تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گفتگوی ویژه ائل با یک خبرنگار پرونده دار؛

چرخ اقتصاد رسانه های محلی نمی چرخد/ حمایت دستگاه ها و مسوولین منوط به بستن زبان انتقاد رسانه هاست/ حادثه قطار مرگ و کشته شدن زائران تبریزی و معامله برخی نمایندگان استان بر سر خون این عزیزان بدترین خاطره خبرنگاری ام است

رامین نظامی خواه گفت: چرخ اقتصاد رسانه های محلی نمی چرخد و این یعنی خبرنگارانی که بخش اعظمی از تولیدات رسانه ای حاصل تلاش آنها است؛ نه دریافتی متناسب با زحماتش دارند و نه حتی امنیت شغلی دارند.

چرخ اقتصاد رسانه های محلی نمی چرخد/ حمایت دستگاه ها و مسوولین منوط به بستن زبان انتقاد رسانه هاست/ حادثه قطار مرگ و کشته شدن زائران تبریزی و معامله برخی نمایندگان استان بر سر خون این عزیزان بدترین خاطره خبرنگاری ام است

 ائل/ میناسادات حسینی؛

خبرنگاران همواره دنبال بهانه ها هستند برای ارائه گزارشی، یادداشتی، مصاحبه ای و یا گفتگویی، اما یک روز در سال به نام همین خبرنگاران بهانه ای می شود برای نشستن پای درد و دل هایشان، پای تمام دغدغه ها و البته خواسته هایشان.

خبرنگاری؛ عشق است و نه فقط یک حرفه، می توان با خبرنگاری زیست، زنده بود و زندگی کرد، گرهی باز کرد و مشکلی را بیان نمود و اینگونه است که عشق در تار و پود تمام نوشته ها و گزارش ها عیان می شود و همین رسوایی محض عاشقی به نام خبرنگار را فراهم می کند!

به سراغ رامین نظامی خواه رفته ایم، خبرنگاری که در همه زمینه ها بوده و ان شالله هم خواهد بود، پای صحبت های از دل برآمده اش می نشینیم.

ائل/ از خودتتان بفرمایید. هم اکنون در کدام سایت یا روزنامه به عنوان خبرنگار مشغول بکار هستید؟

بنده از سال 89-90 همزمان با دوران دانشجویی وارد حوزه رسانه و خبر شدم که در پایگاه اطلاع رسانی آناج بود که در آن مقطع، فعالیت خود را به تازگی شروع کرده بود. علاقه، فعالیت در نشریات دانش آموزی و دانشجویی، وبلاگ نویسی و فعالیت در تشکل های فرهنگی دانشجویی پیش زمینه آغاز همکاری ام با رسانه ها بود. چند مقطع با عناوین مختلف مشغول همکاری با آناج بودم و از اساتید و دوستان بزرگواری کار یاد گرفتم. رصد اخبار، خبرنگاری در سرویس های فرهنگی و سیاسی، نوشتن یادداشت و انجام مصاحبه های کوتاه و مشروح، سرپرستی تحریریه و نهایتا جانشین سردبیری را در آناج تجربه کردم. سال 93 به عنوان سردبیر در کنار برادر بزرگوارم آقای حسین زاده، مدیر مسئول محترم پایگاه خبری تحلیلی ائل، فعالیت مان را در این رسانه  متمرکز کردیم و الحمدالله در مدت کوتاهی این رسانه توانست جایگاه خوبی را با همت همکاران ترسیم نماید. هفته نامه سیاسی اقتصادی تبریزروز را از اواخر سال 94 در گستره استان منتشر می کنیم که البته مثل اکثر قریب به اتفاق رسانه های استان مشکلات مالی باعث شده منظم منتشر نشود و افت و خیز داشته باشد.

