تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

در گفتگوی مشروح ائل با جعفری مطرح شد:

شورایی که با تفکر سیاسی بودجه بنویسد؛ محکوم است / باید آیین نامه ای برای مدیریت شورا نوشته شود / شورای پنجم فردی پاکدست، پاسخگو و صادق را شهردار کند

محمدحسین جعفری، عضو شورای چهارم تبریز در گفتگوی مشروح با ائل پیرامون موضوعات مختلف از جمله تجارب و تلخی و شیرینی ها شورای چهارم و توصیه ها به شورای پنجم صحبت کرده است.

شورایی که با تفکر سیاسی بودجه بنویسد؛ محکوم است / باید آیین نامه ای برای مدیریت شورا نوشته شود / شورای پنجم فردی پاکدست، پاسخگو و صادق را شهردار کند

 ائل / صابر عیسی پور و حق پرست

محمدحسین جعفری، عضو شورای چهارم تبریز که در انتخابات 29 اردیبشهت امسال از راهیابی مجدد به پارلمان محلی بازماند. وی در سال سوم  شورای پرفراز و نشیب  چهارم به نائب رئیسی  رسید و از جمله اعضای موثر این شورا به شمار می رفت. آنچه در ذیل می خوانید گفتگوی مشروح ائل با این عضو شورای چهارم تبریز است که پیرامون موضوعات مختلف از جمله تجارب و تلخی و شیرینی ها شورای چهارم  و توصیه ها به شورای پنجم است.

 در شورای چهارم سلایق متفاوت بود اما شورای سیاسی نبود / شورای چهارم،  توانمند نبود

ائل: کلیت شورای چهارم را چطور دیدید؟

جنس منتخبیبن در شورای چهارم مختلف بود ولی شورای سیاسی نبود؛ با اینکه سلایق متفاوت بود ولی طیف کشی متنوع سیاسی نقش پر رنگی نداشت و اقلیت و اکثریت با تفکرات متفاوت کنار هم بودند و با در نظر گرفتن نکات منفی و مثبت فعالیت می کردند.

یکی از نکات منفی شورای چهارم نبود اتحاد و انسجام تفکر  افراد بود؛ حتی اقلیت ها هم از طیف های مختلفی بودند چرا که همه  با آرمان های مختلفی در این نهاد اجتماعی حضور داشتند؛ برای همین هم  می توان گفت شورای چهارم، شورای توانمندی نبود، طیف بندی اعضای شورا به اقلیت و اکثریت نیز مانع اتحاد اعضای شورا شدو نکته قوت  این است که موجب بروز تغییراتی در بدنه شهرداری شد، از لحاظ کمیت پیشرفت چشم گیری داشتیم ولی از نظر اولویت بندی پروژه ها و کیفیت آنان با مشکل مواجه بودیم.

در امور شهری تفکر سیاسی نقشی ندارد

ائل: تحلیل شما از ترکیب شورای پنجم چگونه است؟

شورای پنجم متشکل از 8 نفر  لیست امید است و یقینا این افراد قبل از اینکه در این لیست باشند، مرامنامه ای نوشته  و امضا کرده اند  و این می تواند منجر به استحکام 8 نفر در تصمیمات و انتخاب شهردار باشند.

در شورای چهارم  اقلیت و اکثریت بر مبنای امتیاز طلبی بود  اما اینبار شاید با تفکر سیاسی باشد که می تواند پاسخگوی نیاز های اجتماعی باشد.

شورا اگر سیاسی شود بزرگترین ضربه به پیشرفت شهر است. افراد در یک خط فکری سیاسی هستند ولی در امور شهری تفکر سیاسی نقشی ندارد و قرار نیست در امور اجتماعی شهر تغییرات سیاسی ایجاد کنند.

البته نگرایی می تواند باشد از جمله اینکه شایسته سالاری  اتفاق نیفتد و مدیران  تغییر و مدیران اصلاح طلب جایگزین شوند و شایسته های مستقل و اصولگرایی را کنار بگذارند و یا به حاشیه بکشند، ما اینگونه نگاه نمی کنیم،آن وقت زشتی سیاسی نمایان می شود.

در بین منتخبین،افراد بسیار قوی و توانمند و با سابقه وجود دارد و اینها را بدون نگاه به تفکر سیاسی آنها می گویم؛ از نماینده مجلس و رییس شورای شهر گرفته تا مدیران سطح بالای شهرداری وافراد هنری حضور دارند دارد  و من شرایط را مثبت می بینم.

شورایی که با تفکر سیاسی بودجه بنویسد و شهردار انتخاب کند؛ محکوم است

تنها نکته مثبت طیف اکثریت شورای پنجم حضور با مرامنامه یکسان است و امیدوارم با اتحاد، برنامه ریزی مناسب و دیدگاه توسعه شهر ، در تمامی امور فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی عمران نقش مثبتی داشته باشند  و بسیار هم مبارک است.

دیدگاه ما به حضور برخی تفکر سیاسی در شورا مبارک است نه اینکه گروه سیاسی تشکیل دهند و بر اساس تفکرات سیاسی بودجه بندی کنند و شهردار انتخاب کنند، این شورا محکوم است.

