تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از مادرانی که به نوزادان دیگران جان هدیه می دهند:

تفاوت تاثیر شیر مادر و شیر خشک در رشد کودکان / آشنایی با بانک شیر تبریز و ضرورت حمایت های دولتی از آن

سال‌ها تحقيقات و بررسی های متخصصان حوزه سلامت نشان داده است كه شيردهی برای مادر و نوزاد، سودمند است و اثر مثبت آن حتی در دوران كودكی هم ديده مي‌شود. شير مادر علاوه بر اينكه از سندروم خطرناك مرگ ناگهانی نوزاد تا حد امكان جلوگيری می كند و باعث تقويت عملكرد ريه‌های نوزاد نيز میشود و از مشكلات تنفسی و تنگی نفس جلوگيری میكند‌.

تفاوت تاثیر شیر مادر و شیر خشک در رشد کودکان /  آشنایی با بانک شیر تبریز و ضرورت حمایت های دولتی از آن

ائل/ پریسا حق پرست

نه ماه انتظار زیبا برای تولد  عضو جدید خانواده، یکی از لحظه های نابی است که هر زوجی منتظر آن هستند، وقتی نوزادی به دنیا می آید، از رفع ابتدایی ترین نیاز های خود عاجز است و این تقدیر الهی است که با قرار دادن شیر در پستان مادر، این نیاز او را رفع کند.

شیر مادر همه مواد مورد نیاز نوزاد را به مقدار مناسب و همراه با مواد ایمنی بخش دارا می باشد و به عنوان غذایی بی نظیر برای تغذیه شیر خواران شناخته شده است.

سال‌ها تحقيقات و بررسی های متخصصان حوزه سلامت نشان داده  كه شيردهی برای مادر و نوزاد، سودمند است و اثر مثبت آن حتی در دوران كودكی هم ديده می شود. شير مادر علاوه بر اينكه از سندروم خطرناك مرگ ناگهانی نوزاد تا حد امكان جلوگيری میكند، باعث تقويت عملكرد ريه‌های نوزاد نيز می شود و از مشكلات تنفسی و تنگی نفس جلوگيری می كند‌ .

نظر دین اسلام در مورد  اهمیت شیر مادر

همانگونه که در دین اسلام نیز توصیه شده، تغذیه کودک با شیر مادر، ضامن سلامتی جسم و روان اوست. شیری که  پستانها در دو سه روز اول پس از زایمان تولید می کنند، آغوز یا ماک یا کلستروم نامیده می شود که غلیظ و زرد رنگ و یا به رنگ روشن و سرشار از مواد ایمنی بخش است و نوزاد را در برابر عفونت ها محافظت می کند به حدی که آنرا اولین واکسن نوزاد می نامند.

از جمله حقوق کودک، تغذیه با شیر مادر است. اسلام نیز این حق را برای کودک محفوظ داشته است و از مادران می خواهد کودکان خود را دو سال تمام شیر دهند.

تحقیقات علمی نیز نشان می دهد که تغییر ترکیبات شیر مادر از هنگام ولادت تا پایان دوران شیردهی با نیازهای غذایی و سلامتی و ایمنی کودک تناسب کامل دارد، از این رو کودکانی که از شیر مادر استفاده می کنند؛ شش برابر دیگر کودکان دیگر شانس زنده ماندن دارند.

خداوند متعال در قرآن کریم در این باره می فرماید: «مادران، فرزندان را دو سال تمام شیر می دهند. این حکم برای کسی است که بخواهد دوران شیر خوارگی را تکمیل کند ... نه مادر حق ضرر زدن به کودک را دارد و نه پدر  ...». (سوره بقره آیه 233 )

خیر و برکت و فایده شیر مادر

در روایات هم به طور گسترده این مسأله مورد اهتمام قرار گرفته است به گونه ای که می توان این روایات را در سه دسته قرار داد:

دسته اول روایاتی است که در آن ها به خیر و برکت و فایده شیر مادر برای نوزاد تصریح شده است، مانند آن که از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که فرموده است: «هیچ شیری برای تغذیه کودک با برکت تر از شیر مادر نیست». (بحارالانوار ج 100 ص 323)

همچنین امیر المؤمنین (ع) تغذیه با شیر مادر را مورد تاکید قرارداده و فرموده است: هیچ شیری برای تغذیه کودک با برکت تر از شیر مادر نیست. (وسائل الشیعه ج 21 ص 452)

