تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی:

لزوم کاهش ۴۰ درصدی آب مصرفی در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

رئیس جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در بحث دریاچه ارومیه تمام مدیران باید برنامه کاری خود را مطابق منشور مطالعات و راهکارهای تنظیم شده تدوین کنند، گفت: براساس این منشور باید ۴۰ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی کاهش یابد.

لزوم کاهش ۴۰  درصدی آب مصرفی در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

به گزارش ائل پرس به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی ؛ کریم مهری صبح امروز  در جلسه شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه برای افزایش تولید و بهره وری بیشتر باید به سمت راه اندازی زنجیره تولید با سیستم تلفیقی حرکت کنیم، اظهار کرد: باید زنجیره تولید را راه اندازی کنیم که در اینصورت هزینه تولید کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه انتظار داریم روسای جدید مراکز تحقیقات کشاورزی و سرم سازی وضع موجود را بهبود بخشند و در راستای اصلاح امور گام بردارند افزود: روند موجود در بخش تحقیق و آموزش و ترویج قابل قبول نیست ما باید حداکثر تلاش خود را با اعتبارات موجود در پیشبرد اهداف وزارت متبوع و سازمان بکار گیریم تا به نتایج هدفگذاری شده نائل شویم.

مهری با بیان اینکه در بحث دریاچه ارومیه تمام مدیران باید برنامه کاری خود را مطابق منشور مطالعات انجام یافته و راهکارهای تنظیم شده تدوین کنند،  افزود: براساس این منشور باید 40 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی  کاهش یابد ولی باید در سطح تولیدات ما تغییری حاصل نشود که نقش مراکز تحقیقاتی در این امر بسیار مهم بوده و باید راهکار عملیاتی و اجرایی ارائه کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به لزوم وجود تشکل های قدرتمند در بخش اشاره کرده و افزود: باید تشکل‌های بخش به نحوی برنامه ریزی نمایند که این امر ضمن کاهش هزینه تولید سبب کاهش ریسک تولید نیز  گردد که لازمه آن ارتباط مستمر مراکز تحقیقاتی با مراکز تولیدی و آغاز کار از مزرعه می باشد و کلید عملیات مربوط به زنجیره تولید توسط آنها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه برای ارتقای بهره وری در کشاورزی استان باید چاره اندیشی کنیم افزود: شورای تحقیقات و آموزش و ترویج باید در نقش اتاق فکر راه کارهای لازم را تدبیر  و برنامه های عملیاتی را تدوین کنند دولت نیز در زمینه تامین اعتبار در این زمینه مشکلی ندارد.

مهری با بیان اینکه اگر امروز به راه روشن رسیده ایم که مثلث تحقیق و آموزش و ترویج (تات) را احیاء کنیم خیلی مهم است افزود: کمیته های فنی و فرعی بعداً باید توسط مدیریت مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان که به عنوان دبیر کارگروه تشکیل و تدوین شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه بایستی در خیلی از نتایج تحقیقاتی که امروز اجرا می شود هم باید تجدیدنظر نمود  چراکه نیاز امروز با نیازهای 50 سال قبل متفاوت است افزود: قیمت حامل های انرژی فعلی با قیمت  آن در چهار دهه قبل تغییر یافته  و فاصله زیادی از هم دارند.

وی افزود: در شورای تحقیقات و ترویج می توان با خرد جمعی و عقل اجماعی نتایجی بهتر و بدون هزینه به دست آورده و به اجرا رساند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***