تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ویژه ائل پرس از وضعیت بنگاه های کاریابی در تبریز:

استخدام به شرط آرایش/ وقتی برخی همکاران گستاخ می شوند

زمانی که از مسوول ذکر شده سوال می کنیم شما چگونه در طی چند دقیقه که فرد فرم را پرمی کند شناخت کافی پیدا می کنید تا به کارفرما معرفی کنید؟!با خنده می گوید: خوب دربرخی از شرکت های خصوصی ملاک مهارت و مهم تر از آن پوشش ظاهری کارجو هست که در برخورد اولیه هم مشهود است.

استخدام به شرط آرایش/ وقتی برخی همکاران گستاخ می شوند

ائل پرس/ عصمت نجفلویی:

"به تعدادی جوان جویای کار با هر نوع تخصص نیازمندیم" جمله ای که روی در و دیوار شهر و حتی کف خیابانها پیدا می شود، در گوشه ای از تبلیغات نام موسسه یا بنگاه کاریابی با آدرس محل آن ذکر شده تا جوانان بیکار از دختر و پسر دانشجو گرفته تا فارغ التحصیلان رشته های بی کاربرد  پس از دیدن این آگهی عرصه ی اشتغال را برای خود فراهم دیده و در اولین فرصت به مکان مورد نظر برایرها یافتن از رنج بیکاری و هزینه های گزاف زندگی مراجعه کنند.

روال کار بدین قرار است که موسسه ی کاریابی که دارای مجوز رسمی از وزارت کار و امور اجتماعی دارای یک سایت یا وبلاگ برای اطلاع رسانی به کارفرمایان است و کارجو رزومه شغلی و تحصیلاتی خود را در فرمهای مخصوص استخدام در مدت زمان معینی، ارائه می کند ، ازسوی دیگر این رزومه متناسب با نیاز کارفرمایان در اختیار آنها قرار نمی گیرد،البته تمام اطلاعات کارجو به نمایش گذاشته نمی شود و صرفاً اطلاعاتی در اختیارکارفرما قرار می گیرد تا وی متوجه شود این فرد مناسب فرصت شغلی موردنظر هست یا نه.

 درصورتی که کارفرما با توجه به اطلاعات اولیه ی درج شده در سایت نیرو را مناسب تشخیص داد از طریق همین بنگاه کاریابی به وی پیشنهاد همکاری ارائه می کند. کارجو نیز پس از بررسی فرصت شغلی چنانچه آن را بپذیرد، اطلاعات تماس خود را از طریق بنگاه دراختیار کارفرما قرار می دهد و مراحل بعدی یعنی مصاحبه و استخدام انجام می گیرد.

تا بدین جای کار نه کسی و یا جایی نه مورد نقداست و نه اتهام، کار به صورت قانونی پیگیری شده و موسسات کاریابی به عنوان پل ارتباطی میان کارجو و کارفرما عمل کرده اند، اما بر اساس گزارش های رسیده  توسط کارجویان به ائل پرس، روال طی شده تا زمان مصاحبه عادی بوده و چنگی به دل نمی زند اما پس از مراجعه ی حضوری به چندمورد از موسسات و گفتگو با کارجویان نکات قابل توجهی به دست می آید.

مهم تر از مهارت پوشش ظاهری کارجوست

پس از گفتگو با دو نفر از مسوولین موسسات کاریابی راجع به نحوه ی مصاحبه و گزینش افراد پی بردیم که بنگاهها تاثیر چندانی در روند مصاحبه نداشته هر چند که یکی از مسوولین موسسه ی کاریابی در آبرسان بیان می کند: با شناخت قبلی که نسبت به کارفرمایان داریم برخی موارد از کارجویان خاص را که نسبت به آنها شناخت پیدا می کنیم در طی پر کردن  فرمهای ثبت نام واحتمال زیادی دارد با سلایق کارفرمای محترم جور باشد، همزمان با درج مشخصات اولیه ی وی در سایت  به صورت مستقیم به شرکت درخواست کننده ی کارجومعرفی می کنیم .

زمانی که از مسوول ذکر شده سوال می کنیم شما چگونه  در طی چند دقیقه که فرد فرم را پرمی کند شناخت کافی پیدا می کنید تا به کارفرما معرفی کنید؟!با خنده می گوید: خوب دربرخی از شرکت های خصوصی ملاک مهارت و مهم تر از آن پوشش ظاهری کارجو هست که در برخورداولیه هم مشهود است.

کار زیاد، حقوق کم برای افراد تازه کار و بی تجربه

پس از موسسه سراغ چند نفر از کارجویان می رویم که بیشتر از ما خواهان پخش گزارشی از نحوه ی کاریابی و گزینش کار هستند هنگام خروج از موسسه با خانمی( ل.ا) با ظاهر نه چندان با حجاب ( مانتویی آستین کوتاه باروسری کوتاه و کفش های تابستانی بدون جوراب) روبرو می شویم با معرفی خود به عنوان خبرنگار قبل از پرسش هر سوالی خودش داوطلبانه می گوید: با وجود اینکه من بار سومم هست که از طریق همین موسسات کار پیدا می کنم ولی شما ببینید که در همین اطلاعیه های دعوت از کارجو برای کار که می نویسند به تعدادی جوان جویای کار نیازمندیم، این واژه جوانی عملا ابزاری شده برای جذب جوانان تا بتوانند به حکم جوان بودنشان از آن ها سوء استفاده کنند. از آنجایی که نیازمندکار هستیم  به دنبال این شغل ها می رویم  و متوجه می شویم که اکثر کارفرمایان  به دنبال افراد بی تجربه می گردند تا با کار زیاد و حقوق کم هیچ حرفی نزده و اعتراضی نداشته باشند.