از سال گذشته بر اساس احساس نیازی که برای ادامه تحصیل و بیشتر آموختن در حوزه علاقه و فعالیتم داشتم، وارد دوره کارشناسی ارشد در رشته علوم ارتباطات اجتماعی در دانشگاه صداوسیما تهران شده ام و در کنار تحصیل و فعالیت های پژوهشی حوزه رسانه، مجوز انتشار ماهنامه فرهنگی اجتماعی نوبر با گستره تهران و شمالغرب کشور را دریافت کرده ام که امیدوارم با تامین شرایط مناسب بتوانیم این دو نشریه را منظم تر از گذشته منتشر کنیم. در کنار این طی این سالها همکاری هایی هم به شکل موردی با برخی مجموعه ها و رسانه های دیگر داشته ام و علی رغم کمتر شدن فعالیتم طی مدت اخیر، همچنان دوستان لطف دارند و نوشته هایم در رسانه های مختلف منتشر می شود.

کار رسانه ای دشوار و طاقت فرسا است

ائل/ به اینکه خبرنگاری یکی از سخت ترین مشاغل دنیاست، اعتقاد دارید؟

کار رسانه ای دشوار و طاقت فرسا است. به خصوص رسانه های برخط که برای باقی ماندن در رقابت جذب مخاطب باید سرعت را چاشنی کار اطلاع رسانی کنند و این همت بیشتری برای تشخیص سره از ناسره و رعایت دو اصل صحت و دقت را می طلبد. تعدد رسانه ها و منابع خبری، باعث شده تا خبرنگاران مجبور باشند تا هر روز سوژه های جدید بیابند و تنوع بیشتری به نحوه پردازش محتوای رسانه خود بدهند. انتظارات به حق مردم برای صراحت و افشاگری و ... از سویی و فشارهای برخی مسئولان نقدناپذیر و زودرنج از طرف دیگر، خبرنگار و فعال رسانه ای را تحت فشار می گذارد. اگر نچرخیدن چرخ اقتصاد رسانه ها و تنگناهای معیشتی خبرنگاران را هم کنار این موارد بگذاریم؛ سختی کار رسانه ای و خبرنگاری ملموس تر خواهد بود.

مردم از خبرنگاران می خواهند مشکلاتشان را به گوش مسوولان برسانیم

ائل/ نظرتان در مورد شخصیت اجتماعی خبرنگار؟

مردم ما انصافا هم آگاه و هم صمیمی هستند و برخورد خوبی با خبرنگاران دارند. تجربه شیرینی است که فرد یا جمعی که نمیشناسید در خیابان ببینندتان و بخاطر انعکاس مشکل یا پیگیری انتظاراتشان برخورد گرمی داشته باشند. در کنار این بیشتر مردم وقتی متوجه میشوند که با رسانه ها همکاری داریم؛ می خواهند که حرفشان را به گوش مسئولین برسانیم. شاید آنچه به عنوان مشکل بتوان در این زمینه گفت آشنایی کم مردم با رسانه های برخط در مقایسه با صداوسیما است که باعث می شود کار خبرنگاران این رسانه ها در تهیه مصاحبه های مردمی و گزارش سخت تر شود.

چرخ اقتصاد رسانه های محلی نمی چرخد/ حمایت دستگاه ها و مسوولین منوط به بستن زبان انتقاد رسانه هاست

ائل/ در مورد وضعیت معیشتی و بیمه خبرنگاران بفرمایید.

همانطور که عرض کردم چرخ اقتصاد رسانه های محلی نمی چرخد و این یعنی خبرنگارانی که بخش اعظمی از تولیدات رسانه ای حاصل تلاش آنها است؛ نه دریافتی متناسب با زحماتش دارند و نه حتی امنیت شغلی دارند. دستگاه ها و مسئولین یا حمایت نمی کنند یا حمایت اندک خود را منوط به وابسته شدن و بستن زبان انتقاد رسانه و خبرنگار می کنند. در این شرایط معدود رسانه هایی هستند که توان بیمه کردن خبرنگاران خود را دارند. معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد هم نتوانسته طرح های حمایتی و وعده های اعلام شده خود را اجرا کند که از جمله همان رقم های ناچیز یارانه حق بیمه خبرنگاران و یارانه مطبوعات پرداخت نشده و اگر هم حمایتی صورت بگیرد با رعایت عدالت نیست.

