تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

در گفتگوی تفصیلی ائل با امیرحقیان مطرح شد:

منشا اقلیت و اکثریت شورای چهارم جلسه شام شوم بود / دلایل و جزئیات طرح استیضاح نجفی / فسادهای شورا از دامن دفتر مشاوران برخاست

امیر حقیان، عضو مطالبه گر شورای چهارم شهر تبریز و نامزد پنجمین دوره انتخابات شورای شهر که همواره بر ضعف نظارت در شورا تاکید داشت؛ در گفتگوی مشروح با ائل، از مشکلات شورای چهارم و کم و کاستی هایی نظارتی سخن به میان آورده است.

منشا اقلیت و اکثریت شورای چهارم جلسه شام شوم بود / دلایل و جزئیات طرح استیضاح نجفی / فسادهای شورا از دامن دفتر مشاوران برخاست

ائل/ صابر عیسی پور و حق پرست

داود امیر حقیان، عضو مطالبه گر شورای چهارم شهر تبریز و نامزد پنجمین دوره انتخابات شورای شهر که همواره بر ضعف نظارت در شورا تاکید داشت؛ در گفتگوی مشروح با ائل،  از مشکلات شورای چهارم و کم و کاستی هایی نظارتی سخن به میان آورد که مشروح آن بشرح ذیل می باشد:

ائل:در ابتدا معرفی اجمالی از خودتان داشته باشید. 

داود امیر حقیان عضو کنونی شورای شهر تبریز که دوره های ابتدایی و متوسطه و دانشگاهی را در تبریز تحصیل نموده ام  و در حین تحصیل، در رشته ورزشی هندبال به عنوان قهرمان در رده های جوانان و بزرگسالان  معرفی شدم  و مفتخرم که در اردو های تیم ملی شرکت کرده ام.

در زمان جنگ نیز با حضور در جبهه های حق علیه باطل، به امر ولایت فقیه اطاعت کردم و در عملیات یا مهدی به درجه رفیع جانبازی نائل آمدم.تحصیلات آکادمیک را در دانشگاه صنعتی ارومیه در  رشته صنایع به پایان رسانده ام.

در نهاد های انقلابی فعالیت هایی داشتم  و 33 سال در آموزش و پرورش خدمت کرده ام و به عنوان مربی پرورشی، مدیر مدرسه، معاون اداری و آموزشی، معاون فرماندار بخش مرکزی آذرشهر، رییس آموزش و پرورش، مدیر عامل شرکت توسعه عمران آذربایجان، فرماندار ورزقان، رییس آموزش و پرورش و شهردار منطقه 7 تبریز و رییس هیات هندبال آذربایجان شرقی مشغول فعالیت بوده ام.

ائل: دلیل اینکه وارد شورای سوم شدید؛ چه بود؛ آیا حمایت هایی از سوی برخی طیف ها نیز داشتید؟

قبلا از ورود به شورا شهردار منطقه 7 بودم که در امور تصمیم گیری  و شوراها ناظر بودم که در این اوصاف تصمیماتی در شهر گرفته می شد و محدودیت های شورا را می دیدم که مغایرتی در خدمات رسانی دارد و علاقه درونی به ورود به شورا داشتم  که با اصرار و تردد بیش از حد دوستان و احاد عمومی مردم، تصمیم به حضور در انتخابات گرفتم و انتخاب شدم.

ائل: از قشر های دیگر و افراد حاضر در شورا ترغیبی به حضور شما بود؟

از طرف اعضای شورا تشویق و دعوتی صورت نگرفت ولی بعد از ثبت نام به شورا، با تعدادی از اعضا صحبت ها و تعاملاتی صورت گرفت.

ائل: در شورای اول و دوم چه نواقصی حس کردید که حضور خودتان را برای حل آنها مفید دانستید؟

در تعرفه عوارض محلی در کمیسیون های ماده صد، یک تا سه برابر بود و برای برخی تخلفات در کمیسیون توافقات دست ها باز بود و بعضا  لوایحی مغایر با زیبایی شهر تصویب می کردند و دلال بازی ها و انحرافات در شورای دوم و سوم رایج بود که حضورم را مفید دانستم.

شام شوم اقلیت و اکثریت را رایج کرد

ائل:بعد از روی کار آمدن شورای چهارم، چطور شد که دبیری دوباره رییس شورا انتخاب شدند؟

به زعم بنده بعد از انتخابات شورا، فردی از مدیران تصمیم گیری سطح کلان کشوری 13 نفر از اعضای شورا را به شام شوم دعوت کرده بود که از بین 13 نفر 11 نفر در این میهمانی حضور پیدا کردند و جمع اکثریت و اقلیت از آن شب رایج شد که در این شام شوم، مقرر شده بود که دبیری، رییس شورا شود.

