تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی:

جرایم سایبری در آذربایجان شرقی ۶۴ درصد افزایش یافت

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فرماندهی انتظامی انتظامی آذربایجان شرقی از افزایش ۶۴ درصدی جرایم اینترنتی در ۷ ماهه نخست امسال در این استان خبر داد.

 جرایم سایبری در آذربایجان شرقی ۶۴ درصد افزایش یافت

به گزارش ائل به نقل از تسنیم، سرهنگ محسن محمودی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات پلیس فتا در استان اظهار داشت: پلیس فتا با اقدامات پیشگیرانه و مأموریت‌های خود در راستای ایجاد امنیت در جامعه و فضای مجازی اقدامات مهمی اجرا کرده که این اقدامات به صورت فنی بوده و امیدواریم سواد سایبری مردم نیز افزایش یابد.

وی افزود: در این راستا خبرنگاران نیز با تعامل با پلیس فتا به عنوان افسران جنگ نرم و پلیس افتخاری هستند که باید در مقابل هجمه‌های فرهنگی و حملات سایبری یار و یاور پلیس باشند.

رئیس پلیس فتا با اشاره به لزوم تکریم ارباب رجوع در پلیس اظهار داشت: در این راستا نیز اقدامات شایسته‌ای شکل گرفته و رفتار پلیس موجب شده تا عملکرد این پلیس بهتر از گذشته صورت گیرد.

وی همچنین ادامه داد: در بعد محیطی و رفتاری پلیس فتا در حال استانداردسازی رفتار به عنوان پلیس حرفه ای ایفای نقش می‌کند چرا که پلیس همواره خدمتگزار مردم بوده است.

محمودی در ادامه به ابتکار و خلاقیت پلیس در راستای کشف اکثر جرائم سایبری توسط پلیس فتا خبر داد و افزود: نحوه رسیدگی به پرونده‌ها به صورت فلوچارتی ساماندهی شده است.

وی در ادامه به 5 جرم نخست در حوزه سایبری استان اشاره کرد و گفت: با توجه به عدم آشنایی با فضای سایبری و سواد رسانه ای مردم، از تمامی نهادها انتظار می‌رود تا با پلیس همکاری کنند.

رئیس پلیس فتا همچنین در ادامه افزود: هتک حیثیت و نشر اکاذیب، برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز، مزاحمت‌های اینترنتی و کلاهبرداری اینترنتی از جمله جرائم پروقوع در استان است.

وی با اشاره به عملکرد 7 ماه اخیر پلیس فتا در سال جاری اظهار داشت: این استان از لحاظ وقوع جرائم سایبری جزو 5 استان نخست کشور است که در راستای کشفیات در رتبه نخست قرار دارد که در 7 ماهه نخست امسال، جرائم اینترنتی 64 درصد افزایش یافته که تاکنون 92 درصد از جرائم کشف و به دستگاه قضایی معرفی شده است.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه پلیس اظهار داشت: با برگزاری کلاس‌ها و پخش تراکت تا حدودی وقوع این جرائم پیشگیری شده است که امیدواریم خلأ نبود امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی با توجه به تغییر سبک زندگی با آموزش‌های همگانی از بین برود که پلیس در این راه به کمک دانشگاه‌ها و سایر نهادها نیازمند است.

محمودی از آغاز تکدی گری نوین در فضای مجازی خبر داد و گفت: هر اتفاقی که در فضای حقیقی رخ می‌دهد به فضای مجازی نیز کشیده است که خانواده‌ها باید در این خصوص آموزش‌های لازم ببینند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی همچنین از افزایش آمار استفاده مردم از اینترنت از 4 تا 8 ساعت در روز خبر داد و گفت: امیدواریم مردم در فضای مجازی عفت و اخلاق عمومی را رعایت کنند تا از وقوع جرائم اینترنتی کاسته شود.

وی همچنین در پایان هشدار داد: هر سیستم یارانه ای حامل داده‌های مستهجن، تولید، ارسال، نشر، توزیع یا مبادله اطلاعات این چنین پیگرد قانونی داشته و دستگاه قضایی به شدت با این موضوع برخورد می‌کند.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***