تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ائل گزارش می دهد؛

وقتی تب زیبایی هویت زن و مرد ایرانی را زیر سوال می برد/«تاتو» راهی برای اثبات مرد بودن!

این روزها تب زیبایی آنقدر در جامعه اوج گرفته که نه تنها زنان و دختران، بلکه پسران و مردان هم برای دست یابی به رویای زیبایی خطرات بسیاری را به جان می‌خرند بی‌توجهی به عوارض در کمین، کارهایی می کنند که هویت زن و مرد ایرانی متمدن را زیر سوال میبرند.

وقتی تب زیبایی هویت زن و مرد ایرانی را زیر سوال می برد/«تاتو» راهی برای اثبات مرد بودن!

ائل/پریسا حق پرست؛

ما ایرانی ها، ادمهای ساده ای بودیم، از همان قدیم الایام که وقت ازدواج می رسید،  پدرهایمان پسر را تایید می کردند؛ ملاک، اخلاق و ایمان و غیرت بود،  دیگر لازم نبود چهره پسر یا دختر از هفت خوان بگذرد و با قیاس چهره های دیگر، ازدواج صورت نگیرد و بعد از عقد هر چه بود، می بایست مورد قبول بود، شاید اسمش را بگذارند تهجر ولی این روزها حلقه گمشده ما، چهره هایی است که پشت نقاب های آرایشی پنهان شده اند و سادگی جای خود را با صداقت و غیرت عوض کرده.

وقتی تب زیبایی هویت زن و مرد ایرانی را زیر سوال می برد

این روزها تب زیبایی آنقدر در جامعه اوج گرفته که نه تنها زنان و دختران، بلکه پسران و مردان هم برای دست یابی به رویای زیبایی خطرات بسیاری را به جان می‌خرند بی‌توجهی به عوارض در کمین، کارهایی می کنند که هویت زن و مرد ایرانی متمدن را زیر سوال میبرند.

"تاتو" ملاک مرد بودن

"تاتو" این روزها پر آوازه ترین کلمه ای است که به عنوان یکی از ملاک های زیبایی و جنتل من بودن مردها به کار می رود و هر پسری می خواهد مرد بودن خود را به اثبات برساند حتما تاتویی با همه عوارض و درد را به جان می خرد و عکسش را در فضای مجازی به اشتراک می گذارد تا لیلی رویا هایش، مجنون جسور را بشناسد.


تاتو هایی که هزاران بیماری به همراه دارند

از سالها قبل، تاتوی ابرو در میان خانم ها رایج بود ولی در طی یک سال گذشته، کار فقط به تاتو های زیبایی صورت که هر چند سطحی باشند خطرناک هستند، ختم نمی شود، تاتو روی بدن، ترسیم شکل و نوشتن جملات به حدی رواج پیدا کرده است که در آرایشگاه های زنانه و مردانه ای  در سطح شهر تبریز که به راحتی انجام تاتو را قبول می کنند  در حالی که این مراکز حتی ابتدایی ترین بهداشت شخصی را نیز رعایت نمی کنند و هزاران بیماری را به مشتری انتقال می دهند.

ما ضامن سلامتی کسی نیستیم

برای تکمیل گزارش به عنوان مشتری با چند آرایشگاه  تماس گرفتیم، شاید از ترس اماکن و نیروی انتظامی پشت تلفن قضیه را انکار کردند ولی وقتی از طرف واسطه ای ، خود را معرفی کردیم، حاضر به مصاحبه تلفنی شد.

علی یکی از تاتو کننده های پر آوازه تبریز در مصاحبه با خبرنگار ائل می گوید: من 5 سال است که خالکوبی  و تاتو می کنم، وقتی در ترکیه دانشجو بودم از یکی از هم دوره هایم یاد گرفتم و بعد از آمدن به تبریز، به صورت موردی پیش می آمد، شاید ماهی یک نفر آن هم از دوستان معرفی می کردند ولی دو سالی می شود که هر روز مشتری دارم، حداقل قیمت هایمان 300 است.

در مورد بهداشت کارش می پرسم که می گوید: ما ضامن سلامتی کسی نیستیم، با اینکه سوزن را عوض می کنیم ولی وقتی کسی جانش را به هر قیمتی در اختیار ما می گذارد ما فقط مسئول خوب در آمدن تاتو هستیم.

بیشترین مشتریان "تاتو" دانش آموزانند

از جنس مشتریانش می پرسم که می گوید: اکثرا رنج سنی 18 تا 30 سال مشتری ما هستند، اوایل از تیپ و حرف زدن های مشتریانمان می شد فهمید که از طبقه مرفه  هستند ولی الان حتی بچه مدرسه های هم  مراجعه می کند، شاید بیشتر از نیمی از مشتریان دختران دانش آموز هستند.

در ادامه می گوید: بیشتریم تاتو ها خالکوبی روی بازو است ولی این روزها درخواست  خالکوبی (شکل  و حروف مشترک و مکمل) دختر و پسر ها روی دستشان بیشتر شده و با وجود درد و خونریزی و عوارض، به خاطر اثبات عشق دست به چنین کاری می زنند.


وقتی جامعه تمام مشکلات  را یدک میکشد

علاقه زیادی به مصاحبه طولانی ندارد و در آخر می گوید" این مشکل من نیست که تاتو می کنم، مشکل جامعه ای است که زیبایی از اولویت های اول عشق و زندگی و ازدواج کار است"


چرا وقتی زمان مداخله گذشته است شعار میدهیم

 مصاحبه  مختصری بود، انقدر مختصر که آدمی را به فکر کردن در مورد آخرین جمله اش وا میداشت، در این مورد باید ابعاد مختلفی را در نظر داشت، مینا، دانشجوی 23 ساله در این خصوص می گوید: اینکه بارها شنیده این تاتو خوب نیست عوارض دارد ولی تاتو هایی که برای چشم و ابرو استفاده می شود به مراتب بدتر و پر عوارض تر از خالکوبی های روی بدن است ولی چرا وقتی مورد هایی مثل خالکوبی، مدل موهای خاص رواج پیدا می کند جلوی آنها گرفته نمی شود، چرا وقتی زمان مداخله گذشته است، شعار می دهیم؟


کسانی که خالکوبی دارند، از درجه یک های مدرسه اند

یاسر، 19 ساله که دانش آموز پیش دانشگاهی است در این  درباره می گوید: اکثر دوستان من در مدرسه خالکوبی دارند و این را به عنوان افتخار دارند و شاید بتوان گفت کسانی که خالکوبی دارند، از درجه یک های مدرسه اند.

دستش را باز می کند و خاکوبی اش را نشان می دهد و می گوید: به خاطر اینکه هر روز در این مورد با مادرم بحث می کردم و کل ارزویم این بود که خالکوبی داشته باشم و بلاخره با تهدید و پرخاش در خانه، حرفم را به کرسی نشاندم.


چهره هایی که به خاطر زیبایی با قیمت پایین، خراب می شود

مرضیه ، خانم آرایشگری که چندین سال است به عنوان تاتو کننده آرایشگاه زنامه کار می کند می گوید: اکثر خانمها برای تاتو ابرو و خط چشم مراجعه می کنند، در حالی که هر دوی اینها خطرناک است و بیشتر مراجعه کنندگان خانم های کم سن هستند که زیباییشان را به دست ارایشگر های نابلد تنها به خاطر پایین بودن قیمت می سپارند.


تاتو یا چرخ خیاطی!!

تاتو در حقیقت نشانه یا طرحی دائمی است که با کاشتن رنگدانه‌ها داخل پوست به‌وجود می‌آید. در این روش سوزن یک میلی‌متری داخل پوست می‌شود. یک سوزن به سر یک ابزار دستی که با برق کار می‌کند، متصل می‌شود و با سرعت زیاد پوست را سوراخ‌سوراخ می‌کند و رنگ را داخل پوست تزریق می‌کند، تقریبا مثل کاری که سوزن چرخ خیاطی انجام می‌دهد و این تاتو ها به حدی با سرعت در حال رشد در میان جوانان است که بدون توجه به عوارض بعدی و انتقال بیماری ها، از نان شب هم واجب می شود.

سخن آخر

این روزها تاتو در شرایط غیراستاندارد و استفاده از سوزن‌های غیراستریل و غیر بهداشتی به عنوان یکی از راه‌های انتقال ایدز، کزاز و هپاتیت شناخته شده است، در چنین شرایطی پرهیز از انجام کارهای غیرضروری برای زیباتر شدن مانند تاتو می‌تواند از ابتلای افراد به بیماری‌های خاص و خطرناک جلوگیری کند. اما متاسفانه کمتر فردی به این موضوع توجه می‌کند و به خیال اینکه این موارد صرفا یک هشدار یا بزرگنمایی است جسم خود را به دست هر فردی می‌سپارند تا سلامتیشان را به تاراج ببرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***