تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش روزنامه آلمانی

ابراز نگرانی پارلمان اروپا درباره انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهوری ترکیه

برخی سیاستمداران بلند پایه پارلمان اروپا درباره انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهوری ترکیه ابراز نگرانی کرده وخواستار پایان دادن مذاکرات عضویت این کشور در اتحادیه اروپا شدند.

ابراز نگرانی پارلمان اروپا درباره انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهوری ترکیه

به گزارش ائل پرس تسنیم، به نقل از روزنامه آلمانی "هامبورگر ابند بلات" نوشت: سیاستمداران مهم اروپایی بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه به آنکارا درباره برگشت از مسیر دموکراسی هشدار دادند.

بعد از پیروزی "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، سیاستمداران بلند پایه اروپا درباره برگشت این کشور از مسیر دموکراسی هشدار دادند.
"المار بروک"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا در این باره به روزنامه "دی ولت" گفت: اتحادیه اروپا باید مراقب باشد که اردوغان یک قدرت مطلق و استبدادی را به دست نیاورده و حاکمیت قانون و دولت مشروعه در این کشور را در معرض خطر قرار ندهد. چنین تحولی قطعا بر سر راه مذاکرات عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا مانع اساسی ایجاد می کند.
وی از رئیس جمهوری جدید ترکیه درخواست کرد که  قوانین دموکراتیک را مورد توجه قرار دهد و گفت: باید بالاخره این اطمینان درباره اردوغان حاصل شود که آزادی اعتراضات، حمایت از اقلیت های مذهبی و استقلال دولت مشروعه را مورد توجه قرار می دهد.
همزمان این سیاستمدار بلند پایه اروپایی خواستار یک تغییر رویکرد سیاست خارجی اردوغان شده و اظهار داشت که ما با نگرانی بالا به این مسئله می نگریم که اردوغان هیچ اقدام سازنده ای را با نگاهی به تحولات دراماتیک در سوریه و عراق نشان نداده و در کنار قطر به صورت یکجانبه از گروه فلسطینی حماس حمایت می کند.
"الکساندر گراف لامبسدورف" معاون رئیس پارلمان اروپا و سخنگوی سیاست خارجی حزب دموکرات آزاد آلمان نیز درباره انتخاب اردوغان به عنوان ریاست جمهوری ترکیه ابراز نگرانی کرده و اظهار داشت که من نگرانم که ریاست جمهوری اردوغان در آینده ترکیه را از اصول یک دموکراسی آزاد دور کند.
وی افزود: محدودیت آزادی عقیده، تحقیر خبرنگاران و شعارهای اسلامی-استبدادی همواره ترکیه را از اتحادیه اروپا دور می کند. به همین دلیل حالا زمان آن فرا رسیده است که مذاکرات عضویت بیهوده ترکیه در اتحادیه اروپا پایان یافته و مناسبات ما روی یک اساس جدید قرار داده شود.
ترکیه ازسال 1999 نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شده و در اکتبر 2005 مذاکرات عضویت این کشور در اتحادیه اروپا رسما آغاز شد که البته این هدف همچنان در دوردست ها قرار دارد.
اخیرا بروکسل انتقادات  سختی را از جمله به واکنش دولت ترکیه در برابر اعتراضات پارک گزی در سال گذشته وارد کرده است. همزمان اکثر ترک ها اعتماد خود به اتحادیه اروپا را از دست می دهند.
بر اساس نظر سنجی اخیر موسسه آمریکایی "پیو" از هر سه نفر ترک دو نفر نظر بدی درباره اتحادیه اروپا دارند و حدود هفتاد درصد از ترک ها هم از ناتو متنفر هستند.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***