تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

اعطای کارت سوخت به کشاورزان به شرط‌ها و شروط‌ها!

وزیر نفت در نهایت با صدور کارت سوخت کشاورزان موافقت کرد؛ هرچند که زنگنه به شرط آنکه کشاورزان در مرحله اول فقط از جایگاه‌های تعیین شده سوخت دریافت کنند، این پیشنهاد را به پذیرفته است.

اعطای کارت سوخت به کشاورزان به شرط‌ها و شروط‌ها!

به گزارش ائل پرس به نقل از رویکرد ؛ ابتدای سال جاری بود که جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با حضور خلیل آقایی معاون پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد که در این جلسه در خصوص مشکل کشاورزان برای تهیه سوخت بحث و تبادل نظر شد.

سیدمحمد سادات‌ابراهیمی دبیر دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، در خصوص جزئیات این جلسه اعلام کرد: در حال حاضر کشاورزان برای هر مرتبه دریافت سهمیه سوخت ۲ تا ۳ روز زمان نیاز دارند؛ از این رو اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی پیشنهاد دادند که کشاورزان هم مانند دارندگان خودرو، کارت هوشمند سوخت دریافت کنند تا این زمان بیهوده تلف نشود.

پس از سه ماه از این جلسه این بار رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با یادآوری حضور وزرای کشاورزی، نفت و نیرو در کمیسیون کشاورزی مجلس در آینده نزدیک، اعلام کرد: با توجه به دغدغه‌های کشاورزان برای تامین سوخت این موضوع در کمیسیون کشاورزی مجلس در حال پیگیری است و این موضوع به زودی نهایی خواهد شد.

عباس رجائی در گفت‌وگو با خانه ملت در خصوص صدور کارت سوخت برای کشاورزان، گفته بود: قرار است در جلسه‌ای با حضور وزرای نفت ،کشاورزی و نیرو مشکل تامین سوخت موردنیاز کشاورزان بررسی و راهکارهای رفع این دغدغه مهم مشخص و تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.

پس از جلسات کمیسیون کشاورزی مجلس، کارگروه ویژه‌ای متشکل از وزرات نفت، وزارت جهاد کشاورزی و مجلس شورای اسلامی تشکیل شد تا اعطای کارت سوخت به کشاورزان را بررسی کند که در نهایت وزیر نفت در روز سه‌شنبه،٣١ تیرماه در جلسه‌ای با صدور کارت سوخت کشاورزان موافقت کرد؛ هرچند که زنگنه به شرط آنکه کشاورزان در مرحله اول فقط از جایگاه‌های تعیین شده سوخت دریافت کنند، این پیشنهاد را به پذیرفته است.
محمدمهدی برومندی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به علت پیشنهاد اعطای کارت سوخت به کشاورزان که در جلسه اخیر وزیر نفت با کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شده است، می‌گوید: بحث اعطای کارت سوخت به کشاورزان از گذشته در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح بوده است، به طوری که هم‌اکنون کشاورزان برای دریافت فرم سوخت، باید به صورت ماهانه و اینترنتی ثبت‌نام و همچنین پس از دریافت فرم، باید به اداره پخش فرآورده‌های نفتی، مدیریت جهاد کشاورزی و اداره امور آب شهرستان‌ها مراجعه کنند که معمولاً هم به دلیل اتمام فرصت زمانی، موفق به دریافت سهیمه سوخت نمی‌شوند.

وی ادامه می دهد: مجموعه این مشکلات در کنار خشکسالی و بارش‌های کم اخیر، اعطای سوخت به کشاورزان را ضرورت می‌بخشد؛ از این رو نمایندگان معتقد بودند که وزارت نفت با اختصاص کارت سهمیه سوخت، به کشاورزان کمک کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی خاطرنشان می‌کند، چندی پیش وزیر جهاد کشاورزی با حضور در جلسه کمیسیون کشاورزی این موضوع را مربوط به وزارت نفت دانست، بنابراین برای هم‌افزایی از وزیر نفت دعوت شد که با حضور در جلسه فکری به حال تامین سوخت کشاورزان کند.

وی با بیان اینکه زنگنه اعلام کرده که مایل به اعطای کارت سوخت به کشاورزان است، می‌گوید: اما مشکل این است که اکنون کشاورزان از ۱۶ هزار جایگاه سوخت، گازوئیل مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند، اما جایگاه‌هایی که با کارت سوخت به کشاورزان گازوئیل ارایه می‌دهد تنها ۴ هزار جایگاه است که باید پس از اعطای کارت سوخت به کشاورزان در مرحله اول آنها از جایگاه‌هایی که امکانات کارت سوخت دارند، سوخت‌گیری کنند تا مابقی جایگاه‌ها به این سیستم مجهز شوند.

در حال حاضر، پیرو ابلاغیه دولت، مصرف‌کنندگان جزء بخش کشاورزی باید به منظور جمع‌آوری اطلاعات وسایل، ادوات و مصارف سوخت مایع خود در سامانه "شناسایی اطلاعات مصرف‌کنندگان جزء بخش کشاورزی" ثبت نام کنند.

مصرف‌کنندگان جزء که در یک دوره به ازای هر ماه کمتر از ۶۰۰۰ لیتر مصرف دارند، می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند.

گفتنی است کلیه ادوات یا تاسیسات مصرف‌کننده سوخت که در زمینه فعالیت‌های تولیدی مصرف‌کنندگان جزء بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید در سامانه ثبت شوند.

براساس این گزارش، طی جلسات کارشناسی صورت گرفته دسته‌بندی ادوات و ماشین آلات کشاورزی، شناورهای صیادی و شیلات، مرغداری و سایر ماکیان، واحدهای تولیدی گلخانه‌ای، موتورپمپ‌های آب کشاورزی، دامداری، واحدهای پرورش ماهی و آبزیان و واحدهای پرورش قارچ و کمپوست برای ادوات و تاسیسات در نظر گرفته شده است.

اطلاعات از طریق جهاد کشاورزی شهرستان و کمیته‌های بازدیدکننده مورد بررسی قرار می‌گیرد، ادوات و تاسیسات ثبت شده در سامانه، به صورت حضوری توسط کمیته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد و مورد صحت‌سنجی قرار می‌گیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***