بسیاری از مدیران، رسانه و خبرنگار منتقد را دوست ندارند

ائل/ برخورد مسوولین با خبرنگاران چگونه است؟ سعه صدر دارند یا نه؟

از انصاف به دور است که بگوییم همه مسئولین و مدیران برخورد بدی با خبرنگاران دارند اما این یک واقعیت است که بسیاری از مدیران، رسانه و خبرنگار منتقد را دوست ندارند که برخی کوچکترین نقد را هم تحمل نمی کنند و روشهایی مثل تهدید، تطمیع یا شکایت را برای مواجه پیش می گیرند. متاسفانه نگاه برخی مدیران به رسانه ها، ابزاری برای شهرت طلبی و پله ای برای بالا رفتن است. کارشناسان روابط عمومی ادارات هم در مواردی نمی توانند نقش خود به عنوان تسهیل گر ارتباط رسانه ها با دستگاه ها را ایفا کنند تا ارتباط دوسویه بین مردم و مسئولین در بستر رسانه ها شکل گرفته و هم خدمات دستگاه ها به مردم برجسته شود و هم انتقاد و انتظار مردم به گوش مسئولین برسد.

از جمله خبرنگارهای پرونده دار هستم

ائل/ تا کنون در جایگاه خبرنگار از شما بابت انتشار خبری شکایت شده است؟ اگر  بله، در آخر چه اتفاقی افتاده و چه کسی از شما حمایت کرده است؟

بله. مشکلاتی از این دست برای خبرنگارها عادی شده است متاسفانه. به خصوص خبرنگاران و رسانه هایی که به دنبال پیگیری سوژه های خاص و تاثیرگذاری در جامعه با جریان های رسانه ای هستند، حتما تجربه ی تهدید و تطمیع و شکایت داشته اند. بنده هم از جمله خبرنگارهای پرونده دار هستم(باخنده). البته خوشبختانه هیچ کدام از موارد منتج به محکومیتم نشده است. یکی دو مورد که در مرحله تحقیقات پلیس فتا فیصله یافته. یک مورد هم در مرحله دادرسی حکم برائت و منع تعقیب اعلام شده. در یکی از پرونده ها هم کار تا دادگاه تجدیدنظر پیش رفت که البته در آن پرونده ما در جایگاه مطلع بودیم. جالب است که بگویم برخی مدیران تخلفی می کنند و بعد از رسانه ای شدن موضوع نه تنها عذرخواهی نمی کنند بلکه با اعتماد بنفس کامل از خبرنگار شکایت می کنند. یا حرفی را می زنند و بعد از آن که صحبت شان در رسانه منعکس شد و عواقبی بدنبال داشت؛ شاکی می شوند.

درباره حمایت شدن در برابر شکایت مدیران هم باید بگویم تنها برخی دوستان و همکاران بوده اند که کنارمان ایستاده اند و پشت مان را خالی نکرده اند. البته چند نفر معدود از نمایندگان و مسئولان بودند که حمایت نسبی داشتند اما لازم است معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد سازوکاری برای حمایت حقوقی از خبرنگاران و رسانه ها را ترتیب بدهد و زمینه اجرای قانون مطبوعات را فراهم کند چرا که امروز در شهرستان ها اکثرا خبری از حضور هیئت منصفه در دادگاه پرونده های مربوطه به رسانه ها نیست.

مسوولین فکر می کنند رفتار منطقی در برابر نقد همان شکایت است

ائل/ فکر می کنید مسوولین ما در برابر نقد رفتارهای منطقی از خودشان بروز می دهند، به نوعی جنبه انتقاد دارند؟

متاسفانه برخی مسوولین تصور می کنند رفتار منطقی در برابر نقد همان شکایت است. متاسفنه فرهنگ انتقادپذیری در جامعه ما کمرنگ است. مدیران زیادی شعار نقدپذیری و حتی استقبال از انتقاد می دهند اما وای به روزی که کسی بگوید بالای چشمتان ابرو است. البته اگر بخواهیم یک طرفه به قاضی نرویم باید این را هم بگوییم که ما فعالان رسانه ای باید جانب انصاف را رعایت کنیم و تسلط مان به حقوق و قوانین مربوطه را ارتقا دهیم تا دچار مشکلات کمتری شویم.