ائل: گزینه های شهردار چگونه مطرح شدند و طیف بندی در انتخاب شهردار چقدر تاثیر داشت؟

در جمع به اصطلاح اقلیت، گزینه های برای شهردار بودن مد نظر بود که باید فرد امتیازاتی همچون پاکدستی، کاردانی، متخصص و مسلط بودن به امورات شهرداری دارا بود که چه بهتر این فرد از کادر شهرداری باشد و در انقلاب نیز هزینه هایی داده باشد و دارای تحصیلات آکادمیک باشد، با این معیار ها فردی را انتخاب کردیم  ولی اکثریت، شهردار کنونی را مطرح و انتخاب کردند در حالی که شهردار، فردی برکنار شده از منطقه آزاد ارس بود ولی با تعاملات و توافقات، به عنوان شهردار انتخاب شد.

ائل: آیا موضوع شهردار شدن آقای محسن هاشمی هم مطرح بود؟

دبیری  به اتفاق چند نفر از اعضای شورا به تهران رفته بودند ولی آقای هاشمی این پیشنهاد را قبول نکرده بود که تبریز در شان شهردار شدن وی نیست.

ائل: تعاملات در سال سوم شورا  بین اقلیت و اکثریت چگونه صورت گرفت؟

در سال اول و دوم شورا، رییس شورا از افرادی نام می برد که به عنوان زیاده خواه یاد می شدند و می گفت که باید جلوی آنها گرفته شود  و دست آنان را کوتاه کنیم و ما نیز به خاطر اینکه وی  به این افراد باج می دهد، اعتراض داشتیم و با تفکر تعاملی آقای باغبان را نماینده اقلیت کردیم  و مقرر شد که از 5 نفر هیأت رییسه، 3 نفر از افراد اقلیت باشد و دو نفر از اکثریت ، که دست زیاده خواه ها هم کوتاه شود ولی در وقت موعد، آقای دبیری دو جایگاه اصلی(رییس و سخنگوی شورا) را برای خود برداشت و بی توجه به تعامل و قول کوتاه کردن دست زیاده خواه ها، کمیسیون ها را به 8 کمیسیون افزایش داد که و حتی در طول این مدت یک جلسه 21 نفره تشکیل نشد و علیرغم همه پیشنهادات برا نظارت توجهی نکردند و در این چند سال هیچ مصوبه و طرحی به کمیسیون ها ارجاع ندادند.

ائل: علت اینکه خانم آهور و آقای اسوتچی در تعاملات وارد نشدند چه بود؟

این دو عضو شورا در هیچ یک از جلسات دعوت نمی شدند و شاید هم خودشان علاقه نداشتند ولی اعلان بی طرفی کرده بودند.

ائل: شورای چهارم حاشیه ساز ترین شورا بود، نظر شما چیست؟

علی رغم ظرفیت های بالای شورای چهارم، شورایی ناکار آمد بود، تک تک اعضا افراد قوی و با سواد بودند ولی متاسفانه منیت ها و توجه به شخص ها به جای صحبت ها و شکاف بین  اکثریت و اقلیت؛ موجب شد حاشیه هایی در شورا به وجود بیاید و همچنان هم ادامه داشته باشد.

دبیری هیچ وقت اجازه نظارت به کسی نمی داد

ائل: مقوله نظارت در شورای چهارم چگونه بود؟

رییس شورا اجازه به  نظارت نمی داد و با ظاهر فریبانه در جمع می گفت که همه حق دارند نظارت کنند ما برای  اینکه ثابت کنیم که رییس شورا اجازه نمی دهد، سه نفر از اعضای شورا به یکی از سازمان ها برای نظارت رفتیم موارد تخلف را هم پیدا کردیم ولی تا کنون اجازه ارائه در صحن شورا را نداده است.

رییس شورا برای ارایه گزارش نظارت گفتند که باید در پیش از دستور مطرح گردد ولی تاکنون نوبت سخنرانی پیش از دستور به من نرسیده و یقینا در پس این موضوع منافعی وجود دارد که رییس شورا اجازه نمی دهد.

کارمندان شهرداری را  تحت فشار  قرار می دادند که چرا در امر نظارت همکاری می کنند

حتی در راستای این نظارت، شهردار کارمندان مجموعه را تحت فشار  قرار داده بود که چرا اطلاعات در اختیار ما گذاشته بودند این در حالی است که شهردار در شورا می گوید هر کس به هر چیزی که بخواهد می تواند دسترسی پیدا کند و هر چه بخواهد می دهیم ولی هنوز بعد از دو سال آقای شهردار جواب سوال های من را نداده؛ ما شهرداری کامل دروغگو داریم.