تیپ و رفتار با کارفرما عامل اصلی ادامه کار/ وقتی برخی همکاران گستاخ می شوند

وی در پاسخ به سوال ما درباره ی اینکه مشکلی از لحاظ مصاحبه نداشتید اظهار می کند: فکر می کنم می دانم منظور شما چیست ولی من فارغ التحصیل علوم اجتماعی هستم و مدارک معتبر کامپیوتر دارم، بنابراین مهارتم نسبتا بالاست ولی صریح بگویم چون تا کنون تیپ و رفتار من با کارفرما وکارمندای شرکت جور بود به مشکلی برنخوردم هرچند که گاهی برخی همکاران  گستاخ می شوند.

برای میهمان های خارجی آرایش و لباس شیک تر الزامیست

خانم (ل.ا) در پاسخ به سوال ما درباره ی قانون پوشش و نحوه ی حضور در سر کار می گوید: بسته به شرکت های مختلف فرق می کند،من در یک شرکت خصوصی تولید...بودم به عنوان منشی کار می کردم که همیشه باید به جای مقنعه از روسری استفاده می کردم و باید با ظاهری مناسب و آرایش کرده باشم از طرفی زمانی که مهمان خارجی داشتیم باید از لباسهای شیک تر و آرایش و لاک ناخن و ... تاحد امکان نزدیک تر به پوشش آن کشور استفاده کنیم.

خانم (سمیه.ت)  که در یک شرکت خدمات اینترنتی کار می کند درپاسخ به سوال خبرنگار ائل پرس درباره ی نحوه ی انتخابش به این شغل بیان می کند: پس از طی کردن روال از طریق موسسه ی کاریابی برای مصاحبه مراجعه کردم و پس از مصاحبه انتخاب شدم.

مجردها در اولویت اول مگر در موارد خاص

وی در پاسخ به سوالی درباره ی مهمترین سوالات مصاحبه بیان داشت: بدون شک ابتدا مهارت کامپیوتری با توجه به شغل و سپس نظم در کار و البته به نحوه ی پوشش ظاهری هم اهمیت زیادی می دهند با توجه به اینکه مامراجعه ی حضوری زیادی و برخورد زیادی با مردم داریم بنابراین باید با دارای ظاهری شیک و آراسته بوده و با ارباب رجوع ها خوش برخورد باشیم.البته ترجیحا هم از مجرد استفاده می شود مگر در برخی موارد خاص که بیشتر آشنا یا فامیل کارفرماها و کارمندان شرکت است.

خانم (ف.ا) فارغ التحصیل رشته ی زیست شناسی دارای ظاهری چادری محجبه که برای کار به چند مورد از موسسات کاریابی مراجعه کرده است در گفتگو با خبرنگار ائل پرس بیان داشت: پس از پر کردن فرم طی تماس های اولیه که از طرف شرکت ها برای مصاحبه صورت گرفت از پیدا کردن کار از این طریق منصرف شدم.

وی ادامه داد: فردی که با شما برای قرارمصاحبه تماس می گیرد، گاه با حاشیه رفتن و برخی اوقات هم بدون حاشیه مستقیم می رود روی مساله ی پوشش ظاهری، ودر نهایت به من گفتند که باید ظاهری شیک ، خوش تیپ و همیشه آرایش کرده باشی، فکر می کنم خیلی کم یا یک در صد پیش می آید که نسبت به وضع ظاهری از دیدگاه افرادی امثال من حساس باشند البته حساس هستند ولی نه از نوع با حجاب و بدون آرایش بودن بلکه باید همواره مانتو های مد روز بپوشی و آرایش کرده و تیپ موردنظر کارفرما و کارمندان شرکت را داشته باشی.

حجاب و عفاف از نوع معکوس و متضاد

با وجود اینکه آقایان نیز همواره برای استخدام مشکلات پیش روی خود را دارند ولی نگاه ما در این گزارش بیشتر ملاک های انتخاب خانم ها برای کار در شرکت های خصوصی می باشد و با صحبت های کارجو ها و کارمندان مشغول به کار متوجه شدیم که ملاک حجاب و عفاف از نوع معکوس و متضاد درجامعه ی اسلامی بر سیستم انتخاب خانم ها حاکم است که حتی در صورت داشتن توانایی و مهارت های بسیار بالاتر از افراد بدحجاب، حجاب کامل مانع از استخدام می شود.

ناگفته نماند که در بررسی های میدانی خبرنگار ائل پرس مواردی نیز پیدا شدند که حجاب و عفاف جزو ملاک های اولیه و مهم محسوب گشته اما درصد چنین شرکت هایی در برابر نوع قبلی  بسیار اندک می باشد.


هرچند زمانی که گاه در ادارات، دانشگاهها وموسسات دولتی قانون عفاف و حجاب حکم فرما نیست انتظار چندانی  از شرکت های خصوصی نباید داشت،اما مسولین وزارت کار و امور اجتماعی و سایر ارگانهای ذی ربط که چنین مشکلات و مواردی می بینند و از کنارشان رد می شوند باید بدانند که در صورت اهمیت دادن به کارصرف و غافل شدن  از  سایرجنبه های آن شاهد عواقب بد اجتماعی در جامعه خواهیم بود و چنین می شود  زمانی که  بدحجابی ملاک انتخاب شدن دربرخی شغل ها حتی از روی ناچاری  می شود بحرانی به نام بدحجابی  روز به روز در جامعه گسترش یافته  و هیچ نهاد یا ارگانی  این مساله را به گردن نمی گیرد.