تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

مدیرکل ستاد دیه آذربایجان‌شرقی:

۲۰۶ نفر زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های آذربایجان‌شرقی/زنان محکوم جرائم غیرعمد به زندان نمی‌روند

مدیرکل ستاد دیه آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در سال گذشته از زمان برگزاری جشن گلریزان تا پایان اسفند ماه، ۲۲۸ نفر زندانی جرائم غیرعمد آزاد شدند، گفت: ۲۰۶ نفر زندانی جرائم غیر عمد در زندان‌های آذربایجان‌شرقی به‌سر می‌برند.

۲۰۶ نفر زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های آذربایجان‌شرقی/زنان محکوم جرائم غیرعمد به زندان نمی‌روند

به گزارش ائل پرس به نقل از فارس؛ حمزه‌علی محرمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از تعداد 288 نفر زندانی آزاد شده، 8 نفر از اهر با 269 میلیون تومان، 3 نفر از جلفا با 274 میلیون تومان، 5 نفر از سراب با 154 میلیون و 800 هزار تومان، 9 نفر در مراغه با 539 میلیون و 800 هزار تومان، 6 نفر در مرند با 331 میلیون و 600 نفر، 20 نفر در میانه با یک میلیارد و 87 میلیون تومان، 2 نفر در هشترود با 217 میلیون و 300 هزار تومان و یک نفر تبریزی در زندان قم با 114 میلیون تومان آزاد شدند.

وی افزود: منابعی که برای آزادسازی زندانیان صرف می‌شود، بخشی از محل اعتبارات استانی جشن‌های گلریزان، بخشی از محل ستاد دیه کشور و کمک‌هایی که در قالب صندوق تامین خسارات بدنی از قانون اجباری کردن بیمه شخص ثالث و قسمتی هم از محل تسهیلات بند ب قانون بودجه تامین می‌شود؛ 12 نفر زندانی هم در این ارتباط به شکل مستقیم توسط خیران آزاد شده‌اند.

محرمی اضافه کرد: طبق آخرین آمار اعلامی زندان‌های شهرستان‌ها و زندان تبریز، امسال در مجموع 206 نفر زندانی در ارتباط با جرائم غیرعمد در زندان‌های استان به سر می‌برند که این رقم نسبت به سال گذشته 64 نفر افزایش یافته است.

نحوه پرداخت دیه محکومان

مدیرکل ستاد دیه آذربایجان‌شرقی در مورد نحوه پرداخت دیه محکومان تصریح کرد: پرداخت‌ها به شیوه اعطای تسهیلات 4 درصدی بند «ب» تبصره 17 قانون بودجه از طریق بانک‌های عامل رفاه، ملت، تجارت و صادرات، ارائه تسهیلات بدون کارمزد از محل اعتبارات ستاد دیه و تشکیل پرونده پرداخت بلاعوض برای زندانیانی که توان پرداخت دیه را ندارند، صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه 180 پرونده پرداخت بلاعوض دیه تشکیل شده است که با جمع کمک حدود 3 تا 4 میلیاردی در جشن گلریزان امسال این زندانیان آزاد می‌شوند، تصریح کرد: 31 نفر از این زندانیان محکوم تصادف منجر به فوت، 10 نفر تصادف منجر به جرح، 2 نفر سانحه کارگاهی قتل شبه عمد، 111 نفر صدور چک بلامحل، 31 نفر محکوم پرداخت نفقه و 39 نفر محکوم پرداخت مهریه هستند.

اولویت بندی جرائم در پرداخت دیه

حمزه علی محرمی گفت: در اولویت بندی پرداخت دیه به ترتیب محکومین تصادفات، حوادث کارگاهی، محکومین مالی و محکومین پرداخت مهریه قرار دارند و مددکاران زندان‌ها به عنوان مددکاران ستاد دیه هم با شناسایی وضعیت اجتماعی، توان مالی و زمینه‌های وقوع جرم زندانیان در تعیین این اولویت‌ها همکاری‌های لازم را به عمل می‌آورند.

وی ادامه داد: ستاد دیه از طریق نرم‌افزار جامعه عرفه می‌توان به صورت آنلاین به سوابق دادگستری و زندان زندانیان دسترسی داشته باشد.

مدیرکل ستاد دیه آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه خود تقاضای زندانیان هم در مراحل پرداخت دخیل است، افزود: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته 50 درصد از محکومیت‌های مالی و 70 درصد از محکومیت‌های دیه توسط ستاد پرداخت می‌شود و مابقی مبلغ محکومیت هم توسط خود زندانی یا ارائه تسهیلات بانکی پرداخت و یا با گذشت شاکی پرونده مختومه می‌شود.

زنان محکوم جرائم غیرعمد به زندان نمی‌روند

محرمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه زندانی زن در جرائم غیرعمد خیلی کم است و معمولا اجازه نمی‌دهیم بانوان جرائم غیرعمد به زندان بروند و با مصالحه قضیه را حل می‌کنیم یادآور شد: اخیرا خانمی که به پرداخت 80 میلیون تومان محکوم شده در زندان به سر می‌برد که شاکی پرونده به اخذ 30 میلیون تومان هم راضی گشته و امیدواریم در جشن گلریزان امسال این خانم هم آزاد شود.

عدم همکاری مطلوب شهرستان‌ها در یاری‌رسانی به زندانیان

وی با انتقاد از عدم همکاری مطلوب شهرستان‌های استان در یاری رسانی به زندانیان جرائم غیرعمد خاطرنشان کرد: در حالی که 88 نفر از 206 زندانی غیرعمد شهرستانی هستند تقریبا هیچ کمکی از مردم شهرستان‌ها به زندانیانشان صورت نمی‌گیرد که جای بسی گله‌مندی است.

محرمی اظهار کرد: به هرحال طرح یادواره ستاد دیه در شهرستان‌ها برای جلب همراهی شهرستان‌ها تا سال آینده اجرایی خواهد شد.

سایر جشن‌های مشابه خیرخواهانه در مقاطع دیگری برگزار شود

مدیرکل ستاد دیه آذربایجان‌شرقی تعدد برگزاری مراسم‌های خیرخواهانه مشابه برای منظورهای دیگری غیر از کمک به زندانیان در پیک کاری ستاد دیه را موجب مخدوش شدن فضای کمک به زندانیان عنوان کرد و افزود: بهتر است سایر جشن‌های مشابه خیرخواهانه در مقاطع دیگری برگزار شود


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***