تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی خبر داد:

وجود بیش از ۱۶ هزار معلول در روستاهای آذربایجان شرقی

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی گفت: ۱۶ هزار و ۲۵۰ معلول در روستاهای استان شناسایی و تحت پوشش این اداره کل قرار گرفته اند.

وجود بیش از ۱۶ هزار معلول در روستاهای آذربایجان شرقی

به گزاررش ائل پرس به نقل از ایرنا، محسن ارشد زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: 54 هزار و 375 نفر از معلولان ذهنی و جسمی، ناشنوایان و نابینایان، بیماران مزمن روانی و سالمندان نیازمند مراقبت به طور مستمر از خدمات این اداره کل در سال گذشته بهره مند شدند.
وی ادامه داد: در این مدت در حوزه توانبخشی 9 هزار و 50 مورد از تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای 18 هزار و 500 نفر توسط این اداره کل فراهم شده است.
ارشد زاده اظهار کرد: این اداره کل 120 مورد کمک هزینه کاشت حلزون برای کودکان زیر شش سال، پرداخت ماهیانه حق پرستاری معلولان برای 305 نفر، آموزش و پرداخت ماهیانه برای 240 نفر جهت مراقبت از سالمندان در منزل و پرداخت شهریه 745 دانشجوی معلول پرداخت کرده است.
وی گفت: دو هزار و 213 بیمار روانی مزمن تحت پوشش این اداره کل قرار دارد که از این تعداد در حدود هزار نفر مستمری دریافت می کنند.
مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه در سال گذشته پنج هزار و 400 نفر از معلولان از خدمات مراکز توانبخشی بهره مند شده اند افزود: 89 مرکز توانبخشی در استان فعال است که از این تعداد 29 مرکز نگهداری به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند.
وی با بیان اینکه 150 هزار زن بی سرپرست و نیازمند از خدمات مستمر این اداره کل استفاده می کنند اظهار کرد: با اجرای طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوار دو هزار و601 سرپرست خانوار شهری و یک هزار و 206 خانوار روستایی و عشایری تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.
ارشد زاده گفت: 900 مهدکودک شهری و روستایی در استان وجود دارد که در سال گذشته به منظور پیشگیری از سوتغذیه در بین بیش از 12 هزار کودک در روستاها و مناطق محروم استان یک وعده غذای گرم ارایه شد.
وی با بیان اینکه یک هزار و 400 کودک تحت پوشش بهزیستی است اضافه کرد: از این تعداد 325 نفر در 20 خانه نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست نگهداری می شوند.
مدیرکل بهزیستی استان ادامه داد: در سال گذشته 25 هزار و 300 مورد آسیب دیده اجتماعی در مراکز اورژانس اجتماعی تبریز، مراغه، میانه، مرند و بستان آباد و در 10 پایگاه خدمات اجتماعی استان پاسخگویی و مورد مداخله قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه 60 مرکز درمان و بازتوانی اعتیاد در استان وجود دارد خاطرنشان کرد: در سال گذشته 11 هزار و 463 نفر در این مراکز خدمات سرپایی دریافت و 11 هزار و 15 معتاد نیز از خدمات 32 مرکز درمانی نگهداری میان مدت و 110 نفر نیز از خدمات بلند مدت این مراکز در استان بهره مند شدند.
ارشد زاده ادامه داد: 44 هزارو 280 نفر از خدمات 58 مرکز مشاوره دولتی و غیر دولتی و صدای مشاور به صورت حضوری و تلفنی در سال گذشته استفاده کردند.
وی اضافه کرد: در سال گذشته از محل جذب مشارکتهای مردمی بیش از 80 میلیارد ریال به صورت نقدی و غیر نقدی جمع آوری شده است.
وی مهم ترین اهداف این اداره کل در سالجاری را توانمندسازی جامعه هدف و خارج کردن آنان از چرخه حمایت و مناسب سازی اماکن و فضاهای عمومی شهری برای معلولان عنوان کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***