تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ارسباران؛ در تب و تاب جهانی شدن/ جنگل‌های ارسباران؛ غریب آشنا / ویلا سازی مانع ثبت جهانی جنگل های ارسباران

جنگل‌های ارسباران به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری جزو ۱۵منطقه غنی جهان بوده که در صورت ثبت جهانی آن ضمن آنکه موجب رشد و توسعه صنعت گردشگری و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم این منطقه خواهد شد، به حفظ و احیای این جنگل‌ها کمک شایانی نیز می کند.

ارسباران؛ در تب و تاب جهانی شدن/ جنگل‌های ارسباران؛ غریب آشنا / ویلا سازی مانع ثبت جهانی جنگل های ارسباران

به گزارش ائل ه نقل از فارس، ارزیابان یونسکو به منظور ثبت جهانی جنگل های ارسباران به عنوان دومین میراث طبیعی کشور؛ روز 22 مهرماه سال جاری به این منطقه می آیند؛ در این میان آنچه در این خصوص قابل تامل، بحث و بررسی است، اینکه پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران که اول فوریه به یونسکو ارسال شده بود، با تایید این سازمان جهانی، جهت ارزیابی های نهائی به اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (آی یو سی ان ) ارسال که در نهایت ارزیابان یونسکو برای ارزیابی میدانی عرصه، حریم، برنامه ها و مدیریتی به این منطقه سفر خواهند کرد.

بر همین اساس نظر به اهمیت ثبت جهانی جنگل های ارسباران و اینکه این جنگل ها به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری جزو 15منطقه غنی جهان بوده که در صورت ثبت جهانی آن؛ ضمن آنکه موجب رشد و توسعه صنعت گردشگری و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم این منطقه خواهد شد، همچنین با ثبت جهانی این میراث طبیعی می توان به حفظ و احیای این جنگل ها کمک شایانی کرد، حال برای رسیدن به این واقعیت ها در آستانه ثبت جهانی جنگل های ارسباران؛ بیان چند نکته ضروری است:

نسخه ای برای ثبت جهانی جنگل های ارسباران

1- امروزه دیگر بر همگان روشن شده است که منطقه ارسباران به دلیل موقعیت خاص و ویژگی‌های منحصر به فرد شهره عام و خاص شده است، ساخته شدن اولین گنبد جهان در آن، دقیق‌ترین شهر دایره‌ای جهان، سیستم شهرسازی منحصر به فرد، تکنولوژی مواد و مصالح و ساخت برای اولین بار را از دیگر ظرفیت های این منطقه برای ثبت جهانی اعلام می کنند.

نکته قابل تأمل دیگر در این خصوص اینکه، اهمیت منطقه ارسباران تنها به دلیل ویژگی های خاص اکوتوریسم، اکولوژیکی و توان های زیست محیطی آن نبوده، بلکه میراث تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز از زمان های گذشته مورد توجه دوستداران این منطقه و جهان بوده، به طوری که هر ساله هزاران گردشگر و محقق را به این منطقه جذب می کند.

جنگل های ارسباران؛ غریب آشنا

2- بنابراین، آنچه اختصاصا در این زمینه مورد تاکید است اینکه، جنگل های ارسباران از سوی یونسکو به عنوان منطقه ای حفاظتی و ذخیره گاه بیوسفر (ژنتیکی) در کره زمین انتخاب شده، ولی با این وجود هر ساله به دلایل مختلف از جمله بی توجهی مردم و مسئولان، نبود امکانات و تجهیزات لازم روز به روز از وسعت این جنگل ها کم می شود.

افزون بر آنچه گفته شد، جنگل‌های ارسباران، از جمله یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این منطقه است. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 80 هزار و 427 هکتار در کناره‌های جنوبی رود ارس در حوزه شهرستان های کلیبر و ورزقان واقع شده و در سال 1354 از طرف یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره معرفی شده و از شهرت جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده نیز معروف است.

3- در کنار موارد بیان شده، منطقه حفاظت شده ارسباران، از نظر تنوع گونه ای جانوری و گیاهی نیز در سطح جهان کم نظیر بوده است. طی آخرین آمار اعلام شده، وسعت جنگل ارسباران 164 هزار هکتار بوده که از این وسعت 148 هزار هکتار از آن به عنوان جنگل حمایتی و حفاظتی است.

ارسباران در تب و تاب جهانی شدن

 در این جنگل بیش از یک هزار و 80 گونه گیاهی و 320 گونه جانوری شناسائی شده که سیاه خروس، قرقاول ارسبارانی، پلنگ، شوکا، کل و بز وحشی، گربه وحشی و گربه جنگلی، عقاب طلائی، عقاب شاهی، سارگپه جنگلی، طرلان، بحری، بلوط، سرخدار، گلابی، گیلاس وحشی، انار، زرشک، سماق، ارس، پیرو، زغال اخته، افرا، گردو، ممرز، گونه های متنوع گراس و نباتات علوفه ای مناطق نیمه خشک استپی و ... از جمله مهمترین گونه های جانوری و گیاهی مهم منطقه است.

از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه ارسباران می توان به وجود گورستانها و کلیساهای تاریخی متعددی است که از جمله آنها می توان به  کلیسای آینالو، کلیسای وینق و کلیسای ناپشته، و از گورستانها به گورستان وینق ، گورستان داش باشی ، گورستان تازه کند و گورستان آینالو اشاره کرد.

 قلعه تومانیانس وینق، قلعه قره قوچ، قلعه قله دره سی وینق، قلعه آغی، قلعه تاتار، قلعه تومانیانس آینالو، قلعه ابریق و قلعه مکیدی، درخت کهنسال بلوط در روستای چریق و درختان چنار کهنسال در روستاهای شاه حیدر ، مکیدی و طوعلی سفلی، یخچال طبیعی ما بین روستاهای گندم نان و شیخ حسینلو و ... از جمله دیگر جاذبه های بیشمار منطقه حفاظت شده ارسباران است.

4- این منطقه با وجود داشتن کمتر از پنج صدم مساحت کشور بیش از ۱۳ درصد پوشش گیاهی ایران را در خود جای داده است و ۲۹ درصد از پستانداران، ۴۴ درصد پرندگان ایران، ۳۲ درصد از دوزیستان، ۹ درصد آبزیان و ۲۰ درصد خزندگان کشور در آن زندگی می کنند.

ارسباران برند گردشگری طبیعت بکر ایران

افزون بر این ها، همچنین تاکنون ۲۱۵ گونه پرنده، ۲۹ گونه خزنده، ۵ گونه دوزیست، ۴۸ گونه پستاندار و ۱۷ گونه ماهی در مناطق مختلف ارسباران شناخته شده، و برخی دیگر از گونه های جانوری در این جنگل ها به دلایل مختلف ناشناخته مانده است. همچنین کارشناسان این حوزه، جنگل های ارسباران را به دلیل داشتن گونه های متنوع گیاهی و جنگلی، در زمره یکی از مناطق با ارزش ژنتیکی جهان شناخته و به جهت برخی ویژگی های خاص یک منطقه رویشی مستقل، با نام منطقه جنگلی ارسباران معرفی کرده اند، که یکی از مناطق پنجگانه رویشی ایران محسوب می شود.

5- کوتاه سخن آنکه، هر چند مسئولان و مدیران اجرای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و استان بر لزوم ثبت هر چه سریعتر این اثر طبیعی در حافظه جهانی تاکید می کنند، ولی با توجه به اقداماتی که در این راستا صورت گرفته به نظر می آید، با این اوضاع و احوالی که هر ساله بر تخریب منطقه حفاظت شده این جنگل ها صورت می گیرد، باید سال ها منتظر ثبت جهانی این آثار طبیعی شد.  

جلوه تاریخ و تمدن در طبیعت بکر ارسباران

حال آنچه در این زمینه اهمیت دارد اینکه، آذربایجان، سر ایران با تاریخ عظیم و پشتوانه غنی اجتماعی، فرهنگی و سیاسی که دارد، تا به حال دو اثر میرات فرهنگی را در فهرست یونسکو برای جهانیان ثبت کرده است، که به نظر می رسد، با توجه به ظرفیت های استان آذربایجان شرقی در عرصه های مختلف تاریخی، فرهنگی و معنوی، و به ویژه طبیعی این تعداد آثار ثبت شده جهانی از این استان جای بسی تامل دارد!

6- در هر صورت مسئولان و دست اندرکاران این حوزه باید بیش از اینها به فکر حفظ و احیاء و به ویژه شناساندن ظرفیت های بالقوه توریستی و گردشگری این منطقه به جهانیان باشند.

چرا که حیفه؟ این جنگل ها و مناطق حفاظت شده کشورمان، با این همه پتانسیل و ظرفیت های از آن نام برده می شود؛ ذره ذره به خاک و خاکستر تبدیل شوند و در آینده فقط حسرت کارهای نکرده خویش را داشته باشیم و این آثار بکر، زیبا و طبیعی کشورمان، فقط در قاب فیلم ها و عکس ها در خاطره هایمان باقی بماند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/1E8QHY
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***