تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

مالیات مضاعف و بازار انحصاری واسطه ها؛

آهن فروشان تبریز و دو مشکل حل نشده

عدم امکان خرید مستقیم آهن فروشان از بورس کالا و در نتیجه آن ایجاد واسطه گری در بازار دلیل تغییر شغل برخی آهن فورشان تبریزی است. اما مشکل به این ختم نمی شود و مشکلات مالیاتی آهن فروشان به دلیل نداشتن فاکتورهای خرید مشکل را دوچندان می کند.

آهن فروشان تبریز و دو مشکل حل نشده

ائل پرس / عبدالله اژدریان

روزهای پایانی تیرماه بود که مشکلات آهن فروشان سراسر کشور از جمله تبریز خبرساز شد.


زنگ خطر در بازار آهن

رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد اشاره داشت : در تبریز برخی واحدهای فعال فروش آهن در حال تغییر پروانه‌های کسب و روی آوردن به مشاغل دیگر هستند که این مساله زنگ خطر را برای اتحادیه که پیگیر معاملات شفاف و قانون‌مند کسبه در فضای بازار غیررسمی است به صدا درآورده است.
محمد آزاد البته این موضوع را در مورد وضعیت بازار آهن در شهرهای دیگر از جمله تهران، مشهد و شیراز نیز مطرح کرده است.
مشکلات ناشی از عدم امکان خرید مستقیم آهن فروشان از بورس کالا و در نتیجه آن ایجاد واسطه گری در بازار دلیل این وضعیت ایجاد شده اعلام شده است. اما مشکل به این ختم نمی شود و مشکلات مالیاتی آهن فروشان به دلیل نداشتن فاکتورهای خرید مشکل را دوچندان می کند.


آهن فروش ها و نقطه تشابه جدید با طلافروشان

اگرچه آهن فروشان تبریز اقدام طلافروشان این شهر در تعطیل کردن بازار در اعتراض به مشکلات مالیاتی خود را تکرار نکرده اند اما معتقدند مشکلاتشان کمتر از طلافروشان نیست.

رکود داد و ستدها در بازار در کنار مالیات های مضاعفی که اعضای اتحادیه آهن فروشان باید بپردازند؛ موجبات تغییر شغل برخی از این اصناف را ایجاد کرده است.


بورس کالا و مشکلی به نام انحصار واسطه گری

در حالی که اتحادیه کشوری فروشندگان آهن و فولاد بر لزوم دقت بر شفافیت مالیاتی در معاملات بورس کالا توسط سازمان امور مالیاتی کشور تاکید دارد و معتقد است پرداخت مالیات بر ارزش افزوده توسط خریداران عمده آهن و فولاد در این بازار مالی باعث خواهد شد تا آنها از صدور فاکتور فروش برای اعضای این اتحادیه سرباز نزنند؛  معاون عملیات و نظارت بورس کالا با تاکید بر اینکه بورس کالای ایران مناسب‌ترین بستر شفافیت مالیاتی شرکت‌ها است، درباره انتقاد آهن‌فروشان، می گوید: بورس کالا مقاطع فولادی را طوری عرضه می‌کند که کشف نرخ منطقی باشد.


توپی که بورس کالا در زمین تولید کنندگان می اندازد

مهرزاد نامداری سیاست‌های عرضه‌کنندگان محصولات فولادی را از جمله عوامل دخیل در  حجم عرضه محصولات دانسته و با اشاره به اینکه فرار مالیاتی در بورس کالای ایران به‌ دلیل شفافیت سازوکار آن غیرممکن است، اظهار کرد: تمام شرکت‌های خریدار از بورس کالا موظف به تکمیل فیش مالیات بر ارزش افزوده 8 درصدی و ارائه‌ به اتاق پایاپای هستند.
وی افزود: عملکرد تمام شرکت‌ها در بورس کالا شفاف است و این شرکت‌ها دلیلی بر عدم ارائه‌ فاکتور به خریداران ثانویه ندارند. نامداری با اشاره به اینکه هم‌اکنون متقاضیان خرد مقاطع فولادی، خریدشان را از طریق تعاونی‌های مربوطه انجام می‌دهند، افزود: برای محصولات فولادی در بورس کالا حداقل حجم عرضه 110 تن است که ارزش آن رقم بالایی برای شرکت‌های تعاونی نیست. شرکت‌هایی که تناژ بالا عرضه می‌کنند، در حقیقت تناژهای پروژه‌ای را روی تابلو می‌برند؛ همین شرکت‌ها در کنار هر محموله بزرگ پروژه‌ای حتما محموله کوچک‌تر برای خریداران خرد با حداقل حجم خرید پایین‌تر و البته اندکی قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.


رکود تورمی زمینه ساز مشکلات است یا بورس کالا؟

وی همچنین تصریح کرد: رکود حاکم بر اقتصاد کشور، زمینه رکود در بازار آهن‌فروشان را ایجاد کرده است، هر آنچه مربوط به معاملات بورس کالای ایران است، قابل رصد و مشاهده است، بنابراین هیچ چیز در این سازوکار پنهان نیست و همه آمار و اطلاعات شفاف است.
اگرچه 350 عضو فعال اتحادیه آهن فروشان شهر تبریز به دلیل ارتباطات نزدیک با شرکت های تولید کننده فولاد مستقر در استان با مشکلات کمتری نسبت به برخی شهرها مواجه هستند اما تجمیع معاملات در بورس کالا برخی مشکلات را برای آنها ایجاد کرده است.


مجلس وارد موضوع می شود

مشکلاتی که در نامه ای به ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام شده است تا ضمن اصلاح بخشی از قانون مالیات بر ارزش افزوده مربوط به الزام فروشندگان به ارائه فاکتور، مشکلات موجود در بورس کالا را نیز حل کنند.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***