تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از روایت سه حرفی که زندگی می بخشد؛

مشارکت انسانی در اهدای قطره های حیات بخش خون / لزوم فرهنگ سازی جهت تغییر نگرش های کاذب / آخرین آمارهای اهدای خون در آذربایجان شرقی

همه روزه در جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کنند. خون یک ماده حیاتی است و وقتی به طور حاد مثلا در یک سانحه مثل تصادف یا سوختگی ها، مقدار زیادی خون از بدن خارج می شود، مدتی طول می کشد تا سیستم های مختلف بدن کمبود آن را جبران کنند و ممکن است در این مدت بدن متحمل عوارض جبران ناپذیری شود، بعلاوه اگر بدن در حال کنترل صدمات دیگری هم باشد.

مشارکت انسانی در اهدای قطره های حیات بخش خون / لزوم فرهنگ سازی جهت تغییر نگرش های کاذب / آخرین آمارهای اهدای خون در آذربایجان شرقی

ائل/ پریسا حق پرست

چندین سال پیش، وقتی کسی حرف از انتقال خون می زد، به عنوان کسی تلقی می شد که ریسک کرده، گذر زمان بسیاری از دیدگاه ها را عوض کرد، اکنون انتقال خون یعنی فداکاری، یعنی جان خود که بزرگترین سرمایه انسان است را به کسی دیگر هدیه می دهد.

به رغم پيشرفت علم و فن آوری، تاكنون بشر از ساخت ماده يا محلولی كه بتواند كمبود ماده حياتی خون را در بدن انسان جبران كند، عاجز مانده است و فقط از طریق انتقال خون به بدن فرد ، این نیاز برطرف می شود.

تلخترین جمله در بد ترین حالت ممکن

" سریعا باید خون تزریق شود" تلخترین جمله ای که در بد ترین حالت ممکن می شود آنرا شنید؛ این را مادری می گوید که بارها و بارها این جمله را از زبان پزشکان بیمارستان شنیده است.

هلیای 9 ساله که بیماری هموفیلی دارد و گاهی  خون راهش را گم می کند و  رگ ها را پاره می کند و به زیر پوست هلیا فرار می کند، خون ریزی هایی که قطع نمی شود و باید فاکتور تزریق شود و گاها خونی که از بدنش می رود؛ باید از طریق انتقال مجدد، به بدن دختر کوچک تزریق شود.

مادر هلیا می گوید: متاسفانه بیماری هموفیلی از من و همسرم به دخترم انتقال پیدا کرده، زمانی که سن کمتری داشت، می توانستیم مواظبت کنیم و در راه رفتن و حرکاتش احتیاط کنیم ولی اکنون این موضوع قابل کنترل نیست، آخرین باری که بازویش به میز تلویزیون خورد، خونریزی زیر جلدی کرد و همزمان با اینکه کم خونی شدید دارد، پزشکان مجبور به انتقال خون شدند.

از درد های نه ساله اش می گوید: کنترل یک بچه نه ساله بسیار سخت است، نمی شود همیشه در یک جا نگه داشت، وقتی مسیرمان به بیمارستان می افتد، استرس و غم را می توانم از چهره اش بخوانم، استرسی که شاید یک هزارم آن در دخترم است و هزار هزار برابرش در من و پدرش.

وی می افزاید: خوشبختانه تا کنون با مشکل نبود خون مواجه نشدیم، هر بار که خون به دخترکم تزریق می شود از خدا و مردم تشکر می کنم که این نعمت الهی را در دسترس ما برای نجات دخترم قرار داده.

اهمیت قطره های حیات بخش

آقای صمدی، نیز یکی از بیمارانی بود که  سالها اهدا کننده بود ولی بر اثر یک اتفاق، خود نیازمند به خون می شود، در این باره  به خبرنگار ائل می گوید: هر سال دو بار  خون اهدا می کردم، برخی از اقوام از خطرات اهدای خون می گفتند ولی چون با پزشک مشاوره کرده بودم، اهدای خون هیچ اثر منفی به بدن نداشت هیچ، مفید هم بود تا اینکه دو سال پیش در یک تصادف در جاده اهر، بشدت زخمی شدم و بعد از اعزام به تبریز،  دو کیسه خون به من تزریق شد.

وی می افزاید: اهمیت این خون هایی که  به رگ می رود را کسی درک می کند که برای یک لحظه هم شده با درهای بسته مواجه شود، اقوامی که مانع اهدای خون من می شدند، اکنون اهدا کننده مستمر هستند .

از اینکه یک قطره خونم یک زندگی را نجات می دهد، احساس خوشی می کنم

آقای شاهدی، یکی از اهدا کنندگان دیگر نیز در گفتگو با خبرنگار ائل می گوید: خوشحالم از اینکه مردمان سرزمینم هنوز هم به رسم انسانیت خون در رگ های خود را هم با هم تقسیم می کنند. من به عنوان اهدا کننده از اینکه یک قطره خونم یک زندگی را نجات می دهد، احساس خوشی می کنم ، لذت دنیا در چیزی جز فداکاری و ایثار نیست.