جنبه اخلاقی زن شیرده

دسته دوم روایاتی است که به جنبه اخلاقی زن شیرده، اشاره دارد و بیان می کند که شیر مادر برای نوزاد از چنان اهمیّتی بر خوردار است که می تواند طبیعت او را تغییر دهد،از این رو باید در انتخاب زنی که این وظیفه را به عهده می گیرد، احتیاط شود. مانند آن که، امام صادق (ع) از امیرالمؤمنین(ع) نقل می کند که بارها فرموده است همان طورکه با دقّت نظر انتخاب همسر می نمایید هر شخصی را جهت شیر دادن به فرزند خود انتخاب نکنید، زیرا چه بسا شیرخوارگی باعث تغییر طبیعت نوزاد گردد.  ( وسائل الشیعه ج 21 ص 468)

همچنین پیامبر اکرم(ص) می فرماید: مبادا برای شیر دادن به فرزندان خود از زن احمق و کم خرد استفاده کنید، زیرا شیر پایه و اساس رشد و تربیت فرزند است. ( مستدرک الوسائل ج 15 ص 162)

در روایت دیگری نیز می فرماید: از شیر زنان بدکاره و دیوانه برای فرزندانتان پرهیز کنید، زیرا شیر اثر خود را می گذارد.( وسائل الشیعه ج20 ص 15)

اجر و پاداش مادران شیرده

دسته سوم روایاتی است که به اجر و پاداش مادران شیرده، اشاره دارد. به عبارت دیگر، چون شیر مادر برای نوزاد بسیار مفید و پر برکت است، این دسته از روایات مادران را تشویق کرده تا زحمت انجام آن را بر خود بپذیرند و فرزندان خویش را از آن محروم نسازند. مانند آن که اُمّ سلمه می گوید: از پیامبر اکرم (ص)سؤال کردم بسیاری از پاداش ها برای مردان ذکر شده آیا زنان هم از این پاداش ها نصیبی دارند؟ فرمود: آری، هنگامی که زن باردار می شود، بسان روزه دار شب زنده داری است که با جان و مال خود در راه خدا جهاد می کند و هرگاه وضع حمل کند، اجر و پاداشی دارد که کسی از عظمت آن آگاه نیست و هرگاه فرزند خود را شیر دهد، در برابر هر مکیدن نوزاد پاداشی به او دهند که برابر است با آزاد کردن بنده ای از فرزندان اسماعیل و هنگامی که از شیر دادن فرزند خود فارغ شود، فرشته بزرگواری به او گوید: اعمال خود را از سربگیر که خداوند تو را آمرزیده است.(وسائل الشیعه ج 21 ص 451)

عاشقانه های مادرانه

خانم فرهادی، مادر نوزادی که تازه به دنیا آمده در این خصوص می گوید:  همانطور که از بزرگانمان شنیده ایم شیر مادر، قوی ترین و عالی ترین غذا برای شیرخواران و نوزادان است. مادر بودن یعنی احساس تام و تمامی که خدا در دل مادر به وجود آورده که به برکت این احساس پاک، عاشقانه به فرزندش رسیدگی کند.

وی می افزاید: اینکه شیر سفید از بین رگان خونی سر باز می زند تا تغذیه نوزاد تازه به دنیا آمده را تامین کند، یعنی اوج خلاقیت  خلقت خداوند. برخی مادر ها به دلایل مختلف مانع از شیر نوشی فرزندشان می شوند و به جای آن شیر خشک می دهند؛ در حالی که شیر خشک مواد مغذی دارد ولی هیچ چیز جای شیر طبیعی مادر را نمی دهد چرا که شیر مادر دارای ویتامین هایی است که مورد نیاز نوزاد است.

رشد سلامتی جسمی و روحی با شیر مادر

خانم حقیقی نیز در خصوص اهمیت شیر دهی به نوزادان می گوید: من 2 فرزند داردم ولی متاسفانه علی رغم میل باطنیم مجبور شدم یکی از  آنها را با شیر خشک بزرگ کنم، با اینکه شیر خشک  های سرشار از مواد طبیعی و مفید به دخترم دادم ولی اکنون که بچه هایم بزرگ شده اند، فرق تغذیه هایشان را می فهمم، پسرم که شیر مادر خورده از رشد خوب و سلامت بیشتری نسبت به دخترم بهره مند است.

