی اساتید باعث شد که دیدگاهم نسبت به افراد عوض شود و ملاک هایم را تغییر دهم.

برخی فکر می کنند ازدواج 20 سالگی اشتباه محض است

خانم جمالی،  دانشجوی ارشد علوم اجتماعی در خصوص موانع ازدواج در سالهای اخیر می گوید: وضعیت جامعه به گونه ای شده که سن ازدواج افزایش پیدا کرده و این موضوع برای مردم و مسوولین به حدی عادی شده که همه فکر میکنند ازدواج 20سالگی اشتباه محض است.

وفاداری، حلقه گمشده زندگی

البته ازدواج در سنین پایین وقتی قابل تحسین خواهد بود که وفاداری بین زوجین  بیشتر شود نه اینکه بعد از 25 سالگی احساس کنند که با ازدواج در سنین پایین ظلم بزرگی در حق خودشان کرده اند و بعد از آن پاکی زندگی را با روابط غیر عرفی و شرعی  آلوده کنند. این روزها ایثار و وفاداری حلقه گم شده ی زندگی هاست.

بی توجهی خانواده ها به ایمان و اخلاق

محمد زاده، یکی دیگر از دانشجویان نیز در تکمیل صحبت های دوستش می گوید:  ازدواج های امروزی مثل زمان قدیم نیست که  خانواده ها دخترشان را به کسی بسپارند که ایمان و اخلاق دارد، همه به دنبال خانه و ماشین هستند ولی کدام پسر 22 ساله ای می تواند با این وضعیت جامعه خانه و ماشین تهیه کند، اگر قرار باشد کسی همه امکانات را داشته باشد باید تا 35 سالگی صبر کند.

 اختلاف سن ازدواج باعث شکاف نسل ها میشود

خانم امید فر، در پاسخ و ادامه صحبت های همکلاسی اش می گوید:  وقتی یک پسر 35 سال داشته باشد، مطمئناً به دنبال یک دختر 33 ساله نمی رود، اینکه یک خانواده حاضرند دختر 20 ساله خود را به خاطر امکانات مالی به یک پسر 35 ساله بدهند، اشتباه محض است.

وی در ادامه می گوید: این روزها شاهد ازدواج هایی هستیم که بیشتر از 10 سال اختلاف سن دارند و اکثرا پسر های دهه 60 طالب دختران متولد 70 هستند ولی خانواده ها این موضوع را درک نمی کنند که باید  برای پسر خود از نزدیک ترین سنین زن بگیرند تا این شکاف نسلی کم شود.

پسر های نسل امروز چیزی جز مدرک تحصیلی ندارند

آقای فرهادی نیز در خصوص این مهم اجتماعی می گوید: خانواده ها باید توقعات خود را کم کنند، وضعیت اجتماع به گونه ای نیست که یک پسر با همه امکانات بتواند در 25 سالگی ازدواج کند.

پسر های نسل ما هنوز هیچ چیز ندارند جز مدرک تحصیلی که به دردشان نمیخورد و با این وضعیت حق ازدواج از ما سلب شده و افزایش سن ازدواج یعنی جامعه ای افسرده را چند سال دیگر تجربه خواهیم کرد.

سخن آخر

گفتگوهایی که صورت گرفت تنها بخشی از وضعیت گله مند ازدواج  ها بود، این موضوع چیزی نیست که از دیده ها پنهان بماند چرا که همه روزه شاهد این موازین هستیم. این صدای زنگ هشدار را باید به گوش خانواده ها و مسوولین رساند چرا که افزایش سن ازدواج و افزایش جرایم و افزایش روابط نامشروع  مثلثی هستند که کم کم نسل امروزی را به قهقرا میشکاند.

مسوولین به عنوان عاملین و مجریان دولتی، باید درصدد پاسخگویی  به این انگیزه درونی باشند و با ایجاد بسترهای اجتماعی و اقتصادی مناسب برای ازدواج، جوانان را حمایت كنند و سیاستگذاری فرهنگی جامعه را به گونه ای تعبیه کنند تا زمینه‌های اقتصادی و عقلی برای موافقت خانواده ها برای ازدواج سالم و آسان فراهم گردد، در غیر این صورت  تا جوانان پس از بلوغ تازه به دنبال شغل یا تامین مسكن می‌روند و در چنین شرایطی، طولانی شدن فرآیند تاهل و افزایش نامعقول و دردسرآفرین سن ازدواج نیز اجتناب‌ناپذیر است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/PFNk9s
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***