تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

اعتراف مقامات ترکیه:

حجم تجارت ترکیه با اسرائیل پیش از آشتی دو برابر شده بود

یکی از مقامات وزارت امور خارجه ترکیه اعتراف کرد پیش از روند عادی سازی با اسرائیل حجم تجارت دو طرف از ۲.۵ میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار رسید که خود نشان دهنده نیاز دو طرف به یکدیگر است.

حجم تجارت ترکیه با اسرائیل پیش از آشتی دو برابر شده بود

به گزارش ائل ، یکی از مقامات وزارت امور خارجه ترکیه در گفتگو با جمعی از خبرنگاران به ارائه اطلاعاتى در خصوص روابط ترکیه با اسرائیل، عادی سازی آن و آغاز روند جدیدى در اين زمينه پرداخت.

مشروح سخنان اين مقام وزارت خارجه تركيه در ادامه مى آيد:

«با عادی سازی روابط میان ترکیه و اسرائیل ديدارهاى سیاسی ظرف مدت یک ماه و در تاریخ توافقی به ریاست مشاوران وزارت امور خارجه دو کشور انجام خواهد شد.»

«روابط طرفین پس از روند عادی سازی و در پی گذر از یک مرحله مشخص وارد دوره ای جدید و پیوسته شده است. هرچند که روابط دو کشور بعد از پرونده «ماوی مرمره» از لحاظ سیاسی و نظامی قطع شد اما در بعد فرهنگی، گردشگری، تجاری و ورزشی ادامه داشت.»

«پیش از روند عادی سازی نیز حجم تجارت دو کشور از 2.5 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار رسید که خود نشان دهنده نیاز دو کشور به یکدیگر است. همکاری های دو کشور که در دوره های پیشین در حوزه دفاعی و نظامی صورت گرفته در آینده نیز حتما در دستور کار قرار خواهد گرفت.»

«برای آن دسته از بخش هایی که خواستار فعالیت مشترک هستند مذاکراتی متقابل در تاریخی مناسب صورت خواهد گرفت که از جمله آنها می توان به برنامه های بازدیدی وزرا اشاره کرد. این گونه برنامه ها منوط به موافقت طرفین است. باید به توسعه روابط در حوزه اقتصاد، گردشگری و انرژی که پیشرفت در آن سریع تر صورت می گیرد و بخش هایی که انتظار ارتقای آنها به سطوح بالاتر وجود دارد شتاب بیشتری ببخشیم و دیدارهای متقابل در این خصوص برنامه ریزی کنیم. تصور ما بر این است که به محض مساعد بودن برنامه وزیر محترم امور خارجه کشور این موضوع را در دستور کار قرار خواهد داد.»

گفتنی است در تاریخ جمهوریت ترکیه بسیاری از دولت‌ها با ماهیت راست‌گرا و چپ‌گرا، نظامی و غیرنظامی با رأی مردم و یا با کودتا بر سرکار آمدند، اما هیچ ‌کدام به اندازه دولت اردوغان به رژیم اسرائیل خدمت نکرده است.

با توافق و آشتی ترکیه و اسرائیل، ترکیه اشغال و محاصره غزه توسط اسرائیل را به رسیمت شناخته است. ترکیه می‌گوید که با این توافق حق کمک کردن به غزه را پیدا کرده، اما در حقیقت این حق قبلاً هم وجود داشت و حتی این حق فقط برای ترکیه هم نبود، بسیاری از کشورها کمک‌های بشردوستانه به فلسطین انجام می‌دهند. اصولاً فلسطین با کمک‌های بشردوستانه‌ دیگر کشورها به حیات خود ادامه می‌دهد. یعنی در توافق ترکیه با اسرائیل امتیاز جدیدی برای فلسطین ایجاد نشده است.

نتیجه این شد که محاصره و اشغال غزه توسط اسرائیل نه‌تنها با حمایت فعلی دولت ترکیه ادامه پیدا کرد، بلکه ترکیه این محاصره و اشغال را به رسمیت شناخت.

در توافق و آشتی ترکیه با اسرائیل سیاستمداران حاکم ترکیه از اسرائیل با عناوین دوست، متحد و کشوری که به آن محتاجیم استفاده کرده بودند که این کلمات به اندازه خود توافق‌نامه مهم هستند و حتی وزیری از دولت ترکیه پیشنهاد متحد نظامی بودن با اسرائیل را داده بود.

از نظر اسرائیل استفاده از چنین کلمات و جملاتی از یک دولت اسلام‌گرای ترکیه بزرگ‌ترین پیروزی به حساب می‌آید. از این پس اسرائیل می‌تواند در پاسخ به کسانی که از این رژیم انتقاد می‌کنند دولت اسلام‌گرای ترکیه را نشان دهد که دوست و متحدش است.

نتیجه‌ای که از توافق و عادی سازی روابط ترکیه با اسرائیل می‌توان گرفت این است که دولت اردوغان به نام اسلام‌گرایی با امضای توافق‌نامه با اسرائیل یک نقطه سیاه در تاریخ جمهوریت ترکیه به ثبت رسانید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***