خانم جمالی نیز می گوید: هیچکس از آینده خبر ندارد، شاید امروز من خون می دهم ولی فردا خودم به یک قطره خون نیاز داشته باشم، اینکه خون در رگ های من نجات بخش جان دیگر است؛ یعنی خداوند به من لطف بزرگی کرده که حداقل با رفع نیاز کسی، آخرت خوبی داشته باشم.

روایت "سه حرفی" که زندگی می بخشد

همه روزه در جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کنند. خون یک ماده حیاتی است و وقتی به طور حاد مثلا در یک سانحه مثل تصادف یا سوختگی ها، مقدار زیادی خون از بدن خارج می شود، مدتی طول می کشد تا سیستم های مختلف بدن کمبود آن را جبران کنند و ممکن است در این مدت بدن متحمل عوارض جبران ناپذیری شود، بعلاوه اگر بدن در حال کنترل صدمات دیگری هم باشد.

از هر چهار نفر یک نفر در طول حیات خود نیاز به تزریق خون یا فرآورده های خونی پیدا می کند، افراد بسیاری هستند که  با داشتن بیماری های خاص،  زندگی آنها وابسته به دریافت خون و فرآورده های خونی است و فقط با دریافت مقدار کمی خون در طول سال می توانند به زندگی خود ادامه بدهند.

دکتر وحید مثمر، مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار ائل با اشاره به وضعیت انتقال خون استان بیان داشت: سازمان انتقال خون، با هدف کلی تامین خون و فرآورده های خونی سالم، جهت رفع نیاز بیماران در استان با دارا بودن چهار مرکز ثابت در حال فعالیت است.

وی همچنین با اشاره به تامین فراورده های خونی برای بیماران تالاسمی و هموفیلی اذعان داشت: دو پایگاه تبریز سهم بسزایی در تخصیص درصد خونگیری استان  را دارد، با در نظر گرفتن رشد جمعیت، نیازمند احداث چند مرکز ویژه است  و باید اقداماتی برای احداث این مراکز صورت گیرد .

اهدای خون، یک مشارکت انسانی است

 دکتر مثمر سهم اهدای خون آقایان را بالاتر از بانوان دانسته و با تاکید بر اهمیت انتقال خون، تصریح کرد: نیاز به خون و فرآورده های آن مختص زمان خاصی نیست و این نیاز همیشه وجود دارد اهدای خون، یک مشارکت انسانی است و برای این عمل نمی توان بهایی تعیین کرد.

مدیرکل انتقال خون استان  خاطر نشان کرد: علاوه بر وظایف ذاتی سازمان در امر خطیر تامین خون سالم، اداره کل انتقال خون آذربایجان شرقی به عنوان قطب آموزش شمالغرب کشور، وظیفه آموزش انتقال خون های استان های مجاور و نیز کادر های بیمارستان ها را در ارتباط با فراورده های خونی بر عهده دارد و با هیئت امنایی شدن این مرکز، در امر جذب و خدمات رفاهی کارکنان، ساماندهی صورت گرفته است.

قبل از خونگیری آزمایش انجام می شود

وی در ادامه گفت: آزمایشات غربالگری در رابطه با بیماری های عفونی در سطح آزمایشگاه های متمرکز  انتقال خون با آخرین روش های استاندارد بین المللی و تمام اتوماتیک صورت می گیرد و همچنین در مصاحبه قبل از اهدا، از انواع بیماری و مصرف قرص پرسش  می شود و در صورت  معافیت، ممانعت صورت می گیرد.

نیاز به خون، همیشگی است

وی در خصوص فرهنگ سازی اهدای خون بیان کرد: نیاز به خون، همیشگی است و تا کنون صدا و سیما در خصوص فرهنگ سازی حمایت  کرده ولی این امر نیاز به فرهنگ سازی بین اقشار مردم دارد.

وی آمار شاخص اهدا مستمر را حدود ۵۳ درصد خواند و گفت: با وجود اینکه بیشترین مصرف کنندگان ما  زنان هستند ولی سهم زنان در اهدای خون  ۲,۸۴ درصد در استان است و افزایش شاخص اهدای خون زنان علاوه برکمک به ارتقای سلامت جامعه و رفع نیاز به خون و فرآورده های خونی می تواند  گامی مهم در راستای توسعه اجتماعی و تغییر نگرش های کاذب در جامعه باشد که این موضوع نیز نیازمند فرهنگ سازی است.

 سخن آخر

گر چه اهدای خون اهدای زندگی نام گرفته است و هنوز هم با تكیه بر باورهای دینی شمار قابل توجهی از شهروندان فارغ از اینكه از این اقدام چشمداشت مادی داشته باشند بی هیچ شائبه ای عصاره جان خود را برای همنوعان و دوستان و آشنایان هدیه می دهند، باید به شکرانه نعمت سلامتی خود بار دیگر حس نوعدوستی و ایثار را مكمل عمل خود سازیم، دست در دست هم دهیم و با حضور مستمر در امر اهدای خون سالم برای فردایی امیدوار و جامعه ای سالم  اهتمام ورزیم و زندگی را از این عزیزان دریغ نکنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/MHiXpt
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***