تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

اردوغان:

ترکیه با شعار ملت، دولت و پرچم واحد در سوریه و عراق حضور دارد

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «گروه تروریستی پ.ک.ک و شاخه غیرنظامی آن به‌طور مشهود با به کار گیری از نمایندگانشان در مجلس درصدد ایجاد سد بر سر راه ترکیه هستند. غرب با بانک و روزنامه‌هایش ترکیه را به چالش می‌کشد. این‌ها موقع بسته شدن حزبی که من رئیسش بودم، کجا بودند؟»

ترکیه با شعار ملت، دولت و پرچم واحد در سوریه و عراق حضور دارد

به گزارش ائل ، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی در پنجمین نشست شورای اصناف و صنعتگران در آنکارا، با اشاره به اینکه کودتای نافرجام شب 15 جولای برای افرادی که چهره واقعی فرقه تروریستی فتو را ندیده‌اند، هشدار نهایی است، گفت اگر هنوز هم افرادی به عضویت در این فرقه ادامه می‌دهند این به معنای خیانت آشکار به عقاید، کشور و مردم است.


اردوغان ادامه داد: «ما کشوری به جز جمهوری ترکیه نداریم. کسی هم حساب دیگری در سر نپروراند. آن‌هایی که افکار پلید در سر دارند، تاوانش را پس می‌دهند و خواهند داد. افرادی که به برخی نهادها تکیه کرده‌اند، حساب کارشان را پس خواهند داد. ما، حق و مردم را پشتیبان خود قرار داده‌ایم. کسانی که به اصطلاح وکیل مدافع افرادی می‌شوند که در کشور اقدامات تروریستی انجام داده‌اند و از آن‌ها حمایت می‌کنند، باید حساب پس دهند.»


وی گفت: «همواره گفته‌ایم؛ ملت، دولت و پرچم واحد. در سوریه و عراق نیز به همین دلیل حضور داریم و با این انگیزه در کنار تمامی مظلومان هستیم.»


رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «به عنوان نخست‌وزیر(سابق) و رئیس‌جمهور همواره با اصناف در ارتباط نزدیک بوده‌ام. از زمان آغاز دوران نخست‌وزیری همواره برای تغییر درک شیوه کار دولتی تلاش کردم، اما متأسفانه در این زمینه مسیر کوتاهی را طی کرده‌ایم.»


وی ادامه داد: «از زمان آغاز دوران نخست‌وزیری‌ام برای تغییر درک شیوه کار کردن در نهادهای دولتی تلاش کردم، اما مسیر کوتاهی در این زمینه پیمودم، زیرا نیاز به انجام تغییرات در قانون اساسی بود، اما هنوز منصرف نشدیم. در سایه این فعالیت‌ها دارای تجربیاتی در نهاد نخست‌وزیری و وزارتخانه‌های مربوطه شدند. در هر فرصتی توصیه می‌کنم با استفاده از این تجربیات، روند بوروکراتیک را از میان برده و به جایش با رویکرد توجه به انسان‌ها خدمت کنید تا حکومت پایدار بماند و بتوانیم نظام و سیستم نهادهای دولتی را تغییر دهیم.»


اردوغان گفت: «اگر کودتای نافرجام 15 جولای به نتیجه می‌رسید، فتو ( گروه تروریستی فتح‌الله گولن) چه کاری انجام می‌داد؟ به چه میزان تجربه برای شناخت واقعی چهره تاریک این گروه که فقط برای مریدانش حق قائل است، نیاز داریم؟ باج‌گیری از اصناف و کسبه کشور و اعمال فشار مادی و معنوی این گروه با عنوان «همت»، رفتاری اسلامی و اخلاقی نیست و در فرهنگ و تمدن ما نیز هیچ ساختاری مانند این گروه جا ندارد.»


وی گفت: «گروه تروریستی پ.ک.ک و شاخه غیرنظامی آن به‌طور مشهود با به کار گیری از نمایندگانشان در مجلس درصدد ایجاد سد بر سر راه ترکیه هستند. تمامی افرادی که مردم و کشور را دوست دارند، باید در این دوره بحرانی با تمام وجود و امکان از دولت حمایت کنند و به استثمارگران عقیده و نژاد فرصت ندهند. غرب با بانک و روزنامه‌هایش ترکیه را به چالش می‌کشد. این‌ها موقع بسته شدن حزبی که من رئیسش بودم، کجا بودند؟»


اردوغان تأکید کرد: «همان‌گونه که مقابل حملات گروه‌های تروریستی سینه سپر کردیم، آینده‌مان را هم با یکدیگر می‌سازیم. راه آن هم این است که هر کدام از ما کار خود را به نحو احسن انجام دهد. نه اینکه هنگام مواجهه با تهدید مغازه‌ها را تعطیل کنند، منظور من مغازه‌دارانی است که هنگام مواجهه با تهدید هم می‌گویند "اینجا محل کسب درآمد من است" و مقاومت می‌کنند.»


وی گفت: «اکنون چالش‌های جدیدی مطرح شده و جناح‌های مختلف به یک مورد اشاره می‌کنند. سرخط روزنامه‌ها نیز درباره آن است. ما به این عناوین شما عادت کرده‌ایم. در گذشته همین کار را نسبت به تورگوت اوزال، رئیس‌جمهور فقید ترکیه انجام دادند. اکنون در مقابل ما نیز به همین صورت رفتار می‌کنند. هرچه می‌خواهید انجام دهید، این را بدانید که مردم دیگر در خواب غفلت به سر نمی‌برند و به سطحی بالاتر از سطح تمدن‌های کنونی خواهند رسید.»


اردوغان در پایان تأکید کرد: «کودتای نافرجام شب 15 جولای برای افرادی که چهره واقعی فرقه خشن و تروریستی فتو را ندیده‌اند، هشدار نهایی است. اگر هنوز هم افرادی به عضویت در این فرقه ادامه می‌دهند این به معنای خیانت آشکار به عقاید، کشور و مردم است. درباره گروه تروریستی و تجزیه‌طلب هم همین گونه است.»با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***