دلایل و جزئیات طرح استیضاح نجفی

ائل: موضوع استیضاح شهردار چگونه مطرح شد؟

شهردار موظف است سوالات را پاسخ دهد وقتی به سوالات جواب های قانع کننده ای نداد، طرح استیضاح صورت می گیرد،  شهردار در پاسخ سوالات من جواب های بی ربطی داد و من طرح استیضاح شهردار را به امضای 5 نفر رساندم ولی متاسفانه بقیه اعضا امضا نکردند و اکثریت با اینکه تخلفات شهردار را می دیدند ولی استیضاح را امضا نکردند و همه مشکلات به قوت خود باقی ماند.

ائل: آیا دلیل منطقی برای عدم امضای طرح استیضاح داشتند؟

دوستان گفتند سوالات ضعیف بود ولی تخلف  5970 میلیون تومان شهردار کجایش ضعیف است؟ ما می خواستیم بدانیم سفر های خارجی مدیران چطور بود هدف چه بود برای چه و چه زمانی رفته بودند؟کجایش ضعیف است و یا سوالات دیگر در خصوص اینکه چرا  قبل تصویب چارت شهرداری، سمت های معاونت و مدیر کل داده شده، اینها دخل و تصرف در امور بیت المال است؛ نه قوه قضاییه و نه مسوولین و شورا رسیدگی کردن وظیفه ما استیضاح بود ولی متاسفانه امضا جمع نشد.

دستگیری اعضای شورا هرس شورایی بود   

ائل: پشت پرده دفتر مشاوران چه بود؟

رییس شورای چهارم مستقیما دفتر مشاورا را راه اندازی کرد، وی می توانند مشاوره بدهند ولی نمی تواند با نام شورا چنین  کاری کند ولی متاسفانه رییس شورا این خلاف را انجام داد و اسف بار تر اینکه کسی برای این تخلف وی پیگیری  نکرد و حتی برای انتخابات به وی صلاحیت هم دادند و صلاحیت ها را هم زیر سوال بردند.

با اینکه ظاهرا این دفتر جمع آوری شده ولی همچنان لابی گری ها ادامه دارد؛ متاسفانه هر گونه فساد از دامن دفتر مشاوران برخاست، بر اساس اقرار افراد دستگیر شده، رییس شورا و شهردار در این جلسات حضور داشتند و عزل و انتصاباتی در این دفتر صورت می گرفت ولی کسی پیگیر نشد.

تصاحلی که در ارابطه اتفاق افتاد، هرس شورایی بود که باعث تقویت ریشه و تنه درخت می شود که تنه و ریشه تخلفات در شهردار و رییس شورا و پسر شهردار بود  که متاسفانه اعضای شورا به عنوان قربانی دستگیر شدند ولی هنوز تنه و ریشه فساد باقی هستند.

ائل: قضیه وام های 50 میلیونی که مدیران شهرداری و برخی از اعضا گرفتند، چه بود؟

این وام ها برای کارمندان شهرداری بود و هر کس گرفته، شرعا و عرفا و قانونا خلاف است و متاسفانه با اینگونه تخلفات آشکار، باز هم به اینها صلاحیت داده شده است، مشخص است هدفمند پیش می روند. در سال گذشته نامه ای  مبنی بر اینکه لیست اعضای شورایی که وام چهار درصدی گرفتند را اعلام کنید ولی لیست را ندادند.

Image title

هزینه صرف شده برای ماشین سازی بیش از بودجه ورزشی شهرداری بود

ائل: یکی از لوایح پر سر و صدای شهرداری لایحه مالکیت تیم ماشین سازی بود.این لایحه را چگونه ارزیابی می کنید؟

شهردار، فرد دهن بینی است که به گفته چند نفر از اعضای شورا  این سرمایه گذاری را کرد.تیم ماشین سازی، مختص کارخانه ماشین سازی بود  که این مجموعه 7 سال پیش اعلام کرد که من تیم داری نمی کنم و باشگاه ماشین سازی را منحل کرد، در این میان رییس شورای شهر تبریز این باشگاه را خرید ولی به خاطر هزینه نقل و انتقالات به هیات فوتبال، این هزینه را تقبل نمی کند که در این بین اختلافی بین مسوول فدارسیون و مسوول ماشین سازی ایجاد می شود و مربی این تیم بدهی های کلانی  بالا می آورد و این تیم با سو استفاده از موقعیت، بدهی های سرمربی قبلی را هم به لیست بیت المال اضافه می کند و حتی ریزترین هزینه را از شهرداری می گرفتند.بودجه ورزشی شهرداری 16 میلیار تومان است ولی بر اساس شنیده ها 17 میلیارد آن فقط به ماشین سازی داده شده است یک میلیاد اضافه هم هزینه شد ولی چون اکثریت از تخلف حمایت می کنند در نتیجه به حرف ما توجهی نمی شود.

تعیین بودجه برای مناطق غیرقانونی 11 و 12

ائل: بودجه سال 96 چرا در پشت درهای بسته تصویب شد؟

بودجه 96 در ظاهر در شورا مورد بررسی قرار گرفت اما فله ای تصویب شد و یکی از نقص های آن  این بود که  ما منطقه 11 و 12 نداریم ولی در بودجه به این دو منطقه بودجه معین کرده بودند.وزارت کشور چارت سازمانی برای بودجه ابلاغ کرده بود ولی بودجه را خارج از چارت مورد بررسی قرار دادند، بودجه 96 واقعی و اسمی نبود و تفریغ بودجه اتفاق نیفتاده بود و حسابرسی به ما داده نشد.

مبارزه با فساد و برگرداندن آبروی از دست رفته شورا از دغدغه های من است

ائل: برای شورای پنجم چه برنامه هایی دارید؟

بزرگترین مشکل ما در شورای چهارم، عدم وحدت در بین اعضا بود و قصد دارم وحدت را ایجاد کنیم.مباره با تفکرات حاکم بر مدیریت شورا و شهرداری که به زعم بنده تفکرات لیبرالیستی سرمایه  داری و اشرافی گری است را، بهبود میبخشم و قدرت های نفسانی حاکم  بر شهرداری و شورا را تصحیح می کنم.

مبارزه  با فساد شورا، برگرداندن آبروی از دست رفته شورا، نظارت دقیق بر امورات شهری و شهرداری از برنامه های دور بعدی من است و همه اینها در قالب ایجاد تیمی که شاخص های  پاکدستی، تعهد و کاربلدی انجام خواهد شد.

ائل: در کدام یک از ائتلاف ها  حضور خواهید داشت؟

از چند جا دعوت به عمل آمده ولی فقط در ائتلاف "نه به فساد" میثاق نامه ای امضا کردم.

ائل: هزینه تبلیغاتتان در شورای چهارم چقدر بود؟

حدود 30 میلیون ولی این دوره قطعا بیشتر نخواهد بود و نهایت هزینه  تبلیغات این دوره حدود 10 میلیون است که این هم اضافه است.

کارهای عوامفریبانه دم انتخاباتی شهردار گرهی از کار مردم باز نمی کند

ائل: فضای رقابتی شورای پنجم را چگونه می بینید؟

با توجه به ورود شهردار و  شهرداران مناطق در زمینه های عوام فریبی، واقعا مردم باید تمییز دهد و بدانند که این کارهای دم انتخاباتی گره از کار آنان باز نمی کند، کاندیدا به جای سفارش آسفالت ریزی، از برنامه های آتی خود حرف بزنند، به شهرداران مناطق از طرف شهردار سفارش داده شده، یکی از شهرداران در یکی از مناطق 33 بار عوض شده و این یعنی شهرداری بدون ثبات و در این اواخر انتصاباتی کاملا هدفمند انجام داده است.

من از مدیران و مسوولین شهر تبریز به خاطر برخورد با تخلفشان متاسفم در این کلانشر فقط یک مسوول به امور رسیدگی می کند و این مسوول بزرگوار نیز تحت فشار است.

کسانی که شهردار از آنها حمایت می کند؛ افرادی هستند که روی تخلفات  شهردار سرپوش گذاشتند

ائل: در پایان هر نکته ای دارید بفرمایید.

امیدوارم مسوولین استانی به این موضوع نگاه جانبدارانه ای نداشته باشند و مردم هم  در انتخاب هایشان دقت کنند تا افرادی که در شورا با تفکرات لیبرالیسیتی یا عکس در شورا حضور پیدا کردند؛ به صلاحیت ها توجه نکنند و خود تنبیه کنند و افرادی که به نفع شهر کاری نمی کنند و با پول و عکس و عوام فریبی در جایگاه مقدس شورا قرار می گیرند؛ مردم باید بداند شهردار و اعضای شورایی که شهردار از آنها حمایت می کند همان افرادی هستند که روی تخلفات  شهردار سرپوش می گذارند و از بیت المال سو استفاده می کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/ZiZleA
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***