اختلاف آرا زمانی اتفاق می افتد که جنگ  بر سر دادن  امتیاز باشد

ائل: آیا به نظرتان وجود یک طیف حداکثری منسجم در کنار یک طیف حداقلی، آسیبی به شورا نمی زند؟

وقتی این 8 نفر یک پروژه شهری خوبی را ارایه دهند، 5 نفر اقلیت هم با آنان همراهی خواهد کرد،این کار باید باشد تا شهر با قدرت مدیریت شود. اختلاف آرا زمانی اتفاق می افتد که جنگ  بر سر دادن  امتیاز باشد و این هشت نفر شهرداری از جنس خود انتخاب کند و افراد مد نظر خود را مدیر کنند  و در عزل و نصب ها دخالت کنند؛ در این صورت وضعیت از شورای چهارم بد تر می شود.

اگر گروهی بخواهد همه چیز را به کام قرار دهد؛ طیف مقابل موازنه تعامل را بهم می زند

ائل: تعامل بین اعضا در شورای پنجم را چطور پیش بینی می کنید؟

قابل پیش بینی نیست ولی بایدبه عملکرد آنان نگاه کرد، من قبلا گفته بودم من بیشتر به طیف ارزشی ها می خورم ولی دوست دارم تمامی سلایق در شورا باشند؛ این اتفاق در شورای پنجم رخ داده است و باید با هم کار کنند.

باید در امور شهر همدیگر را همراهی کنند ولی اگر گروهی همه چیز را به نام و به کام خود قرار دهد، فردی برای اعتراض و ساز مخالف می تواند موازنه  تعامل را به هم بریزد.

ائل: آیا با منتخبین شورای پنجم دیدار یا جلسه ای داشتید؟

نه هیچ جلسه ای نداشتیم؛ ما مستقیم پیشنهادات خودمان را  داده ایم که شورای چهارم و پنجم با هم بنشیند و جلسه مشترک داشته باشند تا با شرایط موجود آشنا شود.

ائل: کاهش تعداد اعضای شورای پنجم نسبت به شورای چهارم را چطور ارزیابی می کنید؟

این کاهش مبارک است؛ دموکراسی در کشور ما جوان است و این موضوع خود را در انتخابات، انتخاب کننده ها و انتخاب شونده ها دیده شد.

این کاهش بهتر بود ؛شاید در آینده ارتقای فکری و قوانین انتخابات و روش انتخابات دقیق، اصلاح شوند و جریان های سیاسی شکل پیدا کند و  به برنامه ها توجه کنند نه به مسایل دیگر.

ائل: آیا گزارش عملکرد شفافی از شورای چهارم جهت ارائه به شورای پنجم وجود دارد؟

یکی از ضعف های شورای چهارم این بود که  هیچ مستند سازی قوی انجام نشده، شورا در چارچوب وظایف نمی تواند بگوید به موقع حسابرسی و تفریغ انجام دادم، شورای چهارم  فاقد ساختار قدرتمند اداری  و مدیریتی بود و منحصر به نفر شده بود.مدیریت جلسات را در این چهار سال بلد نبوند؛ باید آیین نامه ای برای مدیریت شورا نوشته شود.

ائل: از تجارب لوایح جنجالی هبه و پیشنهادتان برای اصلالح این قبیل لوایح در شورای پنجم بگویید.

ظلم  علی السویه عین عدالت است.  اگر قرار است هبه کنیم؛ در چهارچون قواعد هبه کنیم چرا که هبه بدون قواره ظلم است. منتخبان شورای پنجم باید از اکنون  آیین نامه ای بنویسند و فکری به حال این موضوع کنند. 

اگر قرار است به عنون نماینده مردم، نیاز های آنها را حل کنیم؛ آن را به طرح بکشیم.شورای چهارم از وقتی بر کرسی شورا نشست، به فکر شورای پنجم بود و تبلیغات می کرد.

ائل: به عنوان عضو شورای چهارم، شاخص ها و معیار ها ی پیشنهادیتان برای شورای پنجم جهت انتخاب رییس شورا و شهردار چیست؟

باید فردی را رییس شورا انتخاب کند که او برای 13 نفر باشد و باید هم از لحاظ مدیریتی و هم به کار گیری تخصص ها دقت کند، رییس شورا وقتی انتخاب شد در شرایطی باشد که از  12 نفر استفاده کند و باید همه را ببیند. 

شهردار  باید به پست خود به عنوان جایگاه خدمت به مردم نگاه کند

اولین پارامتر در انتخاب شهردار، پاکدستی است و فردی که پاسخگوی مردم است و واقعا صادق است و خطای خود را قبول می کند. اهل آمار سازی و دروغگویی نیست و در صحن شورا   دروغ نگوید، با مردم و شورا  رو راست باشد، برای این پست باید به عنوان جایگاه خدمت به مردم نگاه کند.

ورای پنجم شهرداری را انتخاب کند که اعتماد جلب کن باشد. شهرداری به لحاظ سرمایه و در آمد شدیدا به تحلیل رفته ، داشته های قبلی را از دست داه و در آمدش  تحلیل پیدا کرده است و شهردار باید دارای توانمندی های تولید در آمد و سرمایه باشد؛ فردی  که توانایی ادغام و مدیریت را داشته باشد و نظام ارزشیابی و شایسته سالاری را رعایت کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/ATcT1G
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***