حادثه قطار مرگ و کشته شدن زائران تبریزی و معامله برخی نمایندگان استان بر سر خون این عزیزان بدترین خاطره خبرنگاری ام است

ائل/ از خاطرات تلخ و شیرین خبرنگاری برایمان بگویید.

خاطره تلخ خبرنگار انتشار خبر حوادث و مصیبت ها است. شخصا مطلع شدن از چند خبر و تنظیم خبر یا گزارش درباره آنها برایم تلخ و سنگین بودند که میتوانم به حادثه قطار مرگ و کشته شدن زائران تبریزی امام رضا(ع) و معامله برخی نمایندگان استان بر سر خون این عزیزان به بهای بسیار پایین در جریان استیضاح وزیر بود.

خاطره شیرین هم جاهایی بوده که احساس کرده ام انتشار خبر یا مطلبم تاثیر مثبتی داشته و مورد توجه قرار گرفته است.

گذران زندگی با درآمد کار رسانه ای دشوار است

ائل/ می توانید به عنوان شغل روی خبرنگاری حساب باز کنید و با همین حرفه گذران زندگی کنید؟

وقتی به پیشکسوتان عرصه رسانه در تبریز نگاه می کنیم و می بینیم بسیاری از خبرنگاران نسل قبل از ما، ترجیح داده اند شغل دولتی برای خود دست و پا کنند و کار رسانه ای را به عنوان شغل دوم ادامه دهند؛ متوجه می شویم که گذران زندگی با درآمد کار رسانه ای دشوار است. همه تلاش من و بسیاری از دوستان و همکارانم این است که تنگنای اقتصادی عشقمان به کار رسانه ای را به حاشیه نبرد. شخصا دوست ندارم سراغ مشاغل غیرمرتبط به رسانه بروم اما گذشت زمان مشخص خواهد کرد که تا کجا دوام بیاوریم.

سراغ رسانه های معتبر بروید

ائل/ از مردم و مسوولین چه درخواستی دارید؟

درخواستم از مردم عزیز این است که اولا سراغ رسانه های معتبر بروند. متاسفانه شبکه های اجتماعی با همه نکات مثبتی آفتی که داشته ترویج شایعات بوده است که این مستلزم ارتقای سواد رسانه ای اقشار مردم و اعتماد به رسانه های معتبر است. دوما امیدوارم مردم در حد توان خود به رسانه ها کمک کنند. هم با در میان گذاشتن دیدگاه ها و مسائل خود با رسانه ها و هم با کمک به گردش مالی آنها با خرید مطبوعات و نشریات و محصولات رسانه ای-فرهنگی. در شرایطی که بودجه های دولتی کاهش داشته و به سمت دیگری رفته، بخش خصوصی میتواند حامی رسانه ها باشد و البته خود نیز منتفع گردد.

مسئولین هم تنها و تنها اگر به شعارهایی که درباره انتقادپذیری و اهمیت به جایگاه رسانه ها و حمایت از خبرنگاران مستقل می دهند، عمل کنند؛ کافی است و ما انتشاری بیش از این نداریم.

امیدوارم رسانه های ما بتوانند ماموریت خود به عنوان زبان گویای مردم را ایفا کنند و در مسیر کمک به پیشرفت و ارتقای شاخص های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و سیاسی استان و کشور از طریق برجسته کردن نقاط قوت و احصا و اصلاح انحرافات، بیش از پیش موفق باشند.

ائل/ آقای نظامی خواه ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، روزتان مبارک و ان شالله همواره موفق باشید.

من هم از شما ممنونم، به همه خبرنگاران و فعالین عرصه رسانه و خبر نیز فرارسیدن روز خبرنگار را تبریک می گویم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/erS946
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***