تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

زنان تمدن سازند؛

تنفس فمنیستی و خفگی واقعیت / مرکل یک زن است ولی ما؟!

چرا نباید ما وزیر زن داشته باشیم؟ عدم اعتماد به زنان؛ آنجلا مرکل هم یک زن است اما رهبر آلمان است ولی ما ؟!!! و ... فضای مجازی را ببینی پر است از این خبرها و واکنش ها. و جالب است که اکثر قریب به اتفاق این مطالب توسط مردان نوشته می شود.

تنفس فمنیستی و خفگی واقعیت / مرکل یک زن است ولی ما؟!

 ائل / محمدرضا سبزی

چرا نباید ما وزیر زن داشته باشیم؟ عدم اعتماد به زنان؛ آنجلا مرکل هم یک زن است اما رهبر آلمان است ولی ما ؟!!! و ...

فضای مجازی را ببینی پر است از این خبرها و واکنش ها. و جالب است که اکثر قریب به اتفاق این مطالب توسط مردان نوشته می شود مثلا یکی از محکومین فتنه ۸۸ آقای تاجزاده جزو علم داران و بازی گردانان این مقوله است.

فضای مجازی که هیچ ، در فضای واقعی، ما با صحنه هایی مواجه ایم که جامعه را با مشکلات عدیده ی اجتماعی روبرو کرده است.

انتقاد رئیس جمهور از عدم استخدام زنان به تعداد مردان، افزایش استخدام زنان در بانک ها، ادارات و ارگان ها، تلاش گروههایی برای سپردن یکی از وزارت ها به یک زن، طرح کاهش مرخصی زایمان زنان برای لطمه نخوردن اشتغال زنان و ... همه در فضای واقعی است و مسئولین امر بدون داشتن پیوستی فرهنگی در سورْنای حمایت از حقوق زنان می دمند و این تاکید، که شائبه ابزاری نگاه کردن به زن از آن رفع نشده‌است باعث ایجاد فضای فمنیستی در جامعه گردیده است . به طوریکه هر گونه مخالفت بسیار سطحی و ضعیف و البته معقولانه از برخی امور زنان در اجتماع به منزله ضدیت با زن و لحاظ نکردن حقوق زنان تعبیر می شود. لیکن در عالم واقعیت چیز دیگری در جریان است.

به زعم کارشناسان، از جمله عوامل اصلی تأخیر در ازدواج ، نداشتن شغل مناسب است؛ شغلی که با آن بتوان یک خانواده را اداره کرد . و همان طور که همه می دانند اداره اقتصادی خانواده به عهده مرد خانواده است، لذا فرض کنید به جای هر یک از کارمندان زن در ادارات و ارگانها ، یک مرد جویای کار و در شرف ازدواج استخدام شود، طبیعی است این جریان باعث تحقق یک ازدواج می شود و از قِبَل آن نهاد خانواده شکل میابد  و مشکلات عدیده بیکاری که مستقیما به حاکمیت نیز مربوط می شود برطرف می شود.

بدیهی است در برخی موارد استخدام زنان متخصص واجب و لازم است مثل امورات درمانی و بهداشتی، آموزشی اعم از مدرسه و دانشگاه و یا استخدام زنان سرپرست خانوار و ...
اما به نظر می رسد استخدام یک زن برای امورات بانکداری آن هم به تعداد مردان نباید در اولویت باشد. در واقع می بایست حاکمیت به جای نگاه به کنوانسیون های بین المللی، به منافع ملی و اسلامی خود نظر بیافکند  و با ورود به این مقوله با سهمیه بندی های مرد محور نسبت به کاهش معضلات اجتماعی ناشی از بیکاری مردان اقدام نماید.

اینکه هیچ کدام از مسئولین چنین رویکردی ندارند حتی کاندیداهای ریاست جمهوری، همه نشان از ترس از انگ های فمنیستی و ابزاری نگاه کردن به این قشر از جامعه.

اینکه کارکردها و نقش زنان در جامعه چیست خود وجیزه دیگری می خواهد ، اما به اینقدر بسنده کنم که دکتر فیاض ( استاد دانشگاه تهران در رشته مردم شناسی) می گوید: زنان تمدن سازند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/s57R6u
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***