تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

عضو شورای شهر تبریز در گفتگو با ائل پرس؛

حاجی زاده: تنش جلسه قبل شورا ناشی از سوتفاهم بود/ اعضای شورا آیین نامه داخلی را زیرپا نگذارند/ رئیس شورا باید طبق آیین نامه داخلی رفتار کند

سعید حاجی زاده در گفتگو با ائل پرس گفت: موضوعاتی مانند بحث جلسه قبل با قدری سعه صدر بیشتر قابل حل است و البته باید در نظر داشت که لازمه کار شورایی بحث و بررسی است و اختلاف نظربرای تامین منافع حداکثری شهروندان است.

حاجی زاده: تنش جلسه قبل شورا ناشی از سوتفاهم بود/ اعضای شورا آیین نامه داخلی را زیرپا نگذارند/ رئیس شورا باید طبق آیین نامه داخلی رفتار کند


ائل پرس/ رامین نظامی خواه

شورای چهارم شهر در کلانشهر تبریز از همان اولین روزهای اعلام نتایج انتخابات حاشیه دار بوده است. اختلاف نظرهای طبیعی و گاهی غیرطبیعی،تنش های ریز و درشتی را در جلسات شورا زمینه سازی کرده است و حتی دوقطبی شدن اعضای شورا در روزهای انتخاب هیئت رئیسه و شهردار نتوانسته است زمینه کاهش این تنش ها را از بین ببرد.

با توجه به تشنجی بودن آخرین جلسه شورای شهر تبریز، به گفتگو با سعید حاجی زاده، سخنگوی این شورا نشسته و به بررسی این موضوع پرداخته ایم که مشروح این گفتگو را می خوانید:

ائل پرس: ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار داده اید؛برای آغاز بحث بفرمائید موضوعی که باعث تشنج در جلسه قبل شورا شد؛ را چگونه میبینید؟

 واقعا به یکباره وبدون هیچ زمینه قبلی تنش در جلسه قبل شورا به وجود آمد و به نظر من بیشتر ناشی ازسوتفاهم بود. دستور جلسه ای که اعلام شده بود به شکل کلی و با عنوان بررسی طرح هاو لوایح باقی مانده از جلسه قبل و برگشتی از کمیسیون ها مطرح بود که پس از طرح موضوع لایحه طرح مشارکتی باغلارباغی و تصمیم رئیس شورا برای ارائه توضیحاتی در این خصوص در صحن علنی شورا، تعدادی از اعضا معترض شده و جلسه را ترک کردند.

هر چند توضیح رئیس شورا مبنی بر این که رای گیری مطرح نیست و ارائه توضیحات و بررسی مدنظر است؛ منطقی بوده و نمی توان به آن ایرادی وارد کرد؛ اما تلقی ترک کنندگان جلسه که معتقد بودند بر اساس آیین نامه داخلی موضوع این لایحه باید در کمیسیون تخصصی بررسی شده و سپس در صحن علنی شورا مطرح شود هم منطقی و صحیح است.

ائل پرس: بنابراین نظر شما این است که سوتفاهم دلیل این تنش بوده و هیچ ایرادی به دو طرف وارد نیست؟

عرض کردم که برداشت اشتباه از گفتار و عملکرد بوده که درجلسه قبل مشکل ساز شد و به ترک جلسه توسط عده ای از عزیزان منجر شد. البته بحث سرمایه گذاری در جلسات گذشته شورا همواره محل بحث و اختلاف نظر بوده است و اینکه بدون توجه به نتیجه بررسی کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد شهرداری در مورد شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت به رای گذاشته شد؛ زمینه را برای سوتفاهم برخی اعضای این کمیسیون و سایر اعضای شورا ایجاد کرده بود.

ائل پرس:شما فرمودید که دستور جلسه بررسی لوایح باقی مانده و برگشتی از کمیسیون ها بود. آیا این لایحه را می توان جز این دو دسته لوایح دانست و گفت طرح این لایحه منافی با دستور جلسه نبود؟

این لایحه طی هفته گذشته به شورا ارائه شده و در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه توضیحات و اطلاعات بیشتری خواسته شده بود که این جزئیات به جای جلسه کمیسیون در صحن علنی مطرح شد.

ائل پرس: بدین ترتیب شما منطق هر دو طرف موضوع را درست میدانید؟

منطق و حرف هر دو طرف حق است. رئیس شورا در جلسه فرمودند که فقط موضوع را طرح می کنند و تصمیمی برای رای گیری وجود ندارد. ترک کنندگان هم معتقد بودند که نباید قبل از کمیسیون لایحه در صحن مطرح شود. همانطور که گفتم تلقی بوجود آمده در این خصوص که شیوه نامه دست شورا را بسته و اختیارات را به شهرداری داده است؛ یکی از زمینه های این وبرداشت بوده است.

ائل پرس: بعد از این تکلیف این لایحه چیست؟

این لایحه قرار شده بر اساس آیین نامه داخلی ابتدا درکمیسیون طرح شده و سپس با روال معمول به صحن علنی بیاید.

ائل پرس: به عنوان یکی از اعضای شورا، عوامل تنش های چندباره در جلسات شورا را چه می دانید؟

اینکه بعضی موراد جلسات شورا به تنش کشیده است بیشتر به عدم پایبندی به قانون بر می گردد. با اینکه همه ما از قانونی رفتار کردن و پایبندی به قانون صحبت می کنبم؛ در مقام عمل گاها عده ای را قانون را زیر پا گذاشته و بدون توجه به آیین نامه و ریاست جلسه، صحبت می کنند.

آیین نامه باید دقیقا اجرا شود و همه اعضا به آن پابندباشند تا بر اساس منطق و نظر جمع تصمیم گیری شود.

ائل پرس: ریاست جلسه هم در این زمینه نقش مهمی دارد. هیئت رئیسه در واقع مسئول نظم بخشیدن به جلسه است. اینطور نیست؟

لازمه کار شورایی هماهنگی و تصمیم گیری جمعی است و این بدون رعایت آیین نامه ممکن نیست. وظیفه ریاست شوا هم عمل به قانون و جلوگیری از تخطی از آیین نامه است. رئیس شورا در این زمینه می تواند بسیار تعیین کننده باشد.

اینکه گفته بشود ترک جلسات و تنش آفرینی ها برای ناکارآمدنشان دادن هیئت رئیسه و رئیس شورا است یک نظر است و نمی توان در مورد قبول یا رد آن صحبت کرد. فقط می توانم بگویم باید در مقام عمل نشان دهیم که عامل به قانون هستیم و فقط شعار نمی دهیم.

موضوعاتی مانند بحث جلسه قبل هم با قدری سعه صدر بیشتر قابل حل است و البته باید در نظر داشت که لازم کار شورایی بحث و بررسی است و اختلاف نظربرای تامین منافع حداکثری شهروندان است.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***