تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

حاجی پور:

دریاچه ارومیه در یک سال خشک نشده که حالا در یک سال هم آبیاری شود

رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به نحوه برداشت نمک از حاشیه دریاچه ارومیه گفت: موضوع نحوه برداشت نمک این منطقه آن چنان وخیم است که مثل یک مال غارت شده دارند نمک‌های آن را به یغمی می‌برند.

دریاچه ارومیه در یک سال خشک نشده که حالا در یک سال هم آبیاری شود

به گزارش ائل پرس به نقل از فارس، احتشام حاجی‌پور در جلسه هم‌اندیشی دریاچه ارومیه اظهار کرد: در حال حاضر شیوه برداشت نمک از دریاچه ارومیه چنین حالتی دارد که انگار ما جای اینکه فرزند خود را تشییع جنازه کنیم، آن را در جایی گذاشته‌ایم که کرکس‌های به جانش افتاده و گوشت آن را می‌خورند.

وی ادامه داد: اجازه ندهید با این نوع برداشت‌ها روی زخم ما نمک پاشیده شود. چرا تشییع جنازه دریاچه را کرکس‌ها انجام می‌دهند؟

حاجی‌پور با بیان اینکه حداقل اجازه دهید مردم به طور روشن و صریح بدانند که چه اتفاقی دارد می‌افتد، تصریح کرد: با این کار به نوعی درد ناشی از خشکی دریاچه افزایش می‌یابد.

عضو شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه بحث احیای دریاچه ارومیه یک پکیج کاری می‌خواهد، گفت: دریاچه در یک سال خشک نشده که حالا انتظار داشته باشیم در یک سال هم آبیاری شود. باید پکیج مدونی از بخش‌های مختلف جامعه آماده شود.

وی با بیان اینکه باید این بحث را از یک بحران دولتی به بحرانی ملتی تبدیل کنیم، اظهار داشت: . هنوز مردم این بحران را حس نکرده‌اند و در این بحث همراه نشده‌اند. به همین دلیل است که هنوز آموزش‌های کافی نیز در این خصوص صورت نگرفته است.

حاجی‌پور یادآور شد: همراه کردن مردم را در این مسیر یک موضوع اساسی قرار دهید چرا که باید مردم حس کنند که با خشک شدن دریاچه آنها ضرر می‌کنند.

رئیس شورای اسلامی آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه باید اثرات ملی این مشکل زیست محیطی را ارزیابی کنیم، گفت: این یک موضوع صرفا محلی نیست که بگوییم فقط چند روستا از خسارت های ناشی از خشکی دریاچه متضرر می‌شوند.

وی تصریح کرد: اگر خسارت‌های این بحران را به طور محله‌ای ارزیابی کنیم، افق آن هم محدود خواهد شد. باید بحران را در اندازه واقعی خود نشان دهیم.

حاجی‌پور با بیان اینکه از رئیس جمهور می‌خواهیم با تخصیص بودجه، این بحران و آفت‌های ناشی از آن را هر چه زودتر مهار کنند، اظهار کرد: مثل آن چیزی که در زمان وقوع زلزله و آتش‌سوزی به طور فورس‌ماژور اتفاق می‌افتد از رئیس‌جمهور تقاضا داریم حل مشکل دریاچه ارومیه را زمان بر نکنند.

رئیس شورای آذربایجان شرقی ادامه داد: بنا به گفته رئیس جمهور برای احیای دریاچه 15 هزار میلیارد بودجه نیاز است و ما شوراهای اسلامی به عنوان صدای ملت از رئیس جمهور تقاضا داریم به موضوع دریاچه ارومیه خارج از بحث بودجه توجه شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***