زنده بودن فرزندم را مدیون شیر مادران دیگر هستم

خانم احمد پور  در مورد اهمیت بانک شیر مادر می گوید: اینکه دو سالی می شود که بانک شیر مادر در تبریز راه اندازی شده یک کار بسیار خوبی است، مثلا من بعد از به دنیا آمدن فرزندم، به خاطر بیماری خاصی که داشتم، تشنج کردم و متاسفانه نتوانستم تا دو هفته به بچه ام شیر بدهم ولی با توجه به نیاز  نوزادم، بیمارستان الزهرا از بانک شیر برای فرزندم شیر تهیه کرد، زنده بودن فرزندم را مدیون شیر مادران دیگر هستم .

وی می افزاید: تا قبل اینکه خودم در این وضعیت قرار بگیرم، اهمیت این موضوع را نمی دانستم ولی اکنون  وضعیت فرق می کند، اگر این امکان را داشتم خودم هم شیرم را اهدا می کردم.

شیر مادر نجات بخش نوزادان از خطرات جسمی است

دکتر محمد باقر حسینی استاد دانشگاه علوم پزشکی و فوق تخصص نوزادان در خصوص اهمیت شیر مادر در گفتگو با خبرنگار ائل بیان داشت: بهترین شیر برای هر نوزاد، شیر مادر خود است چرا که شیر مادر متناسب با بدن نوزاد، حاوی ویتامین ها، املاح و مواد معدنی است که این نیاز ها در کودکان متفاوت است.

این فوق تخصص نوزادان با اشاره به لزوم راه اندازی بانک شیر یاد آور شد: بیمارستان الزهرا دارای بزرگترین nicu نوزادان در آذربایجان شرقی است و متاسفانه بیشترین تولد کودک نارس در این بیمارستان اتفاق می افتد.

وی در تشریح این موضوع، گفت: در اصطلاحات پزشکی کودکانی که زیر ۳۸ هفته بارداری متولد می شوند، کودک نارس و یا زودرس نامیده می شوند و گاها مادران این نوزاران به دلیل وضعیت بحرانی خود قادر به شیر دهی نیستند  و تا زمانی که این امکان فراهم گردد با توجه به عدم دسترسی به شیر مادر، مجبور به تغذیه با شیر خشک می شویم ولی با در نظر گرفتن خطرات برای دستگاه گوارش نوزاد، تصمیم بر این شد که بانک شیر مادران در تبریز و بیمارستان الزهرا راه اندازی شود تا در مورد آسیب های ناشی از عدم مصرف شیر مادرتا حدودی جبران و کاهش یابد.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: در گذشته دایه هایی وجود داشتند که می توانستند به فرزندان دیگر شیر دهند اما در دنیای امروز پیدا کردن دایه و درخواست از وی برای شیر دهی به نوزاد در بیمارستان کار بسیار سختی است ولی ما با راه اندازی بانک شیر مادران این امکان را فراهم کردیم.

 سازمان بهداشت جهانی، یونیسف و آکادمی طب کودکان آمریکا توصیه می کنند اگر به هر دلیل نوزاردی از شیر مادر خود محروم است، شیر مادر خود و یا شیر مادران دیگر  و یا شیر اهدایی مادران دیگر که پاستوریزه شده  تغذیه شود.

وی تاکید کرد: تغذیه از شیر مادر برای نوزادان اهمیت بسزایی دارد  به همین خاطر تلاش اولیه ما آماده کردن مادر برای شیردهی است ولی اگر این عمل انجام نشد، با استفاده از شیرهایی که مادران اهدا کرده اند، می توان تغذیه نوزاد را تامین کرد.

دکتر حسینی در پاسخ به سوال ائل در خصوص انتقال بیماری مادران دیگر در اهدای شیر  تاکید کرد: در اهدای شیر با توجه به اینکه همزمان سه نوع آزمایش برای عدم انتقال ویروس های hiv و ویروس های هپاتیت b و c و سفلیس  انجام می گیرد و پس از کسب اطمینان از سالم بودن مادر و ایمن بودن شیر، طی چند مرحله، شیرها پاستوریزه می شود که هیچگونه بیماری و مشکلی از طریق  شیر به نوزاد وارد نشود.

