تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

«لبخند هالیوودی» به چه قیمت؟ / آیا تراشیدن دندان خطرناک است؟

زیبایی یکی از نیازهای بشر است و انسان در تمامی شرایط زندگی تلاش می کند زیبایی را در زندگی خود وارد کند.

«لبخند هالیوودی» به چه قیمت؟ / آیا تراشیدن دندان خطرناک است؟

به گزارش ائل به نقل از جام جم آنلاین، باقر شهنی زاده رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان ایران بیان کرد: اخیرا تب زیباسازی دندان ها کشور را فراگرفته است، نظارت های زیادی در تمامی جاهای دنیا به این اقدام وجود دارد، اما همان طور که ما در خیلی از زمینه ها نیازمند نظارت بیشتری هستیم متاسفانه در خصوص نظارت بر دندان پزشکی ها نیز این تبعات وجود دارد. مردم خیلی مشتاقند تا دندان های سفید و زیبا داشته باشند به همین سبب افراد بدون درنظر گرفتن عواقب آن دست به این چنین اقدامات می زنند.

شهنی زاده اظهار داشت: اولین مسئله ای که افراد به دنبال آن هستند سفید کردن دندان هاست، راه های متفاوتی برای این کار وجود دارد که این راه های گوناگون باعث می شود دیدگاه های مختلفی برای زیباسازی دندان ها وجود دارد مانند کامپوزیت ها، لمینت چینی ها با تراش و بدون تراش، جراحی های لثه و در انتها جراحی های فک می شود.

به گفته رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان ایران، سفید کردن دندان ها به وسیله مواد شیمیایی، بطوری که دندانپزشک لثه فرد را با محافظی می پوشاند و مواد سفید کننده را روی دندان قرار داده تا به وسیله اکسیژنی که در بافت دندان وارد می شود بتواند دندان را تغییر رنگ دهد همین روش را نیز می توان با دستگاه انجام داد با این تفاوت که زمان دستیابی به نتیجه کاهش می یابد. نتیجه این کار این است که دندان های تیره بیمار که مشکلاتی چون پوسیدگی یا بدشکلی ندارد را سفید می کند. البته ناگفته نماند این دسته اقدامات عوارض خاص خود را دارد بخصوص آن دسته از روش ها که در خانه توسط خود افراد انجام می شود و ما به هیچ عنوان آن را پیشنهاد نمی کنیم.

وی متذکر شد: البته بیلیچینگ یا سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشک گرچه تحت نظارت متخصص و با تمام جوانب علمی انجام می گیرد، قابل قبول تر محسوب می شود. دندان مانند چشم و قلب یک عضو زنده است، ماده بیلیچینگ برای تغییر رنگ دندان ها در دندان نفوذ می کند و قطعا در بافت دندان تغییری را حاصل می کند و زمانی که این کار توسط غیر متخصص صورت گیرد عوارض جدی را نیز به دنبال دارد. آسیب هایی که به عصب دندان وارد می شود که دردهای بسیار شدیدی را به همراه دارد. همچنین استفاده از روش بیلیچینگ باید به صلاحدید پزشک انجام شود چرا که استفاده از این روش بستگی به وضعیت دندان ها فرد دارد لذا به هیچ عنوان افراد خودسرانه و در منزل اقدام به این کار نکنند.

شهنی زاده هشدار داد: علاوه بر موارد ذکر شده تنها آسیب وارد شده به دندان ها نیست بلکه در این جا لثه ها نیز نیازمند محافظت هستند در غیر این صورت باعث سوختگی لثه ها می شود. اما اگر کنترل ها بصورت دقیق صورت گیرد می توان در سفید کردن دندان بدون داشتن کمترین عوارض از آن استفاده کرد. اما حساسیت به سرما، ترشی، شیرینی جزء عارضه هایی است که در اکثر موارد گریبان گیر افراد می شود.

رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان ایران یادآور شد: یکسری روش ها مانند لامینت که حدود 1 الی 2 میلی متر از دندان تراشیده می شود که به جای آن یک چینی مخصوص طراحی شده روی سطح دندان قرار می گیرد، حال اگر تراشیدن دندان به دلیل تغییر رنگ باشد اصلا کار مناسبی نیست ولی در دنیا و کشورها ما مراجعین این دسته از روش ها بسیار بالاست، توصیه ما متخصصین این است که سلامت دندان ها را فدای زیبایی نکنند.

به گفته وی، پوشش های چینی بدون تراش روش جدیدی برای زیباسازی دندان هاست که امروزه به «لبخندهای هالیوودی» مطرح شده است، بدین صورت که متحرک هستند و یا به دندان چسبانده می شود. دندان هایی که از نظر فرم و آناتومی مشکلی ندارند قالبگیری می شوند، یک پوسته همانند لنز ساخته شده و بدون تراش روی دندان قرار می گیرد و جزء روش های پرطرفدار در جهان محسوب می شود.

شهنی زاده توصیه کرد: علاوه بر اینکه لامینت و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندان ها و طراحی لبخند به کار می روند اما تفاوت هایی که در این میان مطرح می شود این است که جنس ماده استفاده شده و مراحل ساخت آنها گوناگون است. لامینت پس از تراش دندان و قالبگیری توسط لابراتوار ساخته شده، فرم نهایی توسط دندانپزشک داده می شود و پروسه درمان آن حدود دو الی سه هفته زمان می برد. ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه اول فرم داده شده و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. با این توضیحات ونیرهای کامپوزیتی همواره از لامینت ها ارجحیت دارند همچنین در بین ایرانی ها این روش پرطرفدارتر است.

این دندانپزشک در پایان خاطرنشان کرد: در دندانپزشکی یک بخشی به نام پیشگیری در ارتودنسی وجود دارد که با همکاری انجمن دندان پزشکی کودکان و انجمن ارتودنسی در تلاش هستیم تا در سطح کشور تقاضا کنیم که مردم فرزندانشان را در مرحله دندان های مخلوط تحت مراقبت دندان پزشک قرار دهند، لذا در تلاش هستیم که دندان های کودکان تا حد ممکن سالم بمانند حتی دولت در قالب طرح تحول سلامت دهان و دندان نیز اقداماتی را انجام داده است. والدین پیشگیری ارتودنسی در کودکان را جدی بگیرند تا در سنین بالا از صرف هزینه های گزاف جلوگیری شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/CB6mzM
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***