تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از نگرانی های اصلاح طلبان از آینده شورای شهر مدنظر آنها؛

انشقاق ملموس منتخبان لیست امید و مصادره به مطلوب پیروزی در انتخابات / یارگیری دبیری از طیف اکثریت

ابراز رضایتمندی جریان اصلاحات آذربایجان شرقی از نتیجه انتخابات شورای شهر این روزها به نگرانی تبدیل شده چرا که برخی اظهار نظرهای منتخبان، خبر از انشقاق بین اصلاح طلبان و منتخبان لیست امید می دهد.

انشقاق ملموس منتخبان لیست امید و مصادره به مطلوب پیروزی در انتخابات / یارگیری دبیری از طیف اکثریت

به گزارش ائل ،  بعد از انتخابات دوره پنجم شورای شهر تبریز و راهیابی 8 عضو لیست امید به این شورا، چنین تصور می شد که این طیف اکثریت با میثاق مشترک، امور شورا را در دست خواهند گرفت و 5 منتخب دیگر ناگزیر به همراهی با سیاست های آنها باشند.

تبدیل شدن رضایت اصلاح طلبان از نتیجه انتخابات به نگرانی

ابراز رضایتمندی جریان اصلاحات آذربایجان شرقی از نتیجه انتخابات و اذعان به حمایت آنان از منتخبان لیست امید در انتخابات شوراها در تبریز، آنها را به عملیاتی کردن سیاست های شورای اصلاح طلبان استان در مدیریت شهری امیدوار ساخته بود؛ اما این روزها برخی اظهار نظرهای منتخبان، خبر از انشقاق بین اصلاح طلبان و منتخبان لیست امید می دهد.

یکی از اعضای منتخب لیست امید که اتفاقا سابقه حضور در تشکل این جریان را در کارنامه دارد؛ در یکی از محافل اظهار کرده بود که پیروزی من در انتخابات شورا بخاطر حمایت اصلاحات نبوده و خودم مقبولیت مردمی و رای کافی داشتم؛ که این اظهارات به مذاق رهبران اصلاحات در استان خوش نیامده است.

البته ماجرا تنها به این ختم نمی شود؛ چرا که در جلسات و لابی های پیش از آغاز بکار شورای پنجم که تنش بین انتخاب رئیس شورا وجود دارد؛ خبر از ابراز تمایل یکی از منتخبان لیست امید به ریاست دبیری به گوش می رسد که این موضوع نیز برخلاف خواسته اصلاحات بوده و نگرانی از جهت ریزش افراد از طیف خود بسمت مستقلین شورا به وجود آورده است.

با توجه به اینکه گام اول برای شورای پنجم موضوع انتخاب رئیس خواهد بود و در این بین رقابت اصلی بین دبیری و اکبرنژاد می باشد؛ هر چند از نیکوخصلت نیز گزینه محتمل و بینابینی برای ریاست شورا یاد می شود.

دبیری برای کسب موفقیت در این رقابت با اکبرنژاد، قطعا تلاش خواهد کرد تا از انشقاق و تنش احتمالی بین اعضای لیست امید استفاده کرده و نفراتی از آن لیست را با خود همراه کند و البته تلاش جدی برای جلب نظر 4 عضو دیگر شورا را خواهد داشت.

گلایه های ناشی از سهم خواهی

اصلاح طلبان استان بدلیل برخی رفتارهای بعد از انتخابات از سوی منتخبان مورد حمایت خود گلایه دارند و این نارضایتی خود را در جلسات مختلف و همچنین بیانیه اخیر تعداد قابل توجهی از اصلاح طلبان استان خطاب به منتخبان، ابراز داشته اند؛ چرا که آنها نمی خواهند فرصت پیش آمده در شورای پنجم برای جریان خود را از دست بدهند و نیم نگاهی به پست های مدیریتی شهرداری دارند و این موضوع را برخی منتخبان لیست امید و تعدادی از چهره های اصلاح طلب تلویحا در صحبت های خود بعد از انتخابات، به زبان آورده و تاکید بر تغییر در تیم مدیریتی داشتند.

این تنش احتمالی که گویا به مراحل جدی تر رسیده، حتی در انتخاب شهردار آینده نیز می تواند برای اصلاح طلبان ناخوشایند باشد و آنها نتوانند به وحدت نظر در این موضوع برسند؛ موضوعی که دبیری به آن نیز اندیشیده و حتی گزینه محتملی به نام ایرج شهین باهر را برای این منصب در نظر دارد و از سوی دیگر رحیم شهرتی فر یکی از گزینه های مطلوب اصلاح طلبان برای شهرداری تبریز به شمار می رود.

تعدادی از افراد لیست امید که موفق به راهیابی به شورای پنجم نشدند اکنون چشم به هم مسلکان خود در شورا دوخته اند تا خود را به پست های مدیریتی شهرداری برسانند و به این جهت در صدد جلوگیری از هرگونه اختلاف پیش آمده بین خود هستند.

لزوم پیگیری مطالبات مردمی بدور از سیاسی کاری

اما آنچه که مهم به نظر می رسد و متاسفانه در سال های اخیر و در شورای چهارم نادیده گرفته شد؛ عدم تمرکز اعضای شورا به حواشی و سهم خواهی ها و رسیدگی به منافع شهری است تا مردمی که این اعضا را بعنوان وکیل خود برای مدیریت شهری برگزیده اند؛ متضرر نشوند و لزوم نگاه جدی اعضای شورا به مطالبات مردمی بدون توجه به مسائل حاشیه ای را می طلبد.

گفتنی است شکور اکبرنژاد، سعید نیکوخصلت، عبدالله تقی‌پور، فرج محمدقلی‌زاده، سونیا اندیش، محمدباقر بهشتی، کریم صادق‌زاده و غلامحسین مسعودی ریحان 8 منتخب مورد حمایت اصلاح طلبان آذربایجان شرقی در شورای پنجم هستند و اصلاح طلبان آنها را ملزم به رعایت مرامنامه این جریان سیاسی می دانند و 5 عضو دیگر این شورا را شهرام دبیری، فریدون بابایی، محرم محمدزاده، علی آجودان زاده و محمد اشرف نیا تشکیل می دهند.


مطالب مرتبط:

همه احتمالات برای ابقا یا رفتن نجفی از شهرداری تبریز

نجفی احتمال حضورش در دولت دوازدهم را تایید کرد

معادلات جدید دبیری با محوریت شهین باهر


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/MjA4JL
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***