تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

چهارده روز و اندی گذشت؛

۲۰۱۸ با طعم آلودگی هوا/ هرگردشگر یک ماسک فیلتردار!

آلودگی متدوام این روزهای کلانشهر تبریز که چهاردهمین روز خود را سپری می کند، تبدیل به یکی از چالش های اساسی پیش روی تبریز ۲۰۱۸ شده است.

۲۰۱۸ با طعم آلودگی هوا/ هرگردشگر یک ماسک فیلتردار!

ائل/ زهرا حبیب پور؛

سال 2017 از راه رسیده است و عن قریب است که چشمانمان را ببندیم و باز کنیم تا 2018 هم از راه برسد.

واژه سال 2018 برای نه تنها تبریزی های میزبان بلکه برای کل کشور، واژه ای آشنا است که گواهی میزبانی بین المللی را می دهد، اما جدای از انتقادهایی که از همان روزهای اولی که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شد، چالش هایی اساسی ذهن همه کسانی را که می خواهند تبریز در سال 2018، میزبانی شایسته برای جهان اسلام باشد را درگیر کرده است.

آلودگی متدوام این روزهای کلانشهر تبریز که چهاردهمین روز خود را سپری می کند، تبدیل به یکی از چالش های اساسی پیش روی تبریز 2018 شده است.

آغاز سال 2017 با آلودگی شدید این شهر همراه بود، چناچه قبل از آن نیز، آلودگی هوای کلانشهر تبریز بسیاری از کارها را مختل کرد، بسیاری را خانه نشین و مدارس را به تعطیلی کشاند.

آن چیز که مبرهن است و واضح، ذکر این نکته می باشد که مسوولین برای هوای آلوده تبریز 2018 چه تدبیری خواهند داشت؟!

براستی همان سال نیز مدارس را تعطیل خواهند کرد و گردشگران را از گردش در شهر تبریز برحذر خواهند کرد که نکند بروید و در این هوای آلوده ما نفس بکشید و خدای نکرده اتفاقی برای سلامتی تان بیفتد؟!

14 روز از آلودگی هوای تبریز می گذرد و حتی بارش ها نیز هوای شهرمان را پاکیزه نکرد، چهره شهر تبریز در غباری غریب فرو رفته و بعد از گذشت این 14 روز، هیچ مسوولی نسبت به تبریز 2018 و کارهایی که بایستی انجام گیرد تا در چاه آلودگی هوایش گرفتار نشویم، سخنی به میان نیاورده است!

درست که هوا سرد است و سکون هوا و این سرمای طبیعی فصل زمستان پایداری هوای آلوده را چندین برابر کرده است، اما همین ها را هم خودمان باعث و بانی اش هستیم.

مدارس باعث آلودگی هوای شهرمان نیستند که وقتی هوا آلوده شد بگوییم مدارس تعطیل شوند تا از بار آلودگی هوا کاسته شد، مشکل آلودگی کلانشهرها ریشه ای است و با اندکی کار کارشناسانه می توان فهمید این آلودگی دلگیر کننده از کجا ناشی می شود.

چند روز پیش نیز شهردار تبریز از ثبت نشان «تبریز ۲۰۱۸» و طرح اینستاگرام گردشگری شهرداری تبریز در سایت جهانی UNWTO خبر داد، امیدواریم که مسئولین خودشان رو به این افتخارات مجازی دل خوش نکنند و برای تبریز 2018 و چالش های اساسی پیش روی آن آستین بالا بزنند، چون قرار نیست به گردشگرانی که ژانویه به شهرمان خواهند بود، یک ماسک فیلتر دار بدهیم یا بگوییم امروز هوای شهرمان آلوده است، لطفا در هتل هایتان بمانید!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***