تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

همه واکنش ها به توهین فیتیله به مردم آذربایجان / پیگیری های استاندار و نمایندگان مجلس در میان سکوت عجیب مشاور رئیس جمهور در امور اقوام / آماده باش جریان قوم گرای افراطی برای سواستفاده

توهین به مردم آذربایجان در برنامه فیتیله واکنش های مختلفی را در بر داشته است. استاندار آذربایجان شرقی و فرهنگی، سعیدی و پزشکیان، نمایندگان مجلس پیگیری هایی را در جهت برخورد با متخلفان انجام می دهند. اما در این میان سکوت مشاور رئیس جمهور در امور اقوام عجیب به نظر می رسد. جریان قوم گرای افراطی نیز آماده سواستفاده از این مسئله است که پیگیری به موقع مسئولان قانونی آن را خنثی خواهد کرد.

همه واکنش ها به توهین فیتیله به مردم آذربایجان / پیگیری های استاندار و نمایندگان مجلس در میان سکوت عجیب مشاور رئیس جمهور در امور اقوام / آماده باش جریان قوم گرای افراطی برای سواستفاده

به گزارش ائل موضوع پخش نمایش توهین آمیز نسبت به اقوام ترک زبان کشورمان در برنامه فیتیله روز جمعه از شبکه دو سیمای سراسری نه تنها موجب آزرده شدن عموم مردم کشورمان به خصوص مردم شمال غرب کشورمان شده است؛ بلکه با واکنش های صریح مقامات منطقه ای و نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی شده است.

اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در سخنانی در این خصوص تصریح کرده استَ: در شادی مردم شاد و هنگام غم و اندوه آنها، شریک غم و آلام آنها هستیم و اگر شخصی، جریانی و یا گروهی خواسته و یا ناخواسته به مردم ما قصد تحقیر، توهین و حقارت کند، مطمئنا اول شخص مقابل خود، ما را خواهد دید.

پیگیری های استاندار از وزارت کشور

وی به پیگیری های انجام شده در این خصوص اشاره و گفته است: از برنامه پخش شده از شبکه دوم صدا وسیما، بسیار متاسف و متاثر شدم، از این رو در اولین فرصت، موضوع به معاونت محترم امنیتی و انتظامی وزارت کشور و نیز به معاونت محترم سیاسی وزارت کشور منعکس گردید و طی نامه‌ای رسمی، وزیر محترم کشور را در جریان ماوقع قرار دادیم.

جبارزاده اظهار امیدواری کرد، تا مسئولان صدا و سیما هرچه زودتر ابعاد مختلف قضیه را بررسی و نسبت به شناسایی انگیزه سازندگان این برنامه رسیدگی کامل نموده و با مسببین آن، برخورد قاطع به عمل آورند.

استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: در هر حال از طریق وزیر محترم کشور جناب آقای رحمانی فضلی تا حصول نتیجه پیگیر موضوع خواهیم بود.

سعیدی: این توهین قابل اغماض نیست

محمداسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو نیز در این خصوص اظهار داشت: توهین به مردمی که سال‌های سال در راستای وحدت ملی قدم برداشته و در دوران حساس و سخت مشروطه و طاغوت زیر پرچم روس و انگلیس نرفتند، به هیچ‌وجه قابل اغماض نیست.

وی گفت: در پشت صحنه اجرای اخیر و توهین آمیز صدا و سیما نسبت به مردم آذربایجان دست عمد وجود دارد. وی افزود: بالاترین مقام صدا و سیما باید سریعا عذرخواهی کرده و باید با تهیه‌کنندگان و مجریان این برنامه برخورد جدی شود.

سعیدی اظهار داشت: تهیه‌کنندگان و مجریان برنامه فتیله به امر رهبر معظم انقلاب مبنی بر عدم ایجاد شکاف در بین قومیت‌ها پشت کرده و موجبات ناراحتی مردم آذربایجان را فراهم کردند. این درحالی است که یکی از اهداف دشمن تحریک قومیت‌هاست.

وی افزود: توهین به مردمی که سال‌های سال در راستای وحدت ملی قدم برداشته و در دوران حساس و سخت مشروطه و طاغوت زیر پرچم روس و انگلیس نرفتند، به هیچ وجه قابل اغماض نیست.

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: رئیس و مسئولین صداوسیما ضمن عذرخواهی از مردم شریف آذربایجان باید پشت پرده‌های این جریان را شناسایی کرده و علت چنین توهینی را برای مردم توضیح دهند. زیرا که توهین به مردم آذربایجان توهین به کل مردم ایران است.

وی گفت: قدم برداشتن برخلاف توصیه‌های موکد رهبر معظم انقلاب در دستگاهی که با عنوان رسانه ملی فعالیت می‌کند دور از شان یک دستگاه فرهنگی است.