نجات جان یک نوزاد با اهدای شیر

وی افزود: اهدا کنندگان بانک شیر  دو گروه هستند؛ گروه اول مادرانی که در بیمارستان بستری هستند و شیر مضاعف بر فرزند خود را  اهدا می کنند و گروه دوم مادرانی که نوزاد زیر یک سال دارند و با تبلیغات بانک شیر، برای نجات جان یک نوزاد فقط با یک بار حضور در مرکز و انجام آزمایشات، هر زمان که برای مادر مقدور شود شیر خود را در ظرفهای مخصوص یکبار مصرف گیاهی و استریلیزه می دوشند و مسئول جمع آوری بانک اهدای شیر هر روز جمع آوری می کند.

وی در مورد حمایت بانک شیر از سایر بیمارستان ها اذعان داشت:بیمارستانهای خصوصی سطح شهر با توجه به اینکه مادران سالم در این بیمارستان ها بستری می شوند و بیمارستان کودکان و بیمارستان طالقانی، کودکان نارس بیشتری دارند و اگر اهدای شیر زیاد باشد، در صورت نیاز شیر مادر به این بیمارستان ها داده می شود.

بانک شیر، همانند بانک خون عمل می کند

دکتر حسینی تصریح کرد: روزانه ۳,۵ لیتر شیر مادر را می توانیم پاستوریزه کنیم ولی بیش از این میزان، در بیمارستان مصرف می شود، تامین شیر برای بیمارستانهایی که بخش مراقبت های ویژه دارند، فعلا تازمانی که با حمایت های دولتی دستگاه های پاستوریزه ما افزایش  نیابد، مقدور نیست.

وی ادامه داد: بانک شیر، همانند بانک خون عمل می کند؛ افرادی که شیر زیاد دارند و یا شیر مازاد بر نیاز بچه خود دارند می توانند اهدا کننده باشند، شیر های اهدایی در یخجال نگه داری می شود و  در مرحله اول ازمایش باکترولیوژی انجام می شود، اگر شیر سالم باشد در دستگاه پاستوریزه کننده قرار می دهیم و بعد از پاستوریزه شدندوباره آزمایش باکتری انجام می شود و پس از آن  طی آزمایش دیگر اجزای آن مشخص می شود و ذخیره سازی می شود، این شیر را در یخجال ۴۸ الی ۷۲ ساعت و در داخل فریز۳لی ۶ ماه می توان نگه داشت و یا  در بخش ها مصرف می شود.

وی در پایان افزود: افراد واجد شرایطی که می توانند با شیر دهی جان نوزادان را نجات دهند نباید دارای هیچ گونه سابقه خالکوبی، بیماری خاص، مصرف دخانیات باشند.

شروط محرمیت به هیچ عنوان شامل اهدای شیر نمی شود

دکتر حسینی شرایط محرم شدن مادران شیرده را تغذیه مستمر یک نوزاد از مادر خواند و گفت:در تمام رساله های علما  ۷ شرط را برای برادر و خواهر رضایی قرار داده اند که مثلا باید تغذیه مستقیا از مادر باشد، حداقل ۲۴ ساعت مستقیما شیر بدهند و یا  شیردهی ۱۵ مورد پیاپی باشد  و بین آن نباید چیزی دیگری بخورد و شروط محرمیت به هیچ عنوان شامل اهدای شیر نمی شود چرا که شیر از طریق سرنگ و قاشق به نوزاد داده می شود، شیر ها با هم مخلوط و سپس پاستوریزه می شوند و طبق استفتا مصرف این شیر ها بلامانع است.

سخن آخر

عاشقانه ترین لحظه های یک مادر زمانی است که مادر، بچه را در آغوش می گیرد، او را نوازش و از او دل جویی می کند، روح و روان کودک را از عشق و امید به زندگی سرشار می سازد. کودک هنگام خوردن شیر، با شنیدن صدای قلب مادر آرامش می یابد، تغذیه نیز یکی از حیاتی ترین نیاز های نوزاد است که  به عنوان یک حق مسلّم و مهم برای کودک در دین اسلام به رسمیت شناخته شده  و از این رو هم از سوی دین اسلام و هم از حیث منابع پزشکی و علمی، شیر مادر یکی از ملزومات برای ادامه حیات نوزاد است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Mj6E6D
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***