تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

در گفتگوی مشروح ائل با مداح اهل بیت(ع) و رئیس سازمان بسیج مداحان کشور مطرح شد:

تبیین شاخص ها و آسیب های مداحی / شهدای مدافع حرم همگی از سینه زنان سیدالشهدا(ع) وگریه کنان حضرت زهرا (س)بودند / برای مقابله با جریان انحرافی شیرازی باید کار اقناعی صورت گیرد

فراهانی، پژوهشگر تاریخ اسلام، مداح اهل بیت(ع) و رئیس سازمان بسیج مداحان کشور در گفتگوی مشروح با ائل، به بیان شاخص های هیات با بصیرت و انحرافات عزاداری ها پرداخته است.

تبیین شاخص ها و آسیب های مداحی / شهدای مدافع حرم همگی از سینه زنان سیدالشهدا(ع) وگریه کنان حضرت زهرا (س)بودند / برای مقابله با جریان انحرافی شیرازی باید کار اقناعی صورت گیرد

ائل / صابر عیسی پور

دکتر محمدفراهانی، پژوهشگر تاریخ اسلام، مداح اهل بیت(ع) و رئیس سازمان بسیج مداحان کشور می باشد که به مناسبت ماه محرم و عزای حضرت سیدالشهدا(ع)، در گفتگوی مشروح با ائل، به بیان شاخص های هیات با بصیرت و تاثیرگذار و آسیب ها و انحرافات عزاداری پرداخته است.مشروح گفتگو به شرح ذیل می باشد:

در هیات بایستی دشمنی های دشمنان را مدام به مردم تذکر دهیم


 ائل: به نظرتان مهمترین شاخص های یک هیات انقلابی و بابصیرت چیست؟

 یک هیات انقلابی و باصیرت اول اینکه باید  نسبت به عاشورا با شعار صرفا برخورد نکند؛ بایستی نسبت به واقعه عاشورا یک توجه جدی داشته باشد و ما برای اینکه به این هدف برسیم؛ و در حقیقت اصل خالص فرهنگ عاشورا به مردم بیان شود.هیات بابصیرت همچنین باید  ایمان مردم را حفظ کند یعنی مدیر و مداح و اعضای هیات طوری عمل کنند که محبت مردم به اهل بیت(ع) و انقلاب حفظ شود.

شاخصه بعدی این است که ما طوری در هیات عمل کنیم که حفظ وحدت کلمه صورت گیرد و خدایی نکرده با رفتارمان باعث تشتت و پراکندگی نشویم و تمام برنامه ها بسمت وحدت کلمه پیش رود.

تاکید بر وحدت کلمه و تشویق مردم به مبارزه با استکبار باید در هیات صورت گیرد

در هیات بایستی دشمنی های دشمنان را مدام به مردم تذکر دهیم و  مردم را آگاه کنیم تا مردم متوجه شوند که دشمن نسبت به ما کید و مکر دارد و از انقلاب ما و مذهب و اعتقاد ما دست برنمی دارد مگر اینکه ما تابع اعتقادتات آنها باشیم.

شاخصه بعدی این است که به مستمع بصیرت داده شود تا وظایف اصلی خود را در برابر انقلاب بدانند و در عرصه ها حاضر باشند و به نوعی مطالبه گر باشند و در مداحی ها به حضور و مبارزه مردم با استکبار تاکید شود و در نهایت در  هیات انقلابی و بابصیرت به  فرهنگ و تفکر امام خمینی(ره) بخوبی پرداخت شود.

عدم پرداخت به بعد حماسی عاشورا، استفاده از آهنگ مبتذل و منابع ضعیف و سواستفاده مالی از آسیب های جدی هیآت است

ائل: آسیب ها و انحرافات مهمی که هیآت و مداحان با آن روبرو هستند کدامند؟

اولین آسب می تواند این باشد که مراسمات و سخنرانی و مداحی های ما با روح نهضت امام حسین(ع) همخوانی نداشته باشد و این بزرگترین آسیب است. روح نهضت حسینی این است که ما روحیه انقلابی داشته باشیم و فضایل و مناقب اهل بیت(ع) را در خودمان ایجاد کنیم و باید روحیه ظلم ستیزی و استکبار ستیزی در هیآت ما وجود داشته باشد و اگر هیات طوری شد که مستمع فقط با این نگاه بیاید که برای امام حسین(ع) گریه کند و گناهانش بخشیده شود؛ کافی نیست.

همچنین ممکن است  مطالبی که مداحان و اهل منبر استفاده می کنند از منابع ضعیف و غیرمعتبر باشد و یا در استفاده از زبانحال افراط و زیاده روی شود  که این هم آسیب جدی است و آسیب بعدی غلو است یعنی در اشعار و مطالب خود به اهل بیت(ع) خصوصیت الهی بدهیم.

آسیب مهم دیگر می تواند مداح محور بودن هیات باشد یعنی از علما استفاده نشود یعنی  اینکه در جلسه ای سخنران دعوت نشود و  سو استفاده های مالی می تواند یکی دیگر از آسیب های جدی باشد به این صورت که مداحان و سخنرانان وجوه بالایی طلب کنند.

هیات نباید به محل تبلیغ جناح های سیاسی تبدیل شود

بالا بودن بیش از حد صدای بلندگو، عدم پرداختن به بعد حماسی عاشورا، استفاده از نغمه های مبتذل و بستن خیابان می تواند از آسیب های جدی دیگر در عزاداری ها باشد که باید آنها را لحاظ کرد.

آسیب مهم دیگری که نباید از آن غافل شد این است که در مراسمات عزاداری خود کارهای تبلیغاتی جناح های سیاسی و سیاستمداران مدنظر قرار گیرد.

مداحان شهید الگوی مناسبی برای مداحان هستند

ائل: به عنوان رئیس سازمان بسیج مداحان چه اقدامات راهبری در سازمان بسیج مداحان برای مقابله با آسیب ها انجام داده اید؟

سازمان در طول 8 سالی که تاسیس شده، تا بحال 8 شهید شاخص مداح در استان ها را معرفی کرده است و زندگینامه آنها را مستند و ارائه دادیم تا بعنوان ارائه الگو برای مداحان باشد که گام مثبتی است. این مداحان انقلابی که در مسیر نوکری اهل بیت(ع) به کمال که همان شهادت است؛ رسیده اند و می توانند الگوی خوبی برای مداحان بابصیرت باشند.

علاوه بر آن قبل از مراسمات شاخص مذهبی از جمله ایام فاطمیه، محرم و صفر، رمضان و... همایش ها و نشست هایی در سطح کشور داریم که در همه آنها محورهای اساسی ایجابی عزاداری  تبیین می شود و کارگاه های آموزشی در این زمینه برگزار می شود.

اقدام دیگر این است که ما در مناسبت های قمری منابع و آثاری را تولید می کنیم و به مداحان بعنوان پشتیبانی محتوایی ارائه می دهیم و همچنین از آثار فاخری که در سطح کشور تولید می شود مثل کتاب های شعر، را حمایت و چاپ می کنیم تا در اختیار مداحان قرار گیرد.

تربیت مداحان از سنین پایین را شروع کرده ایم

علاوه بر این جلسات هفتگی مجمع الذاکرین را در سطح کشور راه اندازی کرده ایم و هر هفته به ذاکرین اهل بیت(ع) دروس اخلاق و مباحث تربیتی و بصیرتی ارائه می شود و باعث تربیت مداحان انقلابی می شود و در کنار این اگر از مداحی خطایی سر بزند، توسط کمیته ای متشکل از بزرگان، تذکرات لازم به آنها داده می شود.

ازجمله دیگر اقدامات مهم و راهبردی بسیج مداحان ایین است که از سنین پایین ونوجوانی  شروع به تربیت مداحان کرده ایم و راه صحیح را از سنین پایه به آنها آموزش می دهیم.

مداحان انقلابی، روح انقلابی و حماسی را به مردم دمیده اند

ائل: با توجه به درگیری جبهه کفر با اسلام در سوریه و عراق، نقش مداحان و هیات ها در تقویت این جبهه مقاومت چیست؟

در عرصه جهاد و مبارزه با استکبار در سطح جهان، هیات های ما نقش اساسی دارند و مداحان انقلابی با مداحی های خود روح انقلابی و حماسی را به مردم دمیده اند و امروز هم بیشترین استقبال از حضور در جبهه های مقاومت علیه استکبار از هیات ها و هیاتی ها هستند و شهدای مدافع حرم ما همگی از سینه زنان سیدالشهدا(ع) وگریه کنان حضرت زهرا (س)هستند.

ائل: هیات های ما در تبیین آرمان های انقلاب اسلامی چقدر موفق بوده اند؟

هیات های عزاداری در تبیین آرمان های انقلاب موفق بوده اند اما میزان گسترگی هیآت و امکاناتی که در اختیار دارند با امکانات دشمن اصلا قابل مقایسه نیست و در حد وسعی که در اختیار هیآت ما بوده، به نظرم بسیار موفق بوده اند و اگر روزی این کمک هایی که دولت و نظام به هیآت می کند؛ نظام مند تر و با اصول بهتر توزیع شود؛ خیلی از این هم موفق تر می شوند.

ائل: بهترین راه برای مقابله با جریان های انحرافی از جمله جریان شیرازی  چیست؟

برای مقابله با جریان های انحرافی بهترین عمل، کار اقناعی است. باید جلساتی برگزار کنیم و مداحان و مدیران هیآت نسبت به این مساله با استدلال و منطق قانع کنیم و اگر سیره اهل بیت(ع) را در برخورد با جناح مخالف و جبهه مقابل خوب تبیین کنیم؛ طبیعتا مردم هم از آن سیره پیروی خواهند کرد و مشکلات مرتفع می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/x2uQWb
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***