تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

نمایندگان یونسکو جنگل های ارسباران را ارزیابی می کنند

فرماندار شهرستان خداآفرین از ارزیابی جنگل های ارسباران توسط نمایندگان سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد ( یونسکو UNESCO) خبر داد.

نمایندگان یونسکو جنگل های ارسباران را ارزیابی می کنند

به گزارش ائل ، امین امینیان روز شنبه در جلسه کارگروه گردشگری این شهرستان، ثبت جهانی جنگل های ارسباران را فرصت ارزشمندی برای توسعه گردشگری منطقه خداآفرین دانست و افزود: به این منظور کارشناسان و نمایندگان یونسکو مهرماه سال جاری به این منطقه سفر می کنند.


وی اضافه کرد: گردشگری، صنعت، هنر و تجارت است و همه مکلفیم با برنامه ریزی دقیق و اقدام کارشناسی شده در جهت ثبت نهایی جنگل های ارسباران به منظور بهره مندی از نتایج بسیار ارزشمند و تاثیرگذار آن در رشد و توسعه شهرستان به ویژه در حوزه گردشگری تلاش کنیم.


وی، رعایت الگوی ساخت و سازها و ساماندهی نمای بیرونی واحدهای مسکونی و توجه به معماری طبیعی را از موارد مهمی نام برد که باید در مناطق حفاظت شده و جنگلی شهرستان به منظور جلب توجه ارزیابان یونسکو رعایت و مدیریت شود.


امینیان با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها در این راستا مکلف به همکاری هستند، یادآور شد: در مناطق حفاظت شده جنگلی طرح توسعه روستا وجود ندارد و تمامی روستاهای زیر 20خانوار تا پایان شهریور ماه باید تعیین محدوده شوند.
وی ادامه داد: جنگل های ارسباران با 57هزار هکتار در زمره 15منطقه غنی جهان به لحاظ ژن های گیاهی و جانوری است. 


امینیان افزود: این جنگل ها با یکهزار و 80گونه گیاهی از یکهزار و 800 گونه گیاهی کشور، 15درصد گونه های کشور را داراست که این گیاهان 46 درصد کاربرد دارویی، 20درصد زینتی، 17درصد تغذیه ای، 10درصد حفاظتی و 5 درصد صنعتی دارند.


وی، به وجود 320گونه جانوری از جمله 220گونه پرنده و 38گونه خزنده در این جنگل ها اشاره کرد و افزود : 29درصد پستانداران، 46درصد پرندگان، 32درصد دوزیستان، 9درصد آبزیان و 20درصد خزندگان کشور در این جنگل ها زندگی می کنند.


امینیان، وجود این میزان گونه گیاهی و جانوری را نشانه اهمیت اکولوژی جنگل های ارسباران نامید و گفت: این جنگل ها به عنوان ذخیره گاه زیست کره جهان نیز ثبت شده که وجود آثار تاریخی و طبیعی منطقه نیز مکمل این اهمیت است.
وی بر اهمیت حفظ این جنگل ها برای نسل های آینده و جلوگیری از تصرف و تخریب آن تاکید کرد و گفت: در راستای ثبت جهانی این جنگل ها دو پایگاه پژوهشی وینق و آینالو بازسازی و مرمت می شود.


فرماندار خداآفرین بر آموزش عمومی ساکنان مناطق حفاظت شده از طریق بخشداری، دهیاران و معتمدین محل و توسعه کاشانه مهمان و افزایش رشته های تحصیلی مدارس و دانشگاه ها در حوزه گردشگری و کارآفرینی تاکید کرد.


به گزارش ایرنا، دبیر کمیته فرهنگی و هنری گردشگری تبریز 2018 نیز در این جلسه محورهای پنج گانه تبریز، منطقه آزاد ارس، جنگل های ارسباران، مراغه، سراب و میانه را پنج محور اصلی گردشگری در تبریز 2018نام برد.


امین اسبقی گفت: در تبریز 2018که این شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی نامگذاری شده است نه تنها این شهر بلکه کل استان در حوزه گردشگری مورد توجه است. 


وی با بیان اینکه 10درصد اعتبارات ملی دستگاه ها در تبریز 2018در راستای توسعه فرهنگی هزینه می شود، افزود: 70درصد برنامه های سازمانی تبریز 2018طبق تاکید استاندار باید در جهت توسعه اهداف فرهنگی اجرا شود.


اسبقی، محور گردشگری تبریز به جنگل های ارسباران را اهر – کلیبر- خداآفرین عنوان کرد و افزود: این محور، محور طبیعت گردی نام گرفته و خداآفرین با وجود جنگل های ارسباران و امکانات رفاهی و تفریحی، جاذبه های طبیعی و تاریخی و محصولات و تولیدات محلی پتانسیل و جاذبه های فراوان برای مهمانان و گردشگران دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/SzbWMy
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***