تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

افزایش ۱۳.۹ درصدی مالیات در بودجه سال ۹۶؛

دیوار کوتاه تجار و صنعتگران آذربایجان شرقی/ تبعیض مالیاتی در راه است

با توجه به برنامه افزایش مالیات از سوی دولت بر مردم و فعالان اقتصادی، جمعی از نمایندگان استان طی نامه‌های مکتوب، خواستار تعدیل این برنامه در مجلس شدند.

دیوار کوتاه تجار و صنعتگران آذربایجان شرقی/  تبعیض مالیاتی در راه است

به گزارش ائل، این روزها سر و صدای هم نماینده ها و هم مدیران استانی به سبب افزایش غیرمنطقی 1309 درصدی مالیات استان آذربایجان شرقی که حتی چند درصدی هم از میانگین کشوری بیشتر است، زیاد به گوش می رسد.

محمد اسماعیل سعیدی در گفتگو با خبرنگار ائل از نامه ای می گوید که به آقای رئیس جمهور نوشته و از این موضوع گلایه کرده است.

چرا این مالیات سنگین به مردم آذربایجان شرقی تحمیل می شود

وی با اشاره به نامه خود به رییس جمهور گفت: در این نامه به رشد ۱۳ و ۹ دهم درصدی مالیات استان آذربایجان شرقی بر اساس روال هر سال اشاره کرده‌ام و بنا به اظهار برخی کارشناسان این عدد ۲۴ درصد است و همان‌طور که در سال گذشته نیز بر این موضوع تذکری دادم اما همچنان جای سؤال و ابهام دارد که چرا و به چه دلایلی این مالیات سنگین بر مردم و فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی تحمیل می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: اعمال چنین مالیات‌هایی علاوه بر فرار سرمایه‌گذاران از استانی به استان دیگر مخصوصاً به تهران موجب خسارات جبران‌ناپذیری به اقتصاد استان خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اگر ملاک رشد اقتصادی در کشور است، طبیعتاً این رشد از تهران شروع خواهد شد، افزود: چرا تهران با این گستردگی صنایع، خدمات، تولید، توزیع و صادرات ۶۷ درصد و استان آذربایجان شرقی بالای ۱۳ و ۹ دهم درصد یا به عبارتی ۲۴ درصد است؛ در حالی که سهم استان آذربایجان شرقی از بودجه کل کشور ۲ و نیم درصد و نسبت جمعیت استان به کشور ۵ درصد است.

سرمایه‌گذاری دولت در بخش‌های مختلف استان کم است

سعیدی خاطرنشان کرد: میزان سرمایه‌گذاری دولت در بخش‌های مختلف استان با توجه به سهم مالیات که از مردم اخذ می‌شود، خیلی کم است، حال باید روشن شود در شکل‌گیری این ماجرا آیا مسؤولان استان و آمارهای ارسالی مسؤول بوده‌ و یا کارشناسان و مسؤولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مسؤولیت را بر عهده خواهند داشت.

وی با تأکید بر اینکه در این نامه صراحتاً نتیجه این اقدامات را به نارضایتی عمومی و بروز بحران‌های اجتماعی و سیاسی اعلام کرده و تذکر داده‌ام، گفت: بنده به عنوان خادم مردم در مجلس شورای اسلامی تقاضا دارم تا معاون رئیس جمهور جلسه‌ای با حضور اعضا و همکاران مجمع نمایندگان استان به صورت فوری تشکیل داده و نسبت بررسی و تجدیدنظر در این مسئله مهم (اخذ بالای۱۳ و ۹ دهم درصد) اقدام شود.

این افزایش میزان مالیات برای آذربایجان شرقی، صدای مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو که نایب رئیس مجلس نیز می باشد را هم در آورده است.

افزایش مالیات استان در بودجه سال 96، منطقی نیست

وی در گفتگو با خبرنگاران گفته است: در بحث مالیات استانی ستان‌ها در بودجه 96شاهد هستیم که افزایشی در حدود 13.9درصد برای آذربایجان‌شرقی در نظر گرفته شده است در حالی که متوسط کشوری در این خصوص 9.4 درصد است.

وی با اشاره به اینکه از طریق کمیسیون مربوطه این موضوع را بررسی و پیگیری می‌کنم، افزوده است: این افزایش وقتی از متوسط کشوری نیز بالاتر است منطقی نیست.

رئیس مجمع نمایندگان هم قول پیگیری داده است

محمدحسین فرهنگی، دیگر نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی از پیگیری موضوع خبر داده و اظهار کرده است: امیدواریم و همه تلاش‌های خود را در جهت تعدیل مالیات‌ها در حد معقول آن به کارخواهیم بست که نتیجه قطعی آن را در اختیار رسانه‌ها خواهیم گذاشت.

چرا و به چه دلیل؟!

البته باید گفت این افزایش مالیاتی در حالی صورت می گیرد که افزایش مالیاتی استان های دیگر چون تهران با 6.7 درصد، آذربایجان غربی با 7.6 درصد، فارس با 6.6 و اصفهان با 2 درصد، همگی از متوسط افزایش کشوری که 9.4 درصد می باشد، کمتر هستند و همین موضوع بیشتر باعث جریحه دار شدن افکار عمومی مردم و صنعتگران و تجار آذربایجانی می شود و جای سوالی بزرگ ایجاد می کند که چرا و به چه دلیل!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***