پزشکیان: صدا و سیما باید عذرخواهی کند

مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو نیز با انتشار مطلبی در پایگاه اطلاع رسانی خود عنوان کرد: اینجانب بعنوان نماینده مردم آذربایجان در مجلس شورای اسلامی، این توهین آشکار صدا و سیما در برنامه روز جمعه فیتیله‌ به ترک‌زبانان را به شدت محکوم می‌کنم.


روز جمعه 15 آبان شاهد توهین آشکار برنامه‌سازان سازمان صدا و سیما به قومیت‌ها بودیم و برای چندمین بار متوالی با تمسخر، صدا و سیما توهین به یک قوم را با برنامه طنز به عمد و یا به سهو اشتباه گرفت. اقدام ناصحیح صورت گرفته در برنامه «فیتیله‌ها» که در روز جمعه از آنتن شبکه دوم سیما یا با برنامه‌ریزی و یا با عدم دقت عده‌ای خاص به روی آنتن رفت.

پزشکیان در این زمینه گفت: «اینجانب به‌عنوان نماینده مردم آذربایجان در مجلس شورای اسلامی، این توهین آشکار صدا و سیما در برنامه روز جمعه فیتیله‌ها به ترک‌زبانان را به شدت محکوم می‌کنم و از مسئولین صداوسیما انتظار دارم که ضمن عذرخواهی از ملت شریف ایران به خصوص مردم غیور آذربایجان، با عوامل و سازندگان این مجموعه برخورد لازم صورت گیرد و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از این حرکات تفرقه‌انگیز و تنش‌زا در بین اقوام ایرانی انجام پذیرد.»

فرهنگی خبر داد: جلسه ای برای رسیدگی به موضوع در عالی ترین سطح در تهران

همچنین محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو هیات رئیسه مجلس در این رابطه گفت: پیرو برنامه موهن اخیر صدا و سیما و تماس و اعتراضی که با جناب آقای موسوی قائم مقام صدا و سیما داشتم، ایشان قول پیگیری جدی موضوع و برخورد قاطع با عوامل برنامه را دادند که به زودی اعلام خواهد شد.

وی افزود: واقعا جای تاسف عمیق است که چرا با جایگاه، شخصیت، عواطف و احساسات مردم عزیز آذربایجان این‌گونه بازی می‌شود.

فرهنگی خاطرنشان کرد: مسئولان استانی و کشوری نیز به طور جد پیگیر موضوع هستند و در تهران جلسه‌ای برای رسیدگی به این موضوع در عالی‌ترین سطح تشکیل خواهد شد.

ضرورت ورود مقامات عالیرتبه دولت به مسئله / سکوت مشاور رئیس جمهور در امور اقوام باید بشکند

همانگونه که در نمایندگان مردم نیز به خوبی مورد تاکید قرار داده اند؛ دو مسئله مهم و اساسی در این رابطه وجود دارد که نخستین مورد از آنها پیگیری امر برای عذرخواهی و برخورد قانونی با متخلفان است که نیازمند پیگیری های بیشتر و استفاده از همه ظرفیت های ممکن برای این امر است.

استاندار با همراهی استانداران دیگر استانهای شمال غرب کشور علاوه بر پیگیری مسئله از طریق وزارت کشور باید مسئله را در ابعاد ملی برای مسئولان عالی رتبه دولت تشریح کرده و از توان ایشان برای به نتیجه رساندن پیگیری ها استفاده کند. جبارزاده، حضور نواداد، مدیرکل پیشین صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی و از نیروهای باتجربه رسانه ملی به عنوان معاون خود را هم دارد که می تواند در امر پیگیری از این سازمان به کار ببرد.

مطمئنا مردم نیز منتظر پیگیری این مسئله در سطح رئیس جمهور، معاونان و مشاوران وی هستند. با توجه به حضور مشاوری با عنوان اقوام و اقلیت ها در بدنه دولت، ضروری است حجت الاسلام یونسی نیز در این زمینه فعال شود.

خانه ملت و وظیفه ای که برای دفاع از حقوق مردم دارد

از سوی دیگر نمایندگان مردم در خانه ملت باید ضمن تداوم پیگیری های فردی و گروهی خود از ظرفیت همراه کردن بدنه نمایندگان استفاده کرده و نشان دهند همه نمایندگان ملت از هر حوزه انتخابیه ای در سراسر کشور مخالف جدی این نوع اقدامات توهین آمیز بوده و برای برخورد قانونی با متخلفان مصمم هستند.

فرصت طلبان در کمین برای  ماهی گرفتن از آب گل آلود

اما مسئله دوم در این رابطه از بین بردن فرصت سواستفاده بدخواهان مردم و نظام از این امر است. قطعا نخستین قدم در این رابطه پیگیری جدی مقامات قانونی از مجاری رسمی و عمل به وعده های خود در رابطه با برخورد با متخلفان است.

 همچنین نهادهای مربوطه باید هرچه سریعتر معدود افرادی را که به تحریک بیگانگان سعی در تبدیل کردن این امر به یک بحران اجتماعی دارند؛ ناکام